Smaragd – kameň vernosti a úspechu v láske

smaragd3.jpgAJ: emerald, NJ: Smaragd, FraJ: émeraude, ŠpaJ: esmeralda 

Smaragd pochádza z rodiny berylov, podobne ako akvamarín, morganit a heliodor. Tvorí sa magmaticky v pegmatitoch alebo metamorfózou v kontakte kameňov s obsahom berýlia a chrómu. Možno ho nájsť v odtieňoch zelenej, od celkom svetlej až do tmavozelenej. Na rozdiel od iných berylov často obsahuje inklúzie alebo chyby, ktoré sa však u smaragdu nepovažujú za znehodnotenie kameňa

Chemický vzorec: Al6 Be8 [Si6O1], inde Be3Al2Si6O18. Tvrdosť podľa Mohsa: 7.5 – 8. Kryštálový systém hexagonálny. Index lomu: 1.57 – 1.60. Slabo pleiochroický (=zmena farby v závislosti od uhlu dopadu svetla). Náleziská: Kolumbia, India, Rusko, Pakistan, Brazília, Austrália, Rakúsko.

V staroveku sa smaragd považoval za záruku narastajúceho blahobytu. Bol to aj partnerský kameň: darovali ste ho partnerovi a ak bol partner neverný, hovorilo sa, že smaragd zmení farbu zo žiarivej zelenej na škaredú hnedú. Podľa svätej Hildegard von Bingen naberá smaragd všetku včasnú zeleň z prírody a kryštalizuje s ňou ako s vibráciou života. 

Mystické vlastnosti: Má vysokú a výraznú vibráciu. Zlepšuje fungovanie srdca na všetkých koľajach – v oblasti lásky i milosrdnosti voči iným. Jeho jasný zelený lúč lieči traumu z prechodu z jednej spirituálnej roviny na inú. To sa dosahuje cez meditáciu so smaragdom.

smaragdy.jpgJe to vhodný kameň pre vedcov a liečiteľov, pre atlétov, chiropraktikov, prednášateľov, manželské poradne, masérov, optometrikov, ľudí pracujúcich s rádioaktívnym materiálom a ľudí pracujúcich v uzavretých priestoroch. Zvyšuje psychické schopnosti a pomáha jedincovi nadobudnúť duševnú, citovú i fyzickú rovnováhu.

Podporuje spirituálny rast, zmysel pre harmóniu, krásu, spravodlivosť a jasnovidectvo. Utvrdzuje pozitívny prístup k životu. Podporuje priateľstvo, lásku a súzvuk medzi partnermi. Posilňuje lojalitu. Pomáha nám zostať duševne mladými. Pôsobí proti arogancii a výbuchom zlých nálad.

Používa sa na zlepšenie pamäte a zvýšenie mentálnej výkonnosti. Kombinuje rozum s citom a pomáha nám robiť správne a vyvážené rozhodnutia a potom podľa nich aj konať.

Pri psychickej práci je najlepšie kombinovať smaragd s diamantom alebo nosiť ho samotný; dáva nám múdrosť z vyšších rovín vedomia a navádza nás odovzdávať ju ďalej. Svetlé smaragdy sú vynikajúce pre meditáciu; navodzujú rytmické dýchanie.

Pomáha nám rýchlo prekonať nešťastie a údery osudu. Stimuluje regeneráciu.

Do myslenia vnáša jasnosť, ostrežitosť a široký uhol pohľadu. Výrazne zlepšuje spoluprácu v skupine alebo tíme, lebo podnecuje vzájomné porozumenie. Niekedy zlepšuje aj našu schopnosť vyjadriť svoje myšlienky.

V mágii sa používa smaragd v kúzlach na podporu biznisu, predaja a na zlepšenie imidžu a verejného povedomia o podniku. Navyše sa používa na ochranu na cestách.

Jeho znamenia sú Rak, Býk a Váhy, inde aj Blíženci, Baran a Škorpión, pričom Býk a Škorpión dobre vychádzajú najmä s tmavými smaragdmi. Má receptívnu energiu, hoci v niektorých zdrojoch sa popisuje ako androgýnny, teda jangový kameň; jeho planéta je Venuša a jeho element je Zem. Numerologicky vibruje s číslami 2 a 4.

Spája sa so srdcovou čakrou a so solárnym plexom. Zbavuje negativity a mení ju na pozitívnu transformačnú energiu. Stabilizuje a ukľudňuje a dáva nám pocit bezpečnosti. Používa sa na otvorenie, aktivovanie a stimulovanie srdcovej čakry, pričom skľudňuje city.

smaragd-krystal.jpgLiečiace vlastnosti: Smaragd je nositeľ zeleného liečiaceho lúča a univerzálny liečiteľ. Zlepšuje zrak (najmä unavené oči) a lieči zápaly slizníc a horného dýchacieho traktu. Posilňuje srdce, stimuluje pečeň, detoxifikuje organizmus a zmenšuje problémy s reumou. Posilňuje celý imunitný systém a urýchľuje zotavenie po infekčných chorobách.

Zmenšuje depresiu a nespavosť. Čistí krv i lymfatické cesty a zmierňuje problémy zapríčinené cukrovkou. Pomáha proti chrípke a bolestiam hlavy, pri epilepsii, znižuje krvný tlak a horúčky, pomáha pri bolestiach chrbtice.

Použitie:

 • Používa sa na nosenie, pokladanie alebo pri meditácii.
 • Dá sa z neho robiť elixír aj priamou cestou, t.j. priamym ponorením do vody.
 • Kedysi ho nosili cestovatelia pripevnený na ľavé zápästie. Slúžil na ochranu. Rovnakú úlohu spĺňa aj tyrkys.
 • Používal sa aj pri vyháňaní diabla; neskôr sa zistilo, že “posadnuté” osoby mali skôr epilepsiu alebo astmatické záchvaty.

Upozornenia:

 • Smaragd by sa nemal nosiť sústavne, ale len vtedy, keď potrebujeme jeho vibráciu.
 • Smaragdy sú citlivé na teplo. Pri silnom zohriatí sa zamútia a zbelejú a rozpadnú sa na tenučké doštičky. Čím viac trhlín má kameň, tým je citlivejší na teplo.
 • Treba sa vyhnúť vplyvu kyselín a neslobodno ho čistiť ultrazvukom.

Smaragdová energia (iný zdroj)

24 thoughts on “Smaragd – kameň vernosti a úspechu v láske

 1. Evi,

  o tom neviem, budem si to musieť overiť, ale nemyslím, že som sa s tým už niekedy stretla. Ja napríklad strašne rada kombinujem rubín so smaragdom, pomáha mi nedostať všetky tie nádchy a chrípky a zápaly, ktoré sa v zime potĺkajú naokolo.

  Ale ty možno myslíš uskladnenie kameňa… Nie, nemusí sa dávať bokom od iných kameňov. Ani hematit sa nemusí, pokiaľ nejde o magnetizovaný hematit – ten potom skutočne pôsobí na vibráciu iných kameňov a mohol by ich vyčerpávať. Magnetizovaný hematit držím v hlinenej miske bokom, inak mávam kamene premiešané jeden cez druhý a zatiaľ im to celkom žírilo. 🙂

  Páči sa mi

 2. Eva,

  pokiaľ si to pamätám správne, zmagnetizovaný hematit je umelý kameň (čínsky vynález) a preto má len slabé vlastnosti hematitu, ale dobré vlastnosti magnetu – vyrovnáva energetické toky v danom mieste (preto sa často nosí ako náramok) a stimuluje miesto, kde je v kontakte s telom (napr. v závislosti od dĺžky náhrdelníka buď hrdelnú čakru a štítnu žľazu, alebo vyššiu srdcovú čakru a tymus/detskú žľazu).

  Náhrdelník by som nenosila sústavne – po dvoch-troch dňoch nosenia by som na týždeň prestala, alebo by som prestala hneď pri ťažšom dýchaní a nepokojnom rytme srdca. Náramok by som nosila len dovtedy, kým sa neobjavia príznaky únavy alebo otupelosti, potom by som ho zložila aspoň na týždeň.

  Páči sa mi

 3. ..ups, ja nosim hematitovy naramok aj prsten na lavej ruke, ale asi by som nemala, kedze som večne unaveny človek… v noci zle spim, lebo mam problemy s dychanim a bez kvapiek do nosa sa nepohnem ani krok a stale sa to zhoršuje… mohla by si mi poradiť niečo ine ?? vďaka moc… inač veľmi pekna a zaujimava stranka, maš moj obdiv 🙂

  Páči sa mi

 4. Aiwa,

  skús jantár ako kameň i ako kadidlo. Potom podľa Hallovej pomáhajú aj magnetit, vanadinit (elixír nepriamou metódou), machový achát a morganit. Kamene sa pokladajú buď na hrdelnú čakru alebo na solárny plexus.

  Na arómalampe niekedy pomáha citrónová esencia.

  Páči sa mi

 5. Aiwa,
  ak mas problemy akehokolvek druhu a nosis pritom nejaky kamen, tak ho treba dat dolu a treba skusat ine kamene, ako ti uz Hela napisala. Nie zas ze hematit moze zato ako sa citis, ale pomoze tomu ako sa citis. Tak len skusaj.

  Páči sa mi

 6. Ahoj Helar,
  dnes som si kúpila nádherný smaragd – prívedok. pôvodne som si išla kúpiť iba adulár ale ked som uvidela ten smaragd tak som nemohla odísť bez neho. je to malý kamen , na jednom konci ide do hrotu a po jednej bočnej strane má taký akoby sivo strieborný nános ako pyrit alebo niečo také. je drsný, nie ohladený. ževraj vyzerá hrozne ale pre mna je najkrajší. ako sa mám on starať?

  Páči sa mi

 7. Lucia,

  kamene pre rakovinu treba vyberať podľa dvoch pravidiel.

  Pravidlo č. 1: vyhýbať sa horskému krištáľu (číry quartz), pretože ten podnecuje rast buniek neselektívne. Radšej používať na liečenie zelené alebo bordovofialové kamene.

  Pravidlo č. 2: kameň je len doplnková liečba a tak ho treba prispôsobiť tej etape lekárskej liečby, v ktorej sa práve chorý nachádza, prípadne tomu druhu problému, s ktorým práve bojuje. Pri chemoterapii sú to kamene, ktoré pomáhajú detoxifikovať organizmus. Ja som svoju chemoterapiu absolvovala ovešaná citrínom a ametystom. Keď začne byť človek depresívny, použiť kameň na potlačenie depresie (napr. kamene s obsahom lítia). Až začne klesať sila organizmu, použiť červené kamene na znovuvzpruženie (granát, rubín). Pri bolestiach používať tmavofialové až čierne kamene. V časti Od účelu ku kameňu nájdete zopár nápadov na mnohé problémy. Ale znova upozornenie – kameň nie je náhrada normálnej liečby, skôr je zábezpekou, že sa náš život pri liečbe čo najrýchlejšie dostane do normálnych koľají.

  Lachesis,

  wiccáni tvrdia, že neopraované kamene majú dokonca vyššiu účinnosť. Ja nie som wicca a preto si to nemyslím 😀 , ale vy si to kľudne môžete povedať… 😛

  Smaragd stačí očistiť pod tečúcou vodou (podľa toho, na čo ho používate: ak na liečenie, tak treba čistiť aspoň raz do týždňa) a nabiť na raňajšom slnku.

  Páči sa mi

 8. Kúpila som si náušnice z bieleho číreho topásu a smaragd ako prívesok. Nevadí, ak to budem nosiť spolu? Ako to bude účinkovať?
  Lebo som o emeralde čítala, že sa má nosiť samotný, lebo že iné kamene svojou vibráciou rušia jeho účinnosť. Vraj sa znesie iba s diamantom, ale na diamant mozem zabudnúť 🙂 … tak som ho nahradila čírym bielym topásom. Ale neviem, aké má účinky a ako bude spolupôsobiť spolu s tým smaragdom.
  Dakujem pekne za radu. Pekný den.

  Páči sa mi

 9. Ešte by som sa chcela opýtať, ako spolu budú pôsobiť ten čírobiely topás na ušiach spolu s modrým topásom na krčnej jamke spolu s ametystovým náramkom. Toto všetko dokopy . Vdaka.
  PS- pýtam sa na to, lebo čítala som, že ametyst a topás ked sa nosia naraz, sú spolu silná kombinácia, ale neviem si predstavit, že v čom to spočíva konkrétne.

  Páči sa mi

 10. Dobry den Helar,

  asi pred tyzdnom som si kupila privesok smaragd a privesok fluorit, ktore nosim na naramku z horskeho kristalu na pravej ruke. Chcem sa spytat ci je mozne, ze vopred upozornuju (neviem ci smaragd, alebo fluorit) na zle situacie, ktore sa stanu, nakolko sa mi v dlani na pravej ruke vytvoril zlty kruzok, ktory tesne pred vznikom zlej situacie z dlane zmizol. Este nikdy sa mi nieco take nestalo, tak neviem ci by to mohol jeden z tych kamenov sposobovat, alebo sa to stalo iba tak. Dakujem za odpoved

  Páči sa mi

 11. Dobrý deň!
  rada by som mala snubný prsteň so smaragdom,milujem ten kamen a velmi by sa mi takyto prsten pacil. Myslite si ze je to zly napad? Kombinovat ho trebars s diamantmi.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.