O čiernej mágii a fanatizme

Na internete behá spústa zaujímavých informácií – a vždy ma poteší, keď niekto iný hovorí z mojej duše 😛 . Tento príbeh som našla na stránkach Nimue a je z nejakého zborníka – a uznáte, že aj keď som trochu krátila, ten príbeh som vám jednoducho nemohla zatajiť:

Černá magie a stezka levé ruky

Předpokládaná existence “černé magie” je jedním z nejkřiklavějších projevů moderního okultismu, její základní myšlenka slouží coby psychologické “temné zrcadlo” – živná to půda osobních fantazií týkajících se zakázaných, mysteriózních věcí a fenoménu tabu. To, čemu se nepodaří porozumět, je odmítnuto, případně hrozí, že něčí víra bude označena za “černou magii”. Někteří okultisté, zdá se, potřebují myšlenku existence černé magie a “černých mágů” k podepření vlastní image, ze stejného důvodu, ze kterého někteří extrémně založení křesťané potřebují věřit v existenci světového satanistického spiknutí – čímž ospravedlňují svou vlastní víru a své jednání. Myšlenka existence “černé magie” pomáhá držet pohromadě realitu těch, kteří by sami sebe chtěli nazývat “bílými mágy”. Na pozadí této víry je dualismus “klaďasů” a “padouchů” z kovbojek (správní hoši chodí v bílém a ti zlí v černém), kdy jedni činí v životě pouze dobro, zatímco ti druzí se zcela zasvětili zlu. Toto je docela dost zúžený pohled na svět. Představa “černé magie” navíc předpokládá, že některé magické metody jsou špatné samy sebou, a pokud je někdo používá, je tím pádem “černý mág”.

Jako mnohé jiné aspekty okultismu, to, co je označováno za “černou magii” závisí na tom, kdo provádí definici. Například křesťan může tvrdit, že nehledě na to, co pohané a mágové říkají, veškeré magické praktiky jsou “černé”. Pro ty, kteří se snaží vyložit reálnou existenci “černé magie”, je však mnohem běžnějším postupem definovat ji v termínech toho, co sami odmítají. Například Gareth Knight ve své knize “A Practical Guide to Qabalistic Symbolism” (1976) tvrdí zcela zřetelně toto:

“Homosexualita, stejně jako užívání drog, je jednou z technik černé magie.”

Tedy implicitně, každý, kdo se narodí jako homosexuál, je “černý mág”!

Podle mých zkušeností […] ti, kteří druhé obviňují z “černé magie”, vlastně pouze vyjadřují svůj nesouhlas s tím, co dotyčná osoba dělá nebo prohlásila, že udělala. […] Jeden příklad pro ilustraci – jistý člověk, kterého jsem nijak zvlášť neznal, se na mě jednou obrátil, abych mu pomohl s “magickou bitvou” proti “černému mágovi”, který od něj odlákal jeho přítelkyni za použití “temných sil”. Dal jsem si dohromady fakta a objevil zcela jiný pohled na celý příběh – zmíněné dámě jeho pompézní póza “bílého mága” lezla na nervy čím dál víc, a tak jej opustila kvůli někomu, kdo byl trochu šarmantnější a nestaral se o záchranu světa a překonání abyssu dřív, než se aspoň nasnídá. Pochopitelně, ego našeho bílého mága nebylo schopné přijmout něco tak “normálního” a běžného, takže z celé věci se pro něj stala bitva mezi silami dobra a zla. Co je též zajímavé, onen “bílý mág” se na mě obrátil s nadějí, že mu pomohu magicky získat zpět jeho přítelkyni – což je věc, kterou by leckdo mohl považovat za eticky spornou. Avšak v tomto případě se cítil být zcela ospravedlněn, poněvadž on byl podle tohoto scénáře samo sebou tím “správným hochem”.

Ti, kteří sami sebe považují v boji za “správné hochy”, jsou často mnohem nebezpečnější než jejich domnělí “nepřátelé” – neboť jakékoliv použité prostředky jsou posvěceny vznešenou vizí závěrečného vypráskání “padouchů”. Bojovníci za práva nenarozených dětí neváhají metat zápalné lahve na potratové kliniky, zastánci nadřazenosti bílých nechávají vybuchovat nálože na rušných londýnských ulicích, a k tomu všemu okultisté věřící na “černé mágy” nemají žádné skrupule ohledně magických metod použitých v “bitvě” proti nim. Navíc, podle mých zkušeností, bývá taková “bitva” zpravidla poněkud jednostranná. Před lety jsem se setkal s několika okultisty, kteří s jistotou (a jak se zdálo, spíše domýšlivě) tvrdili, že neustále vedou boj s množstvím “černých adeptů”, “satanistických covenů” [coven=skupina] a podobně, ale kupodivu nebyli schopni uvést jejich jména nebo alespoň říct, kde by se měli nacházet! Pamětihodný příklad takové jednostranné války se týká jedné větší magické organizace. Dva mí přátelé provozovali okultní zásilkový obchod pod jménem SOL. Zjevně to popudilo některé členy organizace, jejíž plné jméno by se dalo zkrátit jako S.O.L., a ti začali psát stížnosti do redakcí různých časopisů, v nichž mí přátelé inzerovali. Jiný můj známý, který byl členem této organizace, mi sdělil, že mu bylo řečeno, že ona zásilková služba je předvojem “černomagické” skupiny, která se nazývá “Servants of the Outer Light”, a že členové jeho skupiny musejí dělat co mohou, aby ochránili mateřský řád proti této “černé lóži”. Netřeba říkat, že lidé, kteří provozovali onu zásilkovou službu, málem padli do mdlob, když se to dozvěděli (a podle mých zpráv nezaznamenali žádné hrozivé katastrofy, které by mohly být následkem útoku magického řádu, což byli pochopitelně ti “dobří”).

Pro mnohé okultisty má účast na takových podnicích v sobě zjevně kus romantiky. Částečně za to může populární okultní beletrie […] Stejně tak mnozí nacházejí značný půvab v tom, že se prohlašují za “černé mágy” nebo “satanské adepty”. Jestliže nějaké označení představuje tabu anebo má schopnost šokovat, vždycky se najdou jednotlivci, které přitahuje vyzkoušet to na sobě.

21 thoughts on “O čiernej mágii a fanatizme

 1. Keď som bol malý, vždy som si myslel, že biela mágia nie je tak veľmi o čarovaní a čiernu mágiu som považoval za niečo také, že má mnoho kúziel. Ale môj názor sa dávno zmenil na správne chápanie mágie, že ide viac ako o tie kúzla, aj pomocou tejto stránky som toho mnoho zistil, čo je v ceste bosoráka viac ako kúzla, a mnohí čo hľadajú kúzla, z môjho pohľadu sú iba takí začiatočníci v tomto veľkom procese budovania svojho vnútra. Nuž teraz už nechápem, prečo niekoho zaujíma čierna mágia, keď sa to aj tak všetko obráti voči nim a to dvojnásobne, poznám jedno dievča čo niekoho začarovalo, fungovalo to, ale potom ju postihla strašná choroba, to aj človeka odpudí voči takým kúzlam a preto, ak sa niekto zaoberá ezoterikou, zistí sám, že to nie sú len iba kúzla, ale dôležitejšie veci ako tie, ktoré získa kúzlami.

  Páči sa mi

 2. Dalibor hovori sa- Zufale veci si vyzaduju zufale skutky- aj kuzla lasky,ktore robia zufale zeny, ked ich muzi opustaju a snazia sa ich udrzat za kazdu cenu,aj kuzlami- ovplyvnovanie slobodnej vole- je cierna magia- pretoze tym kuzlom niekomu ublizujete, sebe sice pomahate no druhemu ublizujete, nutite ho robit nieco co nechce. Kuzla? 🙂 Vsetko su kuzla, najvacsie kuzlo je uprimny usmev od srdca ! Ked sa len tak usmejete aj na neznameho cloveka, je to velke kuzlo! Ono sa to asi preto aj vracia v zlom, pretoze dany clovek kdesi v podvedomi vie, ze nerobi spravnu vec a niekomu ublizuje, robi to dane kuzlo uz s tym ze robi zle, hoci si to na vedomej urovni neuvedomuje a tak s danym kuzlom vysiela aj tuto neg.energiu, ktora sa mu vrati.

  Páči sa mi

 3. Ahoj MEDVED !

  Nerozumiem ľudom čo sa snažia ubližovať ostatným…Ako som už niekde písal,akcia robí reakciu čím chcem povedať že ak ty urobíš niečo zlé to zlé sa ti vráti a v oveľa večšiom množstve a to isté samozrejme platí aj v tom dobrom zmysle…Takže ak budeš dlhšiu dobu umyselne ubližovať ľudom pomali ťa to rozmetá na prach….A ešteby som chcel niečo poradiť k tej láske ako vyššie hovorí p*veras.Keď niečo takéto zažijete tak dá sa to riešiť kuzlami a mágiou ked to je ešte v tom menšiom množstve ale nečakajte že tým zmeníte komplet celého človeka a už vobec nečakajte že robíte niečo dobré.Všetci sme už zažili takéto stavy A ked som ich prežíval ja tak mi to niekedy trvalo celé týždne ale ked som to zažil naposledy jednoducho som si povedal že to nebol posledný človek do ktorého som sa zamiloval a bude ich ešte veľa.Bolo to pre mňa oveľa ľahšie ako predtým.Skuste to,možno to prinesie ovocie aj vám.A ešte jedna veci ktorú som sa od posledného…,,emocionálneho záchvatu,,naučil:ak niečo chceš spraviť urob to hneď lebo nabudúce už možno nebude. ;(

  Páči sa mi

 4. Ludia pocuvajte ja som nechtiac pohladom posunul pohar ako sa mi to podarilo? Viem ze som bol poriadne rozureni ale inak neviem si to vysvetlit prosim napiste mi dakujem 🙂

  Páči sa mi

 5. už som niečo skušala ale nič mne nepomohlo potrebujem kuzlo lasky silne . S priatelom sme sa rozišli a chcem ho ziskať nasať poradte mne prosim…DAKUJEM

  Páči sa mi

 6. Ale to je už sebectvo, ak chcem niekoho vlastniť, pričom jeho vôľa je iná. Ovplyvňovanie cudzej vôle proti jeho záujomom nie je čierna mágia?

  Páči sa mi

 7. Ak to kuzlo nefungovalo znamena to ze uz s nim nemas co docinenia a naozaj tahat ho proti jeho voli k tebe nieje vobec pekne preto ti s tym dalej odmietam pomahat.
  svoju pravu lasku este nades neboj sa

  Páči sa mi

 8. a nieje to sebectvo on je sebec nie ja ja dokažem velmi vela len nechapem prečo sme sa rozišli nechapem to možno mna podviedol ja fakt neviem toto je už iba zufalstvo a nie sebectvo

  Páči sa mi

 9. IVKA jednoducho nebol ten pravý toho pravého ešte len stretneš najlepšie urobíš ak sa ho vzdáš pretože keď on už o teba záujem nemá nejakým kúzlom ho to len prinútiš proti jeho vôli a karma ti to vráti…A s týmto ti ja pomáhať tak ako aurík odmietam.Skús počkať a nájdeš toho pravého 🙂

  Páči sa mi

 10. IVKA ale ved to sa nerobi…zrejme je to tak lepsie, mozno sa ti to teraz nezda ale casom sa to ukaze…uvedom si ze nic nieje nahoda a koli niecomu sa to stalo. nasilu ho neprivolavaj naspat, sustred sa na nieco ine..pride lepsi:)

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s