Topás – svetlo boha Ra

topas ciryAJ: topaz. NJ:  Topas, FrJ: topaze viac jazykov

Názov má podľa ostrova Topasos v Červenom mori, ktorý sa dnes volá Zebirget alebo St. John’s Island (Egypt). V staroveku sa týmto menom pravdepodobne označoval kameň, ktorý dnes poznáme ako peridot/olivín.

Chemické zloženie: Al2SiO4(F2OH)2, kryštálová štruktúra: ortokombická, tvrdosť podľa Mohsa 8, špecifická hustota: 3.49 – 3.57, index lomu: 1.609 – 1.643, farba: bezfarebný (čistý), žltý, oranžový, červenohnedý, svetlo- až tmavomodrý, ružovočervený, fialový, svetlozelený; červenkavé a žltý odtieň majú slabú fluorescenciu. Farebné topásy za svoju farbu vďačia rôznym prímesiam (železo, chróm). Najbežnejší topás je žltý s červenkavým nádychom, najhodnotnejší je ružový až červený a najpopulárnejší je belasý. Najznámejší druh je zlatožltý a volá sa Imperiálny topás, hoci iné zdroje nazývajú imperiálnym topásom aj farebné druhy topásu, ktoré sa používali v šperkoch panovníkov. Pleiochroický, teda rôzne odtiene sfarbenia v jednom kameni v závislosti od dopadu svetla. Priesvitný až priehľadný. Miesto výskytu: Brazília (Minas Gerais), Afganistan, Austrália, Čína, Japonsko, Madagaskar, Mexico, Myanmar, Namíbia, Nigéria, Pakistan, Rusko, Srí Lanka, Ukraina, USA a Zimbabwe. Prírodný svetlobelasý topás sa doluje v Cornwalle, Anglicko, v Severnom Írsku a v Škótsku.

topas farbyImperiálny topás (imperial topaz) je žltý, ružový (ak je prírodný ružový, je vzácny) alebo ružovooranžový. Brazílsky imperiálny topás máva často svetložltú až tmavohnedú farbu, niekedy až fialkovú. Mnoho svetlých alebo hnedých topásov sa vystavuje pôsobeniu tepla, aby sa zvýraznilo ich sfarbenie: jasnožlté, zlatisté, ružové alebo fialové. Niektoré topásy preto po dlhodobom vystavení slnečným lúčom vyblednú.

Modrý topás (blue topaz) je v prírode pomerne zriedkavý. Obvykle sa bezfarebný, sivý alebo svetložltý topás tepelne opracováva a ožaruje, aby dostal výraznejšiu modrú farbu.

Mystický topás (mystic topaz) je číry topás, ktorý sa poťahuje kovom, aby sa získal jeho dúhový efekt.

Topás je veľmi tvrdý kameň, ale možno ho jediným úderom roztrieštiť, podobne ako diamant. Preto je rozumné chrániť ho pred tvrdými nárazmi.

Mystické vlastnosti: Topás sa často spájal s túžbou a vraví sa, že jeho meno sa odvodzuje od sanskritu ‘tapas’ s významom horúčosť, oheň a vášeň. Takisto sa odvodzuje od gréckeho ‘topazos’ alebor ‘topazion’ s významom “hľadať”.

Egypťania verili, že topás bol zafarbený zlatou žiarou mocného boha Slnka Ra. To z neho robilo veľmi mocný amulet, ktorý chránil pred zlom.

Rimania spájali topás s bohom Slnka Jupiterom.

Starí Gréci verili, že dodáva na sile a robí toho, kto ho nosí, v čase núdze neviditeľným. Povrávalo sa, že v prítomnosti otráveného jedla topás zmení svoju farbu.

Topás zosilňuje náš spirituálny potenciál. Podľa legiend sa používal na zvýšenie inteligencie a kreativity a dával ľuďom múdrosť, ktorú dokázali premeniť na blahobyt. Emocionálne nás nielen chráni, ale nám aj dáva pocit ochrany. Je to kameň dôvery a sily a pomáha prekonávať strachy.

Je to kameň skutočnej lásky a úspechu vo všetkom, do čoho sa pustíme. Zvyšuje porozumenie, láskavosť, súcit a empatiu. Otvára srdcia tých, ktorí si ich zatvrdili, pretože sa potrebovali ochrániť pred príliš veľkým utrpením.

Podporuje individuality, kreativitu a zdravú sebadôveru. Pomáha odstrániť pochybnosti ohľadne vlastných rozhodnutí. Napomáha vyjadreniu vlastných predstáv. Zažína “božiu iskru tvorivosti”.

Funguje ako spúšťač očisty a aktivuje zákon rezonancie (LOA) a pomáha zhmotňovať priania. Podporuje dôveru v Univerzum a v to, že nám pomáha, zvyšuje našu schopnosť prijímať a ochotu konať. Pomáha nám prekonať a korigovať neželané vzorce správania. Nahrádza negativitu a depresiu radosťou a hravosťou. Ponúka nás ďalej na ceste za spiritualitou a navodzuje pocit vnútorného pokoja.

Chráni pred závisťou, intrigami, chorobou, poranením, náhlym úmrtím, bosoráctvom a čiernou mágiou vo všeobecnosti. A pred šialenstvom. 🙂

Keď ho nosíme, pomáha nám zbavovať sa vlastnej negativity, obmedzujúcich strachov a emócií.

V dome chráni obydlie pred požiarom a nehodami.

Pod vankúšom alebo počas spánku nás zbavuje nočných môr a bráni námesačníckym prejavom.

Dodáva vnútornú víziu a ukazuje správny smer pre to, čo máme v úmysle.

Snívať o topáse znamená, že sa vaše záležitosti dajú do pohybu a pokročia.

Atribúcie: Žltý topás je pre narodených v novembri, modrý pre narodených v decembri. Znamenia: Strelec, Lev, Škorpión. Planéta: Jupiter, Venuša. Čakry: sakrálna a solárny plexus (zlatý), všetky čakry (biely), hrdelná (modrý). Vibruje s číslom 6.

Topás podľa farby: Majú vlastnosti číreho topásu a ešte aj svoje vlastné, prídavné.

topas modryModrý: prináša pravdu a múdrosť. Vyvažuje telo, myseľ a ducha. Pomáha nám spoznať, kde sme sa odchýlili od vlastnej pravdy. Má chladnú, upokojujúcu vibráciu, pomáha vyvažovať emócie, podporuje sebavyjadrenie, kreativitu a vnímanie fyzickými zmyslami. Vďaka ukľudňujúcej schopnosti a podpore kreativity je vhodný pre učiteľov, umelcov a ľudí v médiách. Možno ho použiť na zlepšenie komunikácie s Vyšším Ja a pre prístup k skutočnému poznaniu. Náhrdelník z modrého topásu pomáha hrdelnej čakre a sebavyjadreniu, pri meditáciách sa modrý topás kladie na Tretie oko.

Číry/biely: Otvára komunikáciu s ne-ľudskými druhmi. Dáva lepšie sústredenie mysle, podobne ako jantár, len nie tak silno. Stimuluje spiritualitu a očisťuje emócie a pocity. Používa sa pri snahe porozumieť osobnej karme.

topas zltyŽltý: Posilňuje optimizmus a dôveru. Pomáha nám rozpoznať naše schopnosti, prebúdza v nás snahu po uznaní a priťahuje k nám užitočných ľudí, ktorí nás dostanú ďalej. Dodáva charizmu a sebadôveru a hrdosť vo vlastné schopnosti. Regeneruje bunkovú štruktúru a pomáha pri nervových zrúteniach a vyčerpanosti, ale aj pri nedostatku živín. Prináša hojnosť, pragmatizmus a zlepšuje naše plánovacie schopnosti. Posilňuje čakru solárneho plexu.

zeleny topasZelený: Pomáha nám nepridávať si na karme tým, že nám zbavuje zazlievačnosti a pomstychtivých nutkaní.

sherry topazSherry/šampanský: Pomáha hľadať a zapamätať si vedomosti/poznanie, preto je vhodný pre učiteľov a študentov. Stimuluje vyššie, abstraktné myslenie a rozširuje naše vnímanie. Má isté, nie veľmi silné pôsobenie na korunnú čakru – stimuluje ju, ale nepreťažuje energiou.

brown topazHnedý/červenohnedý: Stimuluje dobrý vkus a rozlišovacie (diskriminatívne) schopnosti a pomáha nám prehliadnuť za závoj pochybností, hlavne sebaspochybňovania. Je vhodnejší pre tých, čo majú problém dôverovať Univerzu.pink topaz (4)

Ružový:  Podporuje integritu, otvorenosť a úprimnosť. Posilňuje nádej a dôveru. Je to mocný spojenec pre celkové zdravie a spojenie s nehmotným svetom.

topas imperialnyImperiálny zlatý: elektromagneticky najmocnejší zo všetkých žltých kameňov pre solárny plexus. Stály, silný, stabilný zosilňovač spirituálnej i fyzickej energie. Dodáva jasnosť mysle a rozhľad, fokus, vnímavosť, zlepšuje schopnosť tvoriť a používať mentálne modely, dodáva sebadôveru, výdrž a osobnú silu. Vyžaruje teplo, energiu Slnka/Svetla, ochranu. Vynikajúci pre vodné znamenia, učiteľov, pracovne preťažených a vystresovaných ľudí, zhmotňovanie a spojenie s Vyšším Ja. Vyvažuje emócie a myslenie. Spája sa s archanjelom Rafaelom a je vhodný pre meditácie, štúdium a inšpiráciu. Pomáha znovu sa dobiť energiou po emocionálne alebo fyzicky vyčerpávajúcej práci. Pomáha nám využívať informácie, ktoré dostaneme z mimohmotného sveta. Zvyšuje odvahu a charizmu.

V mágii sa používa pri kúzlach a rituáloch na hojnosť. Osadený do magickej paličky pomáha nájsť stratené alebo ukradnuté veci, ukazuje náleziská drahých kovov a používa sa pri vyvolávaní elementálov.

Magické vlastnosti: Gréci verili, že topás zvyšuje silu a robí toho, kto ho nosí, v čase núdze neviditeľným.

Energia: projektívna
Element: Slnko
Božstvo: Ra
Použiť pri kúzlach: ochrana, hojenie, chudnutie, láska, peniaze

Liečiace vlastnosti: Uvoľňuje, zmierňuje, hojí, stimuluje, nabíja, dodáva motiváciu a vyvažuje meridiány v tele, pričom energiu nasmeruje do toho miesta, ktoré ju najviac potrebuje.

Posilňuje pozitívny pohyb v tele, čím zlepšuje trávenie a metabolizmus. Používa sa pri tráviacich ťažkostiach a anorexii.

Posilňuje nervový systém.

Používa sa pri liečení problémov so zrakom. Hildegarde von Bingen vyrábala elixír ponorením topásu do vína a potom si pacient so slabým zrajkom potieral elixírom viečka, pričom dovolil, aby sa trochu elixíru dostalo aj na očnú buľvu.

Lieči nespavosť, astmu, dnu a zastavuje krvácanie.

Zmierňuje depresiu, hnev, strach a bolesti hlavy zapríčinené stresom.

Zlepšuje stratu chuti a kožné vyrážky. Regeneruje pokožku a preto ho nosievajú ľudia s popáleninami alebo po operáciách, pretože rany sa s ním lepšie zacelia.

Pomáha pri problémoch s pečeňou, žlčníkom a žľazami s vnútornou sekréciou (pôsobí proti starnutiu) a posilňuje pľúca, čím pomáha predchádzať nachladeniam, pomáha pri astme a tuberkulóze.

Modrý topás posilňuje štítnu žľazu a zlepšuje metabolizmus. Používa sa na stratu váhy.

Žltý topás pôsobí proti zlým náladám a zmierňuje podráždenosť následkom nevyspatia. Detoxifikuje telo (aj po abúze) a pomáha pri regenerácii väziva. Pri umiestnení na tele umierajúceho napomáha hladkému prechodu zo života do smrti.

Šampanský topás detoxifikuje pečeň a pankreas, udržiava rovnováhu cukru v krvi a posilňuje chrbticu (fyzicky i emocionálne).

Iné dôležité informácie:

 • Podľa jedných zdrojov zvyšuje účinnosť topásu striebro (zosilňuje vedenie jeho energie do tela), podľa iných zlato a nosenie na ľavej ruke. Podľa toho, čo viem ja, povedala by som, že na liečenie striebro (vedie ďalej) + ľavá ruka (receptívna), ale ak chceme vysielať navonok charizmu, tak by sme ho mali mať na pravej ruke a v zlate.
 • Veľmi silno pôsobí pri zhmotňovaní spolu s ametystom: topás navodzuje vibráciu zákona rezonancie a ametyst energiu premieňa na spirituálnu vibráciu, čím ju stabilizuje. Inými slovami: topás sa stará, aby sme zhmotnili, a ametyst sa stará, aby sme nezhmotnili hovadinu. 😉
 • Liečivé a magické sily topásu pribúdajú a ubúdajú s fázami Mesiaca.
 • Pri liečení sa kladie na solárny plexus alebo priamo na miesto potreby na dobu 10-30 minút.
 • Po každom použití ho treba vždy vybiť a znova nabiť. Takisto keď ho dostaneme po prvýkrát.

P.S.: Za tento článok vďačíte ružovému topásu, ktorý si ma našiel presne v ten deň, kedy skončil svet. 😉 😛 Ambali, ďakujemež. Nosíme poctivo a naša sebaanalýza a sledovanie vlastných prejavov ešte zosilnelo. 🙂

9 thoughts on “Topás – svetlo boha Ra

 1. Ahojte,
  jedna otázočka. Mám dúhový topás – prívesok. Nosím ho často a čistím ho tak 1 za 2 týždne, ale vďaka tomu skvelému článku som sa dozvedela, že by sa mal čistiť po každom použití. Čiže keď ho budem nosiť denne, treba ho každý deň čistiť a nabiť alebo stačí 1-2x/týž.? Občas z neho cítim také slabé pichnutie a horúčosť.
  Ďakujem za odpoveď.
  Inak môžem povedať, že to je kamienok, ktorý prišiel ku mne sám nečakane ako darček od neznámej osoby a veľa z jeho vlastností, ktoré sú uvedené aj v článku, cítim 🙂 A mám k nemu od začiatku také zvláštne, veľmi silné puto. Dokonca sám vie, kedy budem potrebovať jeho pomoc takže sa ku mne ráno vždy pýta 😀 Niekedy je to aj 3-4x do týždňa.

  Páči sa mi

  • Ja mám jedno pravidlo: čistiť kameň vždy po nejakom horšom emotívnom zážitku (napríklad nazúrenie sa, zľaknutie sa a podobne). Hocijaký, nielen topás. Ak sa náhodou energia toho okamihu do kameňa dostala, nepotrebujeme ju vláčiť so sebou x ďalších dní.

   Dobré veci obvykle nevybíjam. Nech sa rozmnožujú. 🙂

   Kameň čistiť VŽDY po použití na niekom inom.

   Páči sa mi

 2. Ja mam doma strieborny prsten so zltym topasom, je taky jednoduchy, ale velmi pekny. Nosim vacsinou na pravej ruke, bud na ukazovaku alebo na prostredniku. Nejde o masivny topas, skor o mensi. Mam ten prsten rada, aj ked topas ako kamen mi nijako zvlast neucaroval. Je nanho prijemny pohlad – taku krasnu zlatozltu farbu ma ten kamienok. Podoba sa na citrin, to hej. Mam aj prsten s vacsou zahnedou a mensimi brusenymi citrinmi na okraji (tiez strieborny). Ale by som povedala ze topas ziari viac, je viac zlty ako citrin. Ale aj citrin je pekny.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s