Skrytá moc podvedomia – experiment s dôkazom!

Angličan Derren Brown urobil dôkazný experiment, nakoľko fungujú subliminálne správy (teda podprahová “hypnóza”). Bežne sa používajú v normálnej reklame, aby v nás vyvolali záujem o nejaký produkt. Ideme do obchodu a niečo nás oslovuje, hoci sa napamätáme, že by sme to boli už predtým videli. Je možné, že práve sa v našej hlave uvoľnila spleť subliminálnych správ, ktorá tam dovtedy driemala nespozorovaná, a napovedá nám o produkte, o jeho vlastnostiach, o pocitoch s ním spojených, o jeho imidži a podobne. Všetky tieto správy sme mali “spiace” v podvedomí a pohľad na produkt ich “zobudil”.

Je to tým, že podvedomie registruje všetky signály, ktoré vidí a počuje, kým oči a uši majú nastavený filtračný systém a zo všetkých signálov vyberajú tie, ktoré považujú za dôležité. Inak by bol náš mozog preťažený a nedokázal by si vytvárať mentálne modely alebo robiť rozhodnutia.

Tu je videozáznam z experimentu aj s vysvetlením (v angličtine):

Pre tých, čo po anglicky nevedia, rýchle vysvetlenie: Brown si nechal zavolať dvoch reklamných expertov a povedal im, že ide otvoriť firmu zapodievajúcu sa výrobou preparovaných zvierat. Nechal ich navrhnúť logo i slogan a motív pre plagátovú reklamu. Pritom na stôl položil obálku so svojím vlastným návrhom, ale im ten návrh neukázal.

Experti vytvorili svoje návrhy a prezentovali ich pred Brownom. Nato otvorili spoločne obálku s jeho návrhmi a ajhľa – návrhy sa kryli! Na záver je potom ukážka, ako to Brown dosiahol – pozeráte na záznam z cesty autom, ktorým expertov privážali k Brownovi do kancelárie…

A poučenie pre bosorákov? Existuje jedna zásada (v bosoráctve i mimo neho): energia nasleduje pozornosť. Na čo upierame pozornosť, tým smerom sa uberá aj naša energia – pripisuje dôležitosť tým veciam, na ktoré upierame pozornosť, kým ostatné drží pekne v “spodnom šuflíku”. Neznamená to, že neexistujú; znamená to, že nemajú účinnosť.

Presunom pozornosti na niečo iné aktivujeme z celej zásobárne vnemov, zážitkov a presvedčení inú skupinu – a naše staré “filtre” sa dostávajú do “spodného šuflíka”. Nikdy nevieme, ako tá neprístupná zásobáreň vyzerá, pokiaľ si ju nezmapujeme. Preto nikdy s určitosťou nemôžeme povedať, aké vnemy a presvedčenia sa pri bosorovaní budú aktivovať – a či budú náš bosorácky zámer podporovať, alebo mu budú hádzať polienka pod nohy… Denne totiž programujeme svoje podvedomie kdejakým balastom a nemáme kontrolu nad tým, kedy sa nám tento balast vynorí do vedomia ako “svätá pravda”.

Preto je dôležité začať si robiť “vnútornú inventúru” a celý ten sklad presvedčení, poloprávd a mylných interpretácií trochu vyčistiť. Ako? Na to som pridala cvičenie. Jediné cvičenie síce nepostačí, ale je dobrým začiatkom pre to, aby sme si poupratovali svoje vnútro…

Koho zaujímajú reálne ukážky subliminálnych správ, nájde ich tu (a ani nemusí vedieť veľmi po anglicky):

10 thoughts on “Skrytá moc podvedomia – experiment s dôkazom!

  1. Subliminal messages su mi velmi zname – pozeral som na Youtube viacero videii, napr. v Harry Potterovi je skoro vsade slovo “sex”, aj na plagatoch a s tymto uz zacal experimentovat aj Walt Disney – napr. ten zlaty hrad, tak tam je vztyceny penis :)))

    Like

  2. Jezisi to je svinstvo……dufam ze si to ludia vsimnu, VSETCI ZADAJTE DO YOUTUBU STACI LEN ZE ,, SUBLIMAL MESSAGES ,, a kukajte kde to svinstvo vsade je….ty vole tak ja uz od teraz vobec nekukam telku, omedzoval som to ale zeraz uz uplne, a….no comment

    Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.