Ako sa ľahko naučiť tarot

noiraDnes si idem naplniť podlžnosť, ktorú mám ešte spred Vianoc… Vtedy sa na mňa Noira obrátila s tým, že napísala a vydala knižku o tarote a či by som jej ju neposúdila.

S Noirou sa virtuálne poznáme už nejaký ten rôčik, ešte z čias, kedy frčal Bosorácky receptár. Veselo som teda súhlasila, lebo veď išli sviatky – a potom som robila všetko iné, len nie čítala knižku… 😳 Nechala som ju v kuchyni, čo nie je zrovna čítacie miesto, a buď som bola v kuchyni a videla knižku, ale mala plné ruky varenia, alebo som bola inde a knižku nevidela a nespomenula si, hoci čas by bol.

Až dodnes. Dnes som mala čas a šla som si do kuchyne pre vodu, zbadala som knižku, spomenula som si na prísľub a po krátkom zahanbení som sa do nej pustila. A som rada, že som to urobila.

Mnohé knihy o tarote, čo sa mi dostali do rúk, slúžia ako rigorózna náuka a tom, čo ktorá karta znamená a ako ju treba vykladať (a aký výklad na čo použiť)… Noira na to ide celkom z opačného konca, intuitívne. Nehovorí poučky, ale svoje príbehy, pri ktorých som sa neraz škodoradostne zachechtala. Človeku padne dobre, keď vidí, že nie len jemu sa dejú trapasy a nepríjemnosti… Spomínam si na historku, ako šla na nejaký seminár o kartách a zablúdila vo vinohradoch. Keby sa nebola prilepila na päty nejakým dvom kočkám, ktoré odhadla tiež ako naseminárochodičky, tak sa tam nedostane…

Alebo ako písala samotnú knihu, potom o ňu prišla (počítače sú niekedy skutočný vynález diabla) a neskôr našla podstatnú jej časť medzi starými papiermi.

Noirin štýl rozprávania a vnímanie mi veľmi sedia. Je to prístup človeka, ktorý hovorí z vlastnej praxe, nie z prečítania piatich kníh a napísania šiestej. Knižka je veľmi pekne rozdelená na úvodnú časť, kde Noira popisuje svoj príbeh s jej písaním, na nápady, ako s kartami narábať bez hrôzy z toho, že neovládame všetky ich významy (toto bola presne tá vec, čo mňa od tarotu dlho odpudzovala). Veľmi sa mi páči jej technika ťahať si každý deň nejakú kartu a naučiť sa takto, čo presne pre vás daná karta znamená.

Uvažte: i když si vytáhnete Smrt a vyděsíte se k smrti, možná zvládnete do večera neumřít, protože víte, že vás zítra čeká jiná karta.

Sú tam otázky a odpovede typu akú kartu používať, čo ak karty zabudneme doma, ako aj nápady na rannú meditáciu, ťahanie karty dňa a počasia a potom väčšia časť knižky, kde sa venuje jednotlivým kartám a ich významom. Táto je najcennejšia, pretože v nej dostávate nie popis významu, ale návod, ako na kartu nazerať a k čomu vo vlastnom živote ku pripodobiť, aby vám dávala zmysel. Príklad? Vezmime si Päťku mincí:

Uvědomila jsem si, že na nedostatku není nejhorší to, když opravdu nemáte floka, ale pocit studu za to, že nejsme dosť dobří. Ten je totiž skutečným démonem této karty. Je to žebrák ve vaší hlavě, nejubožejší looser, ve kterém se už vidíte. Někdy je tento ubožák personifikován v osobě z vašeho okolí nebo v někom, s kým se během dne setkáte.

Aspoň za seba môžem povedať, že som knihu rozhodne nemala v rukách naposledy… Sú veci, ktoré si ešte potrebujem “vybaviť” s dvornými kartami a táto kniha mi príde ako ten pravý nástroj. 🙂

Ak začínate s tarotom, predstavuje Noirina knižka pre vás presne tú pomôcku, s ktorou sa naučíte rozumieť významu kariet. Viac k nej nájdete u nej na stránke. Kniha má 236 strán s prehľadným indexom jednotlivých tarotových kariet vzadu. Cena je 350,- Kč, čo ani len netuším, koľko je na eurá 🙂 …

A ak máte pocit, že sa len chcete trochu venovať bosoráctvu a tarot ešte nepoznáte, odporúčam vám aj tak knižku prečítať, pretože v nezáväznom rozprávaní a Noiriných príbehoch sa skrýva veľa cennej bosoráckej filozofie:

Největší ironií je, že znemení jsou celou dobu kolem nás přítomná, ale my nenasloucháme. Nechceme se ztišit. Čekáme na místo toho něco fantastického, zblblí hollywoodskými efekty. A když to nakonec spatříme, naděláme si do kalhot.

A navyše, v podobe tarotu dostávate kľúč k svojej duši – ak sa ho naučíte správne používať. 🙂

One thought on “Ako sa ľahko naučiť tarot

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s