Šamanskí sprievodcovia: hovnivál zvaný lajniak

Na začiatku všetkého stála zmienka o skarabeovi, o ktorú som sa potkla u Castanedu. Odvtedy už tretí týždeň každých pár dní vynesiem z domu von nejakého hovnivála. Zrejme sa vyliahli v kvetináči s palmou (a zožrali palme korene) a teraz sa kedy-tedy objavia na okne, bzučia a strašia medzi papiermi. Tak som si povedala, že sa mi pravdepodobne natláča nový šamanský sprievodca, a vzdelala som sa o tom, čo mi tak asi chce povedať 😉 .

Hovniválov existuje asi 150 druhov, z toho 59 žije v Európe. (Tie moje sú zelenomodré, vysoko lesklé.) Hovnivál uprednostňuje lesy, polia a stepi, fuguje vo dne i v noci a vie lietať, aj keď len ťažkopádne.

Premieňa výkal na hnojivo

Jeho latinský názov je geotrupes stercorarius, pričom geotrupes znamená asi “vŕtač sa v zemi” a stercorarius znamená “ten, čo odprasuje”. 🙂

Hovnivál premieňa odpad na hnojivo. Žerie to, čo rovnako rýchlo aj vylučuje: trus (hlavne konský a kraví). Večer obletuje kone a kravy a čaká, až sa bude “servírovať” 😉 . Ale niektoré hovnivály žerú aj hríby alebo humus. (Keďže krava by sa mi do domu nevošla, tie moje sa museli uspokojiť s humusom.) Čiže na začiatku i na konci jeho potravinového reťazca je to isté – trus, ktorý slúži pre zvyšok sveta ako hnojivo.

Venuje sa len čerstvému fekálu

Hovnivál má rád len čerstvý hnoj, pretože ten obsahuje veľa tekutín a mikroorganizmov. So suchým trusom si už poradiť nevie.

Stará sa

V porovnaní s cicavcami hmyz nie je práve povestný svojou starostlivosťou o potomstvo. Hovnivál je v tomto svetlá výnimka. Samček a samička zostávajú spolu, aby sa ratolestiam postarali o optimálny štart do života.

Pod zemou vytvoria tunely a komory, do nich umiestnia svoje guľôčky trusu a do každej komory potom samička nakladie po jednom vajíčku, ešte ho doplní trusom a potom to celé zalepí hlinou. Tým vlastne obohacuje pôdu o živiny.

Po jednom roku sú larvy odrastené a zakuklia sa.

Tvorí tím

Samček aj samička sú spolu zohraný tím. Kým samička väčšinou pod zemou hrabe tunely a chodbičky a pripravuje všetko na kladenie vajíčok, zodpovedá samček za odnášanie vyhrabanej zeminy na povrch. Čiže samička “zariaďuje” a “dekoruje” a samček nasadzuje biceps. 😉

Taxislužba

Na spodnej strane tela nosí hovnivál so sebou roztoče. Pomáha im tak dostať sa k zdroju čerstvej potravy, alebo možno sa priživujú na jeho telesných tekutinách. Jedna z ďalších vecí, na ktorých sa vedci nevedia zhodnúť. 😛

Skarabeus ako Tvorca

Exotická verzia nášho hovnivála je egyptský skarabeus (hoci je to aspoň podľa latiny iná čeľaď). Skarabeus má na rozdiel od bežného hovnivála veľa šamanských asociácií. Podľa Indiánov z oblasti Chaco obrovský skarabeus menom Aksak vyformoval z hliny muža a ženu.

V inom starom indickom mýte akýsi chrobák skočí do vody a zo dna vynesie na povrch kúsok hliny, z ktorej potom vytvorí pevninu. (Otázka je, odkiaľ do tej vody skákal. 😉 ) U sumatránskych Tobov zas chrobák prinesie z Neba kus hmoty a vytvorí z neho Zem. Egypťania a Gréci verili, že skarabeus dokáže lietať a pritom niesť svoju guľôčku hnoja, takže sa celé to “tvorenie” pripísalo skarabeovi..

Symbolizmus

Hovnivál je symbolom príležitosti ukrytej vo všetkom. Ešte aj v tých najhorších okamihoch sa ukrývajú poznania, ktoré predstavujú budúcu príležitosť.

Takisto keď máte niekoľko nápadov a neviete sa rozhodnúť pre žiadny z nich, použite medicínu hovnivála. Všetky nápady si zapíšte, Vyberte prvý a tak, ako hovnivál so sebou po celý deň tlačí svoju guľôčku hnoja, noste ho v hlave po celý deň a premýšľajte o ňom. Zvažujte jeho pre a proti. Sledujte, aké pocity vo vás vyvoláva. A na druhý deň vezmite ďalší zo zoznamu nápadov a noste so sebou ten. Nakoniec zvoľte ten nápad, pri ktorom ste sa cítili najlepšie.

One thought on “Šamanskí sprievodcovia: hovnivál zvaný lajniak

  1. V zimě roku 2014 se mi opakovaně zdál sen, ve kterém tito brouci houfně lezli po mapě z afrického kontinentu přes moře do Evropy. Zpočátku jsem si sen vykládala tak, že je to moje paranoia z hmyzu přesněji z klíšťat, blížilo se jaro tak jsem nakoupila Difusily (repelent), aby jsme na jaře znesnadnili přisátí klíšťat.🤣🤣🤣
    S postupem času a událostí ve světě pro mne sen získal úplně jiný význam.

    Liked by 2 people

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s