Šamanskí sprievodcovia: Motýľ

Motýľ stelesňuje metamorfózu, hravosť a ľahkosť.

Motýle nájdeme spravidla všade, kde rastú kvety. Život motýľa začína vajíčkom, z ktorého sa vyvinie húsenka. Tá sa stará predovšetkým o žrádlo – ale “vegetariánske”: listy, stopky, plody, kvety, púčiky. Keď dosiahne isté štádium, zakuklí sa do svojho kokónu, z ktorého po istom čase vylezie motýľ – sprvu zdanlivo škaredý, kým mu neoschnú a nevyfarbia sa krídla. A len čo sa z húsenky stane motýľ, živí sa už len tekutou potravou – nektárom z kvetov, živicou vytekajúcou zo stromov a ovocnou šťavou. V každom štádiu svojho života má početných nepriateľov: vajíčka sú pochúťkou pavúkov, ropúch, mravcov a žiab; húsenky sú obeťou ôs a vtákov a ako motýľ musí unikať vtákom, pavúkom, myšiam a jaštericiam. Navyše ho baktérie, vírusy a pliesne používajú ako živnú pôdu. Aby sa motýľ ubránil, vyvinul si mnoho maskovacích manévrov: niektoré druhy sa maskujú vo všetkých štádiách farebným splynutím, iné vydávajú odpudivý pach, iné zas majú na opačnom konci tela kresbu pripomínajúcu oči a tykadlá, aby odlákali nepriateľa na opačný koniec tela, kresba iných má výrazné farby, ktoré útočníkom sugerujú, že motýľ je “jedovatý”. Ako húsenka sa motýľ cez deň obvykle skrýva a kŕmi sa väčšinou v noci. Navyše majú motýle veľkú rozmnožovaciu schopnosť, ktorá vyvažuje ich prirodzený úbytok. V prírode popri včelách patria k najdôležitejším opeľovačom a sú súčasťou nejedného potravinového reťazca.

U Grékov patrí motýľ k bohyni Psyché, ktorú zobrazovali s motýlími krídlami alebo obklopenú motýľmi. Zosobňoval rozvoj duše a vytvorenie života zo smrti. U Japoncov je jeden motýľ symbolom prelietavosti, pár motýľov symbolizuje šťastné manželstvo a biely motýľ stelesňuje ducha zosnulého, ktorý dosiahol večnosť. U Číňanov symbolizuje motýľ nesmrteľnosť a u Indiánov je motýľ liečiteľom, ktorý kedysi prišiel medzi ľudí a “upriadol do vzduchu dúhu”. Ak sadne na plece ženy, stane sa z nej liečiteľka. V starých legendách motýľ často krásou svojich krídiel zvedie hrdinu z cesty a vláka ho do temného lesa, kde potom hrdina musí kráčať cestou zasvätenia.

Keď vstúpi do nášho života motýľ, tak na to, aby nám pripomenul, že zdroj našej sily nosíme v sebe a že s jeho pomocou vieme teraz dosiahnuť najbližší stupeň vývoja. Je čas pripraviť sa na metamorfózu, odložiť svoje staré “ja” a stať sa niečím novým. Na to sa musíme najprv vydať do hlbín svojho “ja”, zamotať sa a vyčkať, až nastane správny čas na rozvinutie nových krídiel. Motýľ nás teda vyzýva zanechať za sebou staré, prekonané spôsoby myslenia a správania, staré vzťahy k veciam a ľuďom, zvyklosti alebo sebaobraz. Vyzýva nás sústrediť sa na naše holé jadro, až toto začne žiariť v nádherných farbách a vystúpi do sveta okolo nás.

Motýľ nás vyzýva priniesť medzi ľudí jemné, mäkké svetlo radosti, hojenia a krásy a pripomínať im aj v ťažkých časoch ich nezničiteľnú podstatu. Je poslom nebeského svetla, ktorý pôsobí nie silou, ale krásou a ľahkosťou. Keď motýľ vstúpi do nášho života, všimnime si jeho farby – ukazujú nám cestu k prebudeniu sa do novej existencie.

Motýľ z jeho temnej stránky znamená:

 • prelietavosť, nestálosť
 • krehkosť
 • neistotu
 • nepokojného ducha, ktorý nedokáže premeniť svoje sny na realitu, pretože nedokáže dlho vydržať pri jednej veci.

Mŕtvy motýľ znamená koniec životného úseku, rozpory v nejakej záležitosti, preťaženie alebo poranenie, ktoré sa ešte nevyhojilo. Tmavý motýľ môže upozorňovať na zahmlievanie a pošpinenie duše.

Motýľ sa spája so svetom víl a škriatkov a s vnútorným dieťaťom. Motýlí amulet stelesňuje premenu a otvára bránu do nefyzického sveta.

Ďalšie priradenia:

 • kameň: fluorit, selenit
 • farby: oranžová, žltá, modrá, dúhové
 • elementy: Vzduch, Éter
 • sny: pripomína nám plán, ktorého súčasťou sme, že je na čase začať ho realizovať; prináša radosť na znovuobjavenie vnútorného svitu
 • afirmácie:
  • S radosťou akceptujem zmeny v mojom živote i na mne samom.
  • Nasledujem cestu svojho určenia.
Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

5 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Motýľ

 1. Prave takyto clanok som hladala… Minuly tyzden som sa ucila na statnice, a sedela som cely cas vonku na schodoch. Okrem ucenia som sledovala aj “zivot” okolo, spev vtakov-nadhera. Jeden motyl (oranzovo hnedy, ako babocka) sedel oproti mne na levandule, cely cas, sledovala som ho, tak blizko okolo mna lietal, ze raz domna silno frnkol, a potom znovu sedel na levanduli. Pred statnicami som ho viacej nevidela, … a po statniciach ako som si spokojne sla domov, v uplne inom meste, zrazu okolo mna a kusok cesty presne taky isty motylik si lietal. Mala som z toho dobry pocit, len neviem co to znamena… mam vsak pocit, ze v tom mam nieco hladat, ale ja neviem co. ale bolo to mile.

  Páči sa mi

 2. mne sa dnes stalo nieco podobne!! tiez som sa ucila na statnice na luke, vyuzila som krasne pocasie a zrazu sa pri mne objavil krasny (oranzovo-hnedy!) motyl….cely cas okolo mna lietal, ked som natiahla ruku, tak si kludne sadol…. sem-tam odletel, ale stale sa vracal…. trosku ma to aj vystrasilo, lebo neviem, ci v tom mam hladat nejaky skryty vyznam…ked som uz odchadzala a nevidela som ho okolo seba…nahlas som si povzdychla, ze “uz odchadzam a ani sa nerozlucis”….ake obrovske bolo moje prekvapenie, ked mi zrazu pristal na ramene!!

  Páči sa mi

 3. […] U Helar som našla toto … Keď vstúpi do nášho života motýľ, tak na to, aby nám pripomenul, že zdroj našej sily nosíme v sebe a že s jeho pomocou vieme teraz dosiahnuť najbližší stupeň vývoja. Je čas pripraviť sa na metamorfózu, odložiť svoje staré “ja” a stať sa niečím novým. Na to sa musíme najprv vydať do hlbín svojho “ja”, zamotať sa a vyčkať, až nastane správny čas na rozvinutie nových krídiel. Motýľ nás teda vyzýva zanechať za sebou staré, prekonané spôsoby myslenia a správania, staré vzťahy k veciam a ľuďom, zvyklosti alebo sebaobraz. Vyzýva nás sústrediť sa na naše holé jadro, až toto začne žiariť v nádherných farbách a vystúpi do sveta okolo nás. […]

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s