Múdrosť vlkov

Dnes mi toto došlo mailom. Je to úvod z knihy Twymana Toweryho Wisdom of Wolves:

Postoj vlka možno zhrnúť veľmi stručne: je to sústavná vizualizácia úspechu. V priebehu storočí bolo do genetického materiálu vlkov naprogramované kolektívne porozumenie. Vlci zvládli techniku sústredenia energie na tú činnosť, ktorá povedie k dosiahnutiu ich cieľa.

Vlci nepobiehajú bezhlavo okolo svojich vyhliadnutých obetí, havkajúc a ziapuc. Majú strategický plán a ten dosledujú pomocou sústavnej komunikácie. Keď nastáva okamih pravdy, každý z nich pozná svoju rolu a celkom presne vie, čo od neho svorka očakáva.

Vlk sa nespolieha na šťastie. Súdržnosť, tímová práca a tréning svorky podmieňujú, či svorka prežije alebo nie.

V niektorých organizáciách panuje bláznové presvedčenie, že každý cenný pracovník ašpiruje na lídra. Stelesnením je generálny riaditeľ, ktorý o sebe vyhlasuje, že prijíma len ľudí, ktorí usilujú o jeho stoličku. Zjavne tento prístup má zabezpečiť, že daná osoba má ambície, odvahu, otvorenosť, guráž a vnútorný pohon – čokoľvek. V skutočnosti je to však umelo zinscenovaná situácia, pri ktorej kandidát preskakuje cez kruhy nadriadeného. Do celej organizácie to vysiela signál konkurenčnosti a šplhania nahor, nie signály spolupráce, tímovosti a lojality.

Vo vlčej svorke sa nesnaží každý stať lídrom. Niektorí sú vášniví lovci alebo ochrancovia alebo srandisti, ale každý vlk sa automaticky pozicionuje do tej roly, ktorú ovláda najlepšie. To neznamená, že by tam nikdy nešlo o status alebo prvenstvo – to nie! Ale každý vlk začína hravo ako šteniatko a postupom času sa zdokonaľuje v svojom talente. Jeho postoj je vždy založený na otázke “čo je najlepšie pre svorku?” To je v ostrom protiklade voči ľuďom, ktorí často sabotujú svoju organizáciu, rodinu alebo podnikanie, ak nedostanú to, čo chcú.

Iné zvieratá len zriedkavo predstavujú pre vlkov ohrozenie. Tým, že vlci sústavne používajú svoje zmysly a zručnosti, sú prakticky nenapadnuteľní. Sú majstri plánovania a vyčkávania na vhodný okamih a keď ten nastane, sú pripravení konať.

Vďaka tréningu, príprave plánovaniu, komunikácii a aktívnosti vlk vždy očakáva, že zvíťazí. A aj keď v realite to vyjde len asi v 10% prípadov alebo ešte zriedkavejšie, vlk večne očakáva, že sa dostaví úspech – a on sa dostaví.

4 thoughts on “Múdrosť vlkov

  1. pred rokom som v jednom kuse mala všade pred sebou vlka, … pak sokola, … teraz už nič takô, ale vlk ma fascinuje stále …. je to užasný tvor, .. vidieť ho naživo v lese oproti sebe, bolo nesmierne fascinujúce, a to aj napriek tomu, že v tom momente na mna pôsobil lepšie ako gutalax … 😀 ale hm, …. nádhera …

    jo, tak dem na to, … spoločne, pekne krásne do práce

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s