Priniesli sme si domov kameň…

Ak sme si svoje liečivé kamene sami nazbierali alebo sme si ich priniesli z burzy, treba ich najprv dôkladne očistiť od nánosov a prímesí. Platí to najmä o kryštáloch – čím čistejší kryštál, tým väčšia jeho sila.

Na prvotné čistenie použijeme tečúcu vodu. Niekedy však treba minerál vložiť do vody (s čistiacim prostriedkom) a nechať postáť a na záver dôkladne vyčistiť kefkou. Ak sa prímesi z kryštálu neoddelia, odporúča sa použiť kyselinu, najčastejšie kyselinu octovú alebo soľnú (napríklad pri oddelení kalcitu od quartzu/kremeňa). Pre železité inklúzie sa odporúča kyselina šťavelová.

Na konci tohto procesu čistenia ešte raz dôkladne umyjeme minerál destilovanou vodou.

Reklamy

64 thoughts on “Priniesli sme si domov kameň…

 1. Chcela by som sa opytat, ci je mozne cistit viacero kamenov naraz pod tecucou vodou. Napriklad tak, ze ich dam do nejakej misky a pustim na ne vodu?? Ovsem za predpokladu,ze vsetky tie kamene je vhodne cistit pod tecucou vodou. Mam ich dost a neviem si predstavit cistit ich po jednom pod tecucou vodou.To by som mala kohutik vody pusteny hadam aj cely den. Vopred dakujem za odpoved.

  Like

  • ja keď čistím väčšie množstvo kameňov, dám ich na noc do vody s morskou solou (tie ktoré sú na to vhodné)
   potom ich ráno opláchnem pod tečúcou a nabijem na slniečku (zas ktoré možno nabijať na slnku.)
   ktoré sa nedajú, nabíjam v chládku…

   Like

 2. Klarisa a Karkulka,

  nie je dobré kamene nechávať v miske s vodou, lebo to je stojatá voda; lepšie je dať ich do sitka a nechať vodu cez ne pretekať. Je jedno, koľko ich takto čistíme odrazu, len pritom sitkom veľmi nepohybujme, lebo niektoré kamene majú rozdielnu tvrdosť a mohli by jeden druhý poškodiť!

  Like

 3. Helar,
  dakujem za odpoved, ale ked dam kamene do sitka a potom pod tecucu vodu, tak mi voda tecie len na jeden max. dva kamene, ktore su akurat pod prudom vody a ostatne su bokom.Na tie voda vobec nesiahne max.ak ich troska pofrka ak sa odraza od kamena na ktory dopada. To by som to musela polozit pod nejaky hruby prud ako vodopad alebo co.Preto som rozmyslala dat ich do misky alebo na hlboky tanier, a pustit na ne prud vody, vtedy by sa vsetky ponorili do vody za urcitu dobu a voda by aj pomaly z taniera odtekala pod pribudajucim prudom vody. Len neviem,ci to tak mozem urobit, ze budu ponorene v tej vode vsetky spolu??? Ci ich to nejako neovplyvni?Dakujem

  Like

 4. klarisa
  ak nemas cas na cistenie kamenov, tak mozes viac naraz cistit, ale zas nie prilis vela. ja cistim kamene tak po 5 kuskoch, ale vobec by mi nevadilo ich cistit aj po jednom. To ich mas tak strasne vela? A miska a pusteny slaby prud vody su dobre. Len pozor niektore kamene mozes vodou poskodit. (hrdza)

  Like

 5. Eva,

  nemam ich az tak strasne vela asi do tridsat, len keby som mala kazdy cistit pod prudom tecucej vody len dve minuty, tak je to hodina. Moja mama by sa asi zblaznila, ze tak plytvam vodou.

  Like

 6. Ahoj Helar!
  Mám doma skamenené drevo, ktorý som si kúpila na výstave minerálnych látok . Kúpila som ho preto, lebo ako sa hovorí kameň si vybral mňa.. xixixi. Pri hľadaní vhodného kameňa mi stále zostal v ruke. Mám otázku – ako ho treba čistiť, ako ho treba nabíjať, vybíjať, a celkovo na čo slúži. O skamenenom dreve som zatiaľ veľa nepočula. ďakujem za tvoju odpoveď.S pozdravom, Perla

  Like

 7. Klarisa,ja tiez mam asi okolo 30 kamenov a ked nechcem plytvat vodou,tak si do ruky dam asi 3-4 kamene a pustam na nich prud vody okolo pol minuty..a potom dalsie 3-4 kamene a tak to ide zaradom,pokym vsetky nevycistim…mozes si to rozdelit aj po dnoch 🙂

  Like

 8. Klarisa,

  ak tým sitkom pod vodou pohybujeme, tečie na všetky kamene… 😛 Je to ako s rezancami!

  Perla,

  skamenené drevo sa nabíja na slnku a vybíja sa pod vodou alebo na hematite. K vlastnostiam len stručne: zvyšuje vnútornú harmóniu a stupňuje radosť zo života, dáva zdravú chuť do jedla, pomáha tráveniu, podporuje vylučovanie a očistu organizmu. A pretože ide o skamenelinu, používala by som ho aj ako zdroj minulej múdrosti a spoluputovníka na ceste do minulých životov a k akašickým záznamom.

  Like

 9. Helar,

  Ďakujem veľmi pekne za tvoju odpoveď.
  Mám ešte jednu otázku, tiež som si kúpila na burze minerálnych látok jeden pekný prívesok. Bohužial som zabudla ako sa volá, ta pani mi hovorila po taliansky, vtedy som si to ešte pamätala 😦
  Prívesok je podobný a vyzerá ako slnečný kameň. Ale je tmavomodrý,skoro až čierny, a je ako nočná obloha posypaná hviezdami. Mám otázku sú aj tmavomodré slnečné kamene? Ďakujem. ahoj.Perla

  Like

 10. Perla,

  tmavomodré Slnečné kamene vraj existujú, ale sú také vzácne, že som ešte ani jeden nevidela. Je to nejaká africká špecialita. Ale tmavomodrý kameň so zlatými trblietkami by mohol byť zlatý živec (alebo tak nejak, anglicky sa mu hovorí goldstone, zlatý kameň). Je veľmi ľahký a je to umelý kameň, vyrobený človekom. Má nejaké ezoterické vlastnosti, pokiaľ si pamätám, tak dáva človeku pocit pohody a zbavuje ho stresu. (Asi to bude zlatý živec, pretože pokiaľ viem, vyrábajú sa práve v Taliansku.)

  Ak je to tmavomodré kde-tu so žltými fliačikmi a ťažké, môže to byť lapis lazuli (to zlaté v ňom je pyrit). A ak je to akoby popukané, pomerne ťažké a ukazuje farbu len pod istým uhlom, mohol by to byť labradorit.

  Potom ešte poznám dva čierne kamene s bielymi fliačikmi: vločkový obsidián a egirín “Polnočná obloha”, ale tie sú vyslovene čierne.

  P.S. 19:59: Mám taký pocit, že ten kameň sa nevolal “zlatý živec”, ale “zlatý vápenec”. Nejako som to už cez internet nevedela skontrolovať 😦

  Like

 11. Ahoj Helar,

  ďakujem ti, vieš podla toho čo si napísala može to byť aj tá africká špecialita. Obsidián, labradorit, lapis lazuli poznám.Že by to bol zlatý živec? Nezdá sa mi,lebo nie je ľahký, nemám dojem, že by bola umelina.
  Prívesok je asi 4 x 1cm veľký. Keď je možnosť tak by som ti rada poslala foto kameňa. prosím napíš mi na akú adresu môžem poslať. Ďakujem ti.
  Ahoj. Perla
  PS: našla som fotku na webe a posielam ti link, tento kameň je úplne podobný tomu môjmu, lenže ja mám prívesok: http://www.esoterikshopping.de/images/heilstein45.jpg
  Keby bol naozaj ten tmavomodrý slnečný kameň má podobné vlastnosti ako broskyňovohnedý slnečný kameň? a zrejme sa nabíja tiež na slnku.

  Like

 12. Perla,

  to na fotke je zlatý živec/vápenec alebo ako to nazývajú, jednoducho goldstone/Goldfluß (zlatý kameň) – overila som to priamo na tej stránke, čo si poslala. Bývajú aj v červenej (hnedej). Keďže ide o umelý kameň, netreba s ním robiť vôbec nič, len po traumatických zážitkoch, kde bol s tebou, ho nechať pár dní “odležať” na mesačnom svetle.

  No a z popisu pri obrázku: Vyrobený “podľa starého tajomstva talianskych mníchov, s tvrdosťou 7 na Mohsovej škále” – vznikol vraj v 16. storočí ako vedľajší produkt snáh vyrobiť zlato z ničoho. Neobsahuje zlato, hoci sa tak trbliece. Aj napriek tomu, že je umelý, má podľa tejto stránky mať silné liečiace vlastnosti – má pôsobiť proti psychosomatickým poruchám následkom snahy po ideále krásy alebo iných ideáloch, čím sa nasadzuje pri prežieraní sa (neviem, ako sa to povie “učene”), obezite, bulímii a anorexii. Vraj toimu, kto ho nosí, v týchto prípadoch výrazne pomáha.

  Na psychiku pôsobí tým, že v nás vytvára pocizitívny prístup k životu (toto môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti) a dáva nám silu akceptovať sa takí, akí sme. Tlstejších ľudí zbavuje sebaľútosti a komplexov a otvára oči pre ľudí, ktorí majú človeka skutočne radi a chcú mu z čistého srdca pomôcť.

  Like

 13. Ahoj všetci!

  Dnes som dostala krásny veľký, bledo-oranžovo-ružový delfín. Je to kalcit. Možte mi prosím napísať aké máte s kalcitom skúsenosti? Aké mám vlastnosti, ako sa o ňom starať. Ďakujjem 🙂 Ahoj. Perla

  Like

 14. Perla,

  kalcit je pomerne krehký kameň, ľahko sa štiepi, takže pozor, ak sú blízko neho iné tvrdé veci! Starať sa oň treba tak ako o všetky iné kamene, dokonca myslím, že znesie slnko, ale skôr len raňajšie. Oranžový kalcit podporuje sebadôveru a sebaúctu a realistický optimizmus a pomáha pri tráviacich problémoch. Ružový kalcit (mangánokalcit) má podobný vplyv na psychiku ako ruženín a posilňuje srdce a cievy.

  Ja mám žltobiely pruhovaný kalcit a nosím ho kvôli tomu, že mi dodáva optimizmus. Kalcity vraj navyše zlepšujú stav vápnika v organizme.

  Like

 15. Ahoj Heli,
  ako bolo na vystave? Ja som nemohla, aj ked som velmi chcela. Stretneme sa nabuduce, Aj si si nieco doniesla odtial? Mne priniesla kamaratka neopracovany vlockovy obsidian, nieco prekrasne, priamo zo spiacej sopky. (predaval to tam taky miestny gazo)

  Like

 16. Hehe, Kamienka 😀 ,

  to je teda otázka – byť na výstave a či som si odtiaľ niečo odniesla… Niesla som, až mi takmer cestou domov plece odpadlo! Opalizované drevo, wavellit, biely a modrý aragonit, rodolity, ten azúrový quartz, vanadinit, pekný malý prehnitík, celkom čistučký, niečo nové tyrkysové, čo sa volá langit (to ešte musím vyskúmať), hrubý diopsid, realgar, astrofylit a taký malý zhluk špeciálneho quartzu. Mali aj sugilit, čo ma prekvapilo, lebo to býva pomerne zriedkavé. Bolo hodne ľudí, niekedy na môj vkus priveľa (furt do mňa niekto strkal), ale bola zábava. Bola som s Gaby, chcela som vás zoznámiť – no tak nabudúce… 😛

  Like

 17. Vsetým prajem krásny den..Rozhodla som sa napísat,pretoze doslovne “hltám” vase clánky…Vcera som si nakúpila kamienky,pretoze ma to vzdy lákalo,a navyse sama si uz nedokázem pomôct..Mám velmi velké depresie(uz dlhé roky)tak som si kúpila JASPIS,a kedze z tejto krutej choroby mi vznikajú dalsie problémy(nervozita,nespokojnost,komplexy…)tak som si este kúpila SOKOLIE OKO a JADEIT…Ja by som totizto tých kamienkov potrebovala nesmierne velké mnozstvo…Snád aj z kazdého druhu jeden…Tak sa chcem iba poradit.Môzem tieto kamienky nosit spolu? Bojím sa totizto,ako sa píse u vás v niektorých clánkoch,ze sa mi este môze pohorsit z niektorých nesprávnych kombinácii..Dakujem krásne za odpoved,uz na nu cakám…Ingrid.

  Like

 18. Dakujem helarka..To bola skutocne rýchla odpoved,potesila ma v mojom vsednom zivotíku…Este sa môzem popýtat? Neviem,ja by som si kúpila aj väcsie mnozstvo kamienkov,co sa týka”psychiky”..Nevies(mozem tykat?)mi helarík poradit,s ktorými kamienkami je taká najlepsia skúsenost ohladom psychickej lability? Helarka,vies ako si ma potesila??? Normálne si mi vykúzlila úsmev na perách….!! DAKUJEM za toto..Helarka,este jeden dotaz..Mám este aj kamienok heliotrop-surový..Pani v obchode mi povedala,ze ho kludne môzem rozbit na viacej castí a tak ho nosit..Nestratí sa jeho sila? Inak helarka,on krásne vonia..

  Like

 19. Ahojte. Helar a spol 😀 !

  Kúpila som si prívesok z akvamarínu (dosť mini). Čítala som, že že sa NESMIE (bol tam aj výkričník 🙂 ) vystavovať slnku, lebo by ľahko stratil farbu. Ibaže teraz je vonku toho slniečka akosi dosť (chvalabohu) a neviem, či ho mám ten prívesok skrývať radšej vo vrecku a nosiť ho “odhalený” až v zime alebo na jeseň. Alebo ako dlho mu vydrží farba, ked ho budem nosiť na ostrom slnku? Je tam nejaký limit? A ak by sa mu farba predsa len “zopsula” , nepoškodí to kamienku jeho vibráciu?
  Mimochodom, čítala som ,že akvamarín sa občas prifarbuje, aby sa jeho farba zvýraznila. Vtedy je vraj pre terapeutické účely nevhodný, lebo tá umelá farba zadržiava vibráciu v kameni a tá (neviem prečo) akosi zošalie, takže na nositeľa potom kamen pôsobí poškodenou vibráciou. Narúša mu emocionálny kľud, atď…No sranda!
  Majte sa pekne.

  Like

 20. Inka,

  rozbitím kameňa na menšie kúsky sa nestráca jeho liečivá vlastnosť, len sa môže zmeniť sila, s ktorou pôsobí.

  Na psychickú vyrovnanosť pôsobia dobre kamene ako lepidolit alebo lítiový quartz (s obsahom lítia), lapis lazuli, Slnečný kameň, bustamit a ruženín proti emocionálnym výkyvom a vraj aj malachit.

  Mona,

  pozerala som sa do svojich poznámok a nikde nebolo povedané, že by akvamarín neznášal slnko, naopak, jeden nemecký zdroj hovorí, že “akvamarín miluje slnko a preto nezabúdajte ho z času na čas nabiť na slnku”.

  Tiež som našla zmienku o tom, že tepelná úprava kameňa síce zvyšuje jeho modrý nádych, ale znižuje jeho liečivú vibráciu. Nenašla som však zmienku o tom, že by to nejako škodilo. Proste kameň sa nám nepoďakuje, ako ho umelo babreme, ale myslím si, že neexistuje nič, čo by pár dní v quartzovej alebo ametystovej geóde nedokázalo “vyliečiť”. Možno tepelne upravované ametysty budú pôsobiť pomalšie, ale rozhodne nebudú pôsobiť ako iný kameň! (Aj acháty alebo quartze sa farbia a nemení to ich vibráciu.)

  Existujú však aj umelé akvamaríny, čo sú vraj farbené spinely. Tie sa potom správajú ako spinel, nie ako akvamarín.

  Like

 21. Ahoj, Helar. Dakujem za odpoved. Našla som k akvamarínu aj toto ( dole sa píše o farbenom akvam. s disharmonickou vibráciou. ),možno sa ti to hodí k poznámkam 🙂 :

  “Aquamarine opens your awareness to the inner ocean of knowledge, wisdom, and creativity. It brings deep relaxation and liquidity to your mind and body while heightening your awareness of truth at every level of existence.

  BENEFITS OF WEARING AN
  AQUAMARINE NECKLACE
  Aquamarine opens your consciousness to the inner ocean of knowledge, wisdom, and creativity. Its energy illuminates the hidden causes of your physical and emotional conditions so that you may better master their lessons. Aquamarine’s light blue color deeply relaxes your body and mind and helps you let go of your resistance to the truth within. As a source of spiritual nourishment, it imparts youthful energy and brightens your aura as it brings liquidity to all aspects of your being.

  Aquamarine is able to heighten your awareness of the truth at every level of existence: physical, emotional, mental, and spiritual. It also opens your awareness to the ways in which the realities or truths on these levels seemingly conflict with one another.

  Just having Aquamarine in your aura will begin to open your awareness on all levels. To understand how Aquamarine does this, you can compare yourself to a mansion with several floors and many rooms. The floors of the mansion are like your inner levels, and each floor contains many rooms. Aquamarine works to open more and more doors in the rooms of this mansion. When the doors to these rooms open, Aquamarine’s energy turns on the lights within them. By shining its energy on all of your inner aspects, Aquamarine increases your awareness in more and more areas. As a result, you become aware of things hiding in the shadows and recesses of your emotions, memory, and mind. You also gain greater insight and a fuller comprehension of who you are and what your potential is.

  Everyone reacts differently to Aquamarine because everyone accepts truth in different ways and to different degrees. Indeed, because it opens the awareness so powerfully, some people feel uncomfortable when they first wear Aquamarine; at first, the truth revealed may be too much for the mind to accept. If you’re not quite ready to accept a certain truth about yourself, you may resist facing it, and, as a result, you may become uncomfortable or cranky. If this happens, you can regulate how much truth you see by adjusting how often you wear the Aquamarine.

  After wearing Aquamarine for some time, you will begin to relax. This relaxation occurs partly because of the energy of Aquamarine’s color. The deeper the blue color of the Aquamarine, the stronger this relaxing influence will be. Aquamarine’s blue color helps you let go of your resistance. When you relax, you can accept the truth more easily because it can flow more easily into your conscious awareness. As you become more comfortable with increased inner awareness, this period of resistance, fidgeting, and crankiness will pass.

  Aquamarine can ease any overwhelming physical or emotional pain, especially the pain of grief. This is, in part, a result of Aquamarine’s brightening of the aura. Because you view the world through your aura, when it is made brighter, your outlook is brightened as well.

  As your awareness grows and you gain a greater understanding of yourself, several things will start to happen. Opportunities on all levels of life will present themselves. You will start to understand life better, and this will allow you to work in greater harmony with your true self and with all of life. When you wear Aquamarine, it will show you only enough about yourself to spur your growth to the next level of awareness. When you awaken to the next level, it will show you more; and when you grow and reach yet a higher level, it will show you more again. Aquamarine will continue this cycle for as long as you wear it. The amount of truth it can reveal at each stage is limited only by the depth of its true color. Therefore, the deeper and brighter the Aquamarine’s natural color, the more it can give.

  Aquamarine is most beneficial to those who are on a path of awakening. It helps those who want to know more about themselves, their destiny, and their potential. It is especially helpful for those who have reached apparent plateaus in their spiritual unfoldment, for it can awaken them to new vistas and help them grow to ever-higher levels.

  PRENATAL AWARENESS TECHNIQUE
  A pregnant woman can place Aquamarine on the uppermost portion of her belly to help her become more aware of and possibly come into conscious contact with the Soul of her unborn child. If she sleeps with the Aquamarine over her uterus, she may even dream of previous lifetimes they have shared.

  EASING THE TRANSITION TO LIFE’S END
  It is Aquamarine’s mission to help people evolve and unfold. In the physical world, this sometimes means helping someone complete certain cycles within a physical body. This does not mean that Aquamarine hastens physical death. Yet, when death comes near, Aquamarine can lighten the load, shine the way, and make the experience calmer and less fearful. Therefore, one of the greatest gifts you can give to a dying person is an Aquamarine necklace. It will help ease the transition.

  AQUAMARINE ROUNDED CHIPS VS. SPHERES
  The most effective and economical way to use therapeutic Aquamarine is in the form of rounded chips rather than spheres. Quality and mass being equal, Aquamarine chips and spheres radiate energies of equal intensity, but chips project their energy more actively and initiate change more forcefully. The effect of Aquamarine chips is similar to that of rough ocean waves pounding a cliff: the waves gradually wear the cliff away. In comparison, Aquamarine spheres act like gentle rain: eventually the rain erodes the rock but not nearly as quickly as the rough waves do.

  THERAPEUTIC QUALITY
  The characteristics of therapeutic Aquamarine vary more than those of most other gemstones. Even the finest Aquamarine necklaces vary in mass, clarity, hue, and depth of color.

  Aquamarine occurs in a wide range of color from green to blue, and nearly all Aquamarine is a mixture of both colors. All characteristics being equal, the green aspect focuses primarily on the physical body, while the blue aspect works on both the physical body and inner aspects. The more the blue dominates in the blue-green mix, the more the Aquamarine will focus on the mind. Because the mind has such a powerful influence on the body, the deeper the blue, the more effective the Aquamarine will be. Aquamarine color also ranges in intensity from deep and rich to colorless. The depth of Aquamarine’s color determines how deeply its energy can penetrate and affect the aura and body.

  Aquamarine clarity spans a continuum from flawless to opaque, with all degrees of cloudiness and flaws in between. Opaque and even moderately cloudy Aquamarine are not therapeutic. Slightly cloudy Aquamarine can be therapeutic if it displays a radiant brightness and good color. Although slightly cloudy Aquamarine takes much longer to produce effects than clear Aquamarine, it may be preferable for people who need a more moderate pace of change. The energy of clear or nearly flawless Aquamarine moves rapidly into the aura and body, where it quickly begins to open awareness and reveal truths.

  Each therapeutic Aquamarine necklace should have a consistent degree of clarity throughout and a uniform, clearly definable color. It might seem that by stringing together blue, blue-green, and green Aquamarine, one could enjoy the benefits of all three. On the contrary, such a combination would confuse the body. Each shade of Aquamarine color has a particular energetic character, or personality. The more uniform the color of an Aquamarine necklace, the more clearly defined its personality and the more focused and strong its therapeutic effects will be.

  Aquamarine’s color is often enhanced through heat, dye, or irradiation. Although heat treatment does not inhibit Aquamarine’s energy, it also doesn’t strengthen it. Despite its improved appearance, the heated Aquamarine will continue to project its original, probably rather low quality of energy.

  Dye, on the other hand, renders Aquamarine therapeutically useless. Low-quality Aquamarine chips, in particular, are often dyed blue. The dye artificially deepens the gemstones’ color but blocks the Aquamarine from radiating its healing energy into the aura and body.

  Irradiation of Aquamarine results in the death of the crystal. It destroys the life energy of the gemstone and replaces it with an extremely disharmonious energy.

  If irradiated Aquamarine is worn, this disharmony will be projected into the aura. The destructive emanations of irradiated Aquamarine will first affect the mind. They will disrupt mental processes, distort one’s view of reality, and gradually wreak havoc on the mind’s harmony; eventually they will distort the emotions as well.

  AQUAMARINE WATER – FOUNTAIN OF YOUTH
  Through the use of a special technique, drinking water can be infused with the vitalizing energy of an Aquamarine necklace. The resulting Aquamarine Water helps reverse the aging process and treats any ailment associated with hardening, crystallization, or inflammation.

  Modern physics teaches us that atomic particles switch constantly between states of matter and energy. When the atomic particles that comprise your body are in an energy state, your body is able to accept more life energy. This energy nourishes and invigorates your cells, allowing your body to maintain, evolve, and repair itself. Yet, as the body ages, its atoms naturally spend more and more time in the matter state. In the matter state, cells gradually deteriorate and age. Therefore, the secret to youth is keeping your atoms in an energy state more often than a matter state.

  Drinking Aquamarine Water encourages your atoms, and thus your cells, to enter and remain in the energy state. In this state, a cell more easily perceives its “blueprint,” or energetic picture of its ideal condition. As a result, the cells permeated by Aquamarine Water naturally let go of the elements that contribute to aging and poor health. The Aquamarine energy also rejuvenates these cells as it dissolves the harmful crystals associated with hardening and inflammation. As your body’s water is gradually replaced with Aquamarine Water, Aquamarine’s energy revitalizes and renews your entire body.

  THERAPIES AND PROCEDURES
  RELAXATION TECHNIQUE
  This technique uses Aquamarine energy to calm the body’s energy flows and relax the entire body. An Aquamarine necklace is formed into a small circle and placed first in the left palm and then around the navel.

  PRE-TREATMENT AND PAIN RELIEF
  This therapy prepares a localized area for another life-giving treatment by helping the area’s cells release negative energies and become more receptive to positive change. This therapy can also be used to temporarily relieve pain in a localized area of the body. In both cases, an Aquamarine necklace is formed into a circle and placed on the ailing area.

  EMOTIONAL AND KARMIC HEALING TECHNIQUE
  This technique focuses Aquamarine’s healing energies on the emotional or karmic issues of one’s choice. After a brief period of contemplation, an Aquamarine necklace is worn around the neck during sleep. Unwanted emotional and karmic energies are released in the sleep state, thereby circumventing the discomfort of experiencing these releases while you are awake.

  DISCOVERING THE CAUSE OF ILLNESS
  An Aquamarine necklace is placed on the body overnight to discover the karmic causes of an illness or other physical condition. Dreams and insights are recorded in the morning and throughout the day.”

  Like

 22. A k tomu vystaveniu slnku ( ale priamemu!) zas iný zdroj:

  “Akvamarín a jeho liečebné účinky
  V minulosti sa verilo, že tento vodný kameň prežiari dušu človeka a odstráni z nej temnotu. Bol označovaný ako kameň dobrej pohody a používal sa na potlačenie hnevu a depresie.

  Podľa litoterapie sa nosením akvamarínu na hrdle dokážu odstrániť blokády spojené s komunikáciou a vyjadrovaním. Uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri sennej nádche. Vložením do úst utlmuje bolesti zubov, čeľustí a ďasien. Tento vzácny kameň pomáha i pri znižovaní zadržiavania vody v organizme a tým harmonizuje činnosť obličiek.

  Kameň sa čistí pod tečúcou vodou a mal by sa chrániť pred priamym slnkom, pretože môže stratiť krásnu svetlomodrú farbu a oslabiť účinnosť svojho pôsobenia.

  Podľa astrologického horoskopu akvamarín býva spájaný s planétou Merkúr a viaže sa k hviezdnym znameniam Vodnár, Ryby, Váhy a Blíženci.

  Opracovanie akvamarínu teplom a ožiarením
  V šperkovníctve sa priesvitnosť a farebnosť niektorých drahokamov môže zvýrazniť alebo zmeniť ich zahriatím- vypálením. Využívajú sa pri tom rôzne spôsoby, napr. vhodenie kameňa do ohňa, pečenie a praženie alebo použitie špeciálnych zariadení. Takto sa potom tepelnou úpravou zelený akvamarín premení na vyhľadávanejší modrý.

  Rádioaktívne prvky, ktoré sú prítomné vo vnútri zemskej kôry pôsobia prirodzeným žiarením na drahé kamene niekoľko miliónov rokov. Dokážu týmto pôsobením ovplyvniť ich unikátnu farbu. V súčasnosti sa používa umelá radiácia, ktorá trvá niekoľko hodín a tým sa dosiahne požadované sfarbenie vzácneho klenotu.

  Mýty o akvamaríne
  Rimania verili, že vyrytá postava žaby do akvamarínu pomôže uzmieriť nepriateľov a zároveň z nich spraviť priateľov. Najvhodnejší darček ženícha, ktorý daroval svojej neveste ráno po svadbe, bol práve akvamarín. Podľa tradície sa verilo, že prinesie neveste šťastie a bohatstvo do manželského života.

  V Kresťanskej ére bol tento klenot spájaný s apoštolom Tomášom a samotný akvamarín symbolizoval ,,more a vzduch“. Tento svätec totiž uskutočnil dlhé výpravy po mori až do Indie, aby tam kázal o spáse. ”

  Paapaa 😀

  Like

 23. Helar, ahoj!
  K tomu akvamarínovému prívesku som si dokúpila ešte jeden taký istý a spravila som z nich náušnice. Včera som si ich dala a po pol hodine ma tak začala bolieť hlava, že dovidenia. Akoby som mesiac riadne ponocovala. Po zvyšok som bola ako oťapená , malátna. Z ničoho nič. Večer som išla skoro zaľahnúť spať, lebo už ma nič nebavilo. Ťažko sa mi dýchalo a z ničoho nič ma začal otravovať nelogický kašeľ. Napadlo mi, že by to mohla byť alergia, ale nič nevhodné som v ten den nezjedla. Nepomohla ani antihistaminiková tabletka. Náušnice som si dala na noc pod vankúš. Ráno som sa zobudila rovnako “sfetovaná” ako včera. Ked som s hlavou robila prudšie pohyby, mala som pocit, že sa mi v nej bolestivo prelieva mozog. Akvamarínové náušnice som odložila a dala som si namiesto nich moju starú klasiku – ametystové- moja druhá koža 😀 . Postupne sa celý moj čudný fyzický stav upravil a hlava ma prestala bolieť. Samozrejme, zlepšila sa tým aj nálada a čulosť. Proste klasika. Divné- ešte nikdy v živote som nemala migrénu- teda, ak je toto tá migréna. Ani ma nikdy nebolievala hlava.
  Neviem, myslíš, že to bola náhoda, alebo to zapríčinil akvamarín ? Ak by to bolo z neho, prečo myslíš, že takto fungoval?

  Like

 24. Mona,

  prvé, čo ma napadlo – vyčistila si ten druhý kameň, než ste ho začali nosiť? Toto totiž často podceňujeme, väčšinou sa nič nedeje ale niekedy dostaneme poriadnu “ťafku”. Kameň môže reagovať na niečo, čo sa s ním dialo predtým, pri doprave alebo obrábaní, a môže to preniesť na nás. Ja som mala takú skúsenosť s karneolom – pôsobil mi prudké fyzické bolesti, až kým som ho nevyčistila na mesiačiku.

  Mimochodom, ak máš nejakú blokádu v hrdle (často emocionálne traumy z minulosti), tak akvamarín môže zapríčiniť dočasné zhoršenie, ako ju “ťahá” na svetlo božie – a prejavovalo by sa to problémami s pregĺganím, ťažkým dýchaním a podobne!

  Ak teda nevyčistenie nebolo príčinou, nabudúce by som skúsila akvamarínové náušnice spolu s ruženínom a rodochrozitom na srdci. 🙂

  Like

 25. Cau cau, Helar. Všimla som si, čo misha napísala o ruženíne- že sa jej o nom snívalo. Preto by som ešte chcela dodať k svojej otázke o tom akvamaríne ešte jednu- predtým, než som si ten svoj akvamarín kúpila (predtým než som sa on vôbec začala zaujímať) sa mi v noci sníval zvláštny sen: akési pobrežné veľké mesto (kde som asi vo sne žila), more, jasná modrá obloha, jasný slnečný den. Mala som tam zásnuby ( len vo sne chvalabohu 😀 ) s akýmsi chlapom, veľmi veľké množstvo ľudí- hostí, všetko samí priatelia (vo sne , aspon sa tak ku mne správali). Pozrela som sa na ruku- mala som na nej zásnubný prsteň s akvamarínovým očkom (neviem ako som vo sne vedela, že je to akvamarín). Vtom predo mnou stála akási mladá žena- neznáma a zároven odkialsi známa. Ukázala mi svoju ruku- mala na nej prsten s obrovským akvamarínom- ked som sa don zahladela- do tej tajomnej modrej- do akvamarínu- mala som pocit, že vidím až kamsi poza všetko a tá chvíla vo mne vyvolala pocit nejakej spriaznenosti s tou ženou a s niečím, čo presahuje každodenné ľudské mecheche. Na to sme vyšli von- prístav, pozrela som na jasné nebo a chcela som tam vzlietnúť- hore k oblohe. nejak som sa sústredila a akoby cez hlavu som začala stúpať ponad more čoraz vyššie k oblohe. Stúpala som stále vyššie, pod sebou som videla všetko- krajinu – úplne realisticky z vtáčej perspektívy- akoby reálne z lietadla alebo helikoptéry. To bola sila…Necítila som ale žeby som mala telo- aspon teda nebolo ťažké-nevnímala som ho. V dialke som zazrela obrovské velmi rozvinuté mesto (aglomeraciou odhadom z dialky podobne ako Londyn- ale samozrejme bolo to uplne niekde inde)- neviem nepodobalo sa mi na žiadne mesto , čo poznám. Videla som len jeho pobrežnú stranu (akoby to bola nejaká priemyselná časť). Ked som to mesto videla, bola som spokojná a rozhodla som sa vrátiť na zem do prístavu do toho mojho mesta (vo sne). Návrat na zem bezproblémový. Vtedy ked som letela hore, mala som neopísateľný pocit slobody a šťastia. Odpútania sa od všetkého pozemského- aj od tých zásnub.
  Ked som sa ráno zobudila , celý den bol super, akoby som lietala ako vtedy v noci. Ba celý týžden bol taký. A stále mi neschádzal z mysle ten akvamarín, tak som si ho bola kúpiť. Čo si o tom, Helar, myslíš? Prečo sa mi sníval zrovna akvamarín? A ešte sranda- ked som ho v obchode platila (spolu s ešte dvoma kamenmi) – predavač omylom nablokoval nesprávnu cenu- o polovicu menej – upozornila som ho na to a povedal, že tie dva ostatné kamene mám teda grátis, lebo sa to už nedá stornovať. Figu, dalo sa podla mna. Ale podakovala som a bola som rada, že som rada 😀

  Like

 26. PS- Ešte Helar, ďakujem za odpoved na predchádzajúcu otázočku- teraz som si to všimla. Náušnice boli vyčistené- asi to bude -čo si povedala :niečo traumatické v hrdle 😀

  Krásny dníček.

  Like

 27. Mona,

  vyzerá to na spomienku z minulých životov, keď pre teba akvamarín niečo znamenal. A možno to neskončilo najslávnejšie – a preto pre teba dnes môže symbolizovať traumu. Tak ma napadlo, ak je to trauma, skús v minigrimi (“Mágia”) vyhľadať článok k osobnému totemu a skús si tento osobný totem urobiť. Zvieratká napovedia viac, prípadne ťa dokážu vziať k zdroju tejto traumy.

  Like

 28. dakujem, helar. skúsim . a skúsim tie akvamaríny just nosiť, aj keby mi mala hlava odpadnúť (načo by sa mi ináč snívali? 🙂 )- hádam sa časom vyčistí, čo sa má 😀 – a možno ide práve o to – vrátiť sa späť a vyrovnať nejaké účty. Ahoj.

  Like

 29. A ešte k tomu snovému mestu- všetko tam bolo hypermoderné- ani v dnešnej dobe som nevidela také jachty s radarmi a moderné budovy ako boli tam. Ak to bol minulý život, tak sa musel odohrať v budúcnosti… 😀

  Like

 30. Čau- čau! Zase som tu. 😀 Iba chcem pridať “zážitok” (vlastne on ešte stále prebieha). K akvamarínu som si na krk zavesila náhrdelník zo sekaného ametystu (lebo ten vraj fialovým lúčom čistí škaredú karmu). Nie je krátky – visí aj 10 cm pod krčnou jamkou- a napriek tomu mám pocit, že ma niekto škrtí. Normálne akoby som prehltla pomaranč, ktorý sa mi zasekol v krku a ťažko sa mi dýcha, o prehĺtání radšej ani nehovorím 🙂 . To je zaujímavé! Úplne ma to fascinuje, ako šutre na človeka silno pôsobia. To je úžasné!
  Helar, mám si ho na krku nechať, kým to neprestane alebo ho mám radšej zvesiť? Veď hádam nespôsobí záškrt…Čo ty na to? Hrdelná čakra sa takto sama čistí? Alebo ju ametyst ešte viac zablokoval?

  Like

 31. Zabudla som spomenúť, že ametyst bežne nosím, naviac si ho sem tam pred spaním alebo počas ležavého oddychu prikladám medzi obočie a nikdy nepôsobil takto. Vždy skôr ukľudňuje a zároveň príjemne vzpruží. Ale je pravda, že na hrdle som ho ešte nemala. To mi doteraz nenapadlo spraviť. Ahojček.

  Like

 32. Mona,

  nepáči sa mi, že ťa kameň škrtí. Ten ametyst je tiež svojím spôsobom quartz a môže zosilňovať účinky akvamarínu. Nemyslím, že by sa hrdelná čakra čistila. Skôr by som začala experimentovať s inými kameňmi, napríklad ruženínom, a akvamarín by som na chvíľu dala “k vode”.

  Like

 33. ahojte. ohladne kamenov som úplný nováčik, no fascunujú ma veci okolo toho. pár kamenov už mám ako napr. ruženín a ametyst s ktorým mám dobré skúsenosti, tak by som chcela i dalšie kamene. keby mi niekto vedel poradiť aký kamen je vhodný na dodanie energie a vitality napr. pri namáhavom pracovnom dni. dakujem

  Like

 34. ahoj Helar,
  ja by som sa chcela opytat na kamienok, ktorý som si nedavno priniesla domov. je to vraj azurovy kremen (takto bol oznaceny v obchode) z juhoafrickej republiky. Kamienok je priesvitny az mliecny s jemným nádychom do zelena, a vnútri akoby popraskaný. je to naozaj azurovy kremen? je kremeň vlastne quartz ? ake ma tento kamienok ucinky? hladala som aj na internete a nic som nenasla… mohla by si mi poradit? dakujem

  Like

 35. ahoj, tak tento kamienok zaujíma aj mňa, tiež som si ho kúpila, v predajni milishop na mlynských nivách, je nádherný. s touto predajňou mám výborné skúsenosti, dosť často si tam kupujem kamene, mali tam aj larimar. okrem iného som tam kúpila aj žltý obsidián a nebeský kremeň z botswany. tiež by ma zaujímalo niečo o týchto kamienkoch. ďakujem

  Like

 36. Freya,

  kremeň = quartz a azúrový kremeň je podľa mňa farbený kremeň (aspoň tak to ten pán z Milishopu na výstave rozprával). To znamená, že vlastnosti má ako obyčajný horský krištáľ, ale vyzerá úchvatne 🙂 …

  Like

 37. Dobrz den,
  mozete mi poradit ? Kupila som si karneolovy energeticky naramok. Neocistila som ho…nebolo pisane v navode ,ani predavacka nespominala. Vasu stranku som objavila az potom ako nastali problemy. Po niekolkych hodinach nosenia som mala krce v zaludku a v noci som dostala horucku 38,6 co bola najvyssia v mojom zivote. Doposial, ani pocas chorob som nemavala vysoke teploty. Ten naramok potrebujem kvoli krcovym zilam a hodi sa ja k mojmu znameniu / BARAN, rada by som ho nosila dalej ale mam znacne obavy. To naozaj staci dat ho pod prud vody , ked mal na mna take rychle a silne ucinky ? Ako dlho ho mam umyvat ? Mozem ho vobec nosit, ked dojcim ???
  Dakujem velmi pekne za odpoved a prajem vsetko dobre….

  Like

 38. Andrea,

  odporúčam dať karneol na mesačné svetlo, a to na jednu-dve noci. Ak nesvieti mesiac, tak ho vybiť na hematite a nabiť na horskom krištáli. Samotné umytie pod vodou u karneolu asi veľmi nepomôže, aspoň ja mám takú skúsenosť.

  Pri dojčení by nemal prekážať.

  Like

 39. dobry deň helar chcel by som sa opytať aký kameň je pre mňa najvhodnejší.som bezstarostny clovek ktory ma zasneny nazor na jednoduchost sveta.vsetko riesim z nadhladom.dokazem pohotovo a vystizne reagovat.potrebujem však nieco co mi doda vnutornu rovnovahu a odvahu riesit aj velke veci s chladnym rozumom a zaroven potrebujem nieco hlavne na usporiadanie vztahu s partnerom.aky kamen mam doporucit jej pre vacsiu toleranciu a chapavost celkovo?

  Like

 40. Ahojte mohli by ste prosim napisať niečo o kameni AVENTURÍN je pravda že pomaha na zlepšenie zraku a to ho mam stale nosiť pri sebe ako sa oň starať aby mal velku silu?Ďakujem za odpoveď…

  Like

 41. Ahojte,

  potrebujem sa poradit… Kúpila som dcérke jadeit a mne tyrkenit. Bolo to s úmyslom ako ochrana pred urieknutím, neprajnosťami a negatívnymi vplyvmi od druhých ľudí. Bola to dobrá voľba? No ja som troška aj taký lenivý človek tak preto ten tyrkenit tam som sa dočítala ze ma to troška nabudí … A ešte čo sa týcha očisty- vybijem ich len pod tečúcou vodou alebo ich mám radšej daťaj vybiť na mesačný svit? Prípadne poraďte ako ich ešte môžem očistiť od prípadného negatívneho naprogramovania. A tiež ďalšia otázka pri nabíjaní stačí dať na slniečko? Zatiaľ nemám žiadnu kryštáľovú ani inú drúzu. Inak mám taký hematitový náramok ale ten je hladký tak neviem či aj ním môžem vybiť nejaké kamene alebo to platí iba pri drúze? Ďakujem za odpovede budem v očakávaní.

  Like

 42. Mimi

  Na tom hematitovom náramku môžeš kľudne aj vybíjať 🙂 Taktiež očista pod prúdom vlažnej vody pomáha. Hmm čo sa týka nabíjania.. nie som si istý.. každý tvrdí niečo iné 😛 ale ja konkrétne tieto kamienky nabíjam na krištálovej drúze, krátko na slniečku, alebo keď už nič iné.. tak cez noc na svite mesiaca nič nemôžeš pokaziť 🙂

  PS: “ochrana pred urieknutím, neprajnosťami a negatívnymi vplyvmi od druhých ľudí.” => najlepší je lapis lazuli ( lazurit) alebo ešte lepší labradorit (ale ten by sa vraj nemal nosiť stále/dlho… on totižto uzatvára auru… teda aspoň mne to tak bolo povedané 😛 )

  Like

 43. Ešte by som chcela poradiť. Chcela by som si do práce k počítaču kúpiť kameň. Predávajú sa rôzne pyramídy, leštené guľky alebo neopracované harmonizačné kamene. Čo by bolo lepšie? A tiež sa neviem rozhodnúť medzi kryštáľom, avanturínom, ametystom a sodalitom. Chcela by som niečo co by pôsobilo pozitívne, povzbudivo a zároveň ochránilo pred negatívnymi vplyvmi z okolia. Ďakujem za rady.

  Like

 44. K počítaču mnohí odporúčajú ruženín.. ja osobne mám pri monitore hematitový stromček. Hmm.. pozitívne, povzbudivo + ochrana? Rubín.. karneol.. koral? Všetky tri dodávajú energiu takisto sú povzbudivé.. najmä koral 😛 a na ochranu by mohol byť ten rubín 🙂 Ale pokiaľ chceš vyberať len z tamtých 4 .. hmm vidím to na ametyst alebo sodalit. Sodalit je úžasný 😛 Nosím ho skoro stále. Pomáha mi získať nadhľad a kľudniť psychiku a nervy 🙂

  Like

 45. Dobry den moc sa zatial v v kamenoch nevyznam ale chcela by som sa vas spytat ze ked mam doma kamene bez dierky alebo uska na nosenie na krku nestane sa kamenom nic ak by som si vyvrtala do neho dierku ? Nestratí svoje liecive ucinky ? dakujem velmi pekne ak mi odpoviete 🙂

  Like

 46. ahoj, som novacik ohladom kamenov a chcem sa opytat, vas skusenejsich, ako tie kamene nosite, ked ich nosite spolu? ked napriklad nemam privesok,nausnice, ale len samotne kamene….a chcem ich napr. mat pri sebe 4-5….mam ich drzat v ruke? ako dlho? alebo staci mat ich vo vrecku? v kabelke/asi nie, ze?/….poradte mi niekto presnu techniku pouzivania kamenov….dakujem

  Like

 47. llullu55,
  predavaju take vrecuska , na vysku od 5,10 aj 15 cm, byvaju priesvitne v roznych farbach a hore sa stahuju hodvabnou snurkou, to je uplne najlepsie a do takeho vrecuska si das kamienky ake chces a mozes ich mat v kabelke, vo vrecku v riflach. A kamienok mozes drzat v ruke aj cely den, ak ti to je prijemne a nic nerobis. nie je obmedzene, kolko ho mas drzat v ruke.

  Lenka,
  a ako chces do kamenov vrtat dierky? rozne kamene maju roznu tvrdost a ak nie si vyuceny vrtac kamenov, tak by som take nieco nerobila. bud si daj urobit dierky odborne, alebo si jednoducho kup privesky. alebo predavaju take spiralky a do nich sa da vsunut kamienok. Vela stastia

  Like

 48. Dobrý deň Helar, objednal som si väčšie surové kamene (konkrétne labradorit, smaragd a ametrín). Už mi prišli, poradíte mi prosím ako ich mám najlepšie vybiť a nabiť, lebo nemám doma zatial ani kryštálový zhluk, ani drť, ani žiadnu ametystovú či citrínovú geódu, ale zato mám 1kg ruženínovej drti (neviem či týmto druhom quartzu sa dajú tiež nabíjať kamene..) Čo sa týka vybitia, chcel by som ich na určitý čas zakopať, ale bojím sa, že keď ich budem čistiť, tak sa poškodia, Vy ste napísali, že sa môžu zabaliť aj do prírodnej bavlny. Neviete náhodou, či stačí, aby na tričku bolo napísané 100% cotton, alebo to mám zháňať niekde v špecializovaných predajniach – proste neviem či tá bavlna, ktorá sa používa na bežných bavlnených tričkách je prírodná. Ďakujem za Váš čas.

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.