Duša je naveky slobodná

Bruce Wagner, jeden z Castanedových žiakov, spomínal pred pár rokmi na Castanedu a popri tom spomenul čosi, čo sa mi nesmierne páči.

Jeho príbeh je taký, že sedel s Castanedom na večeri a hovoril o sebe a svojej rodine, o matke, ktorá sa volala Berenice, ale to meno neznášala. Vyšli von z reštaurácie a Castaneda mu na nebi ukázal súhnezdie Coma Berenices (mohlo by byť Vlasy Bereniky, moja španielčina je všeličo, len nie schodná). Wagnera to dojalo a Castaneda mu hovoril znova o potrebe rekapitulovať.

Vtedy si Wagner spomenul na autobiografiu Paramhansa Yoganadu “Prekabátiť hviezdy”. Paramhansa Yogananda v nej píše, že človek sa dokáže vyhnúť osudu, ktorý mu nachystali jeho hviezdy, ich konštelácia pri jeho narodení. Píše:

“Duša je naveky slobodná; nezomiera, pretože sa nerodí. Hviezdy jej nemôžu vládnuť.”

A Wagner si spomenul na šamanov z línie Carlosa Castanedu, ktorí popisovali silu zvanú Orol, ktorá požiera vedomie, keď sa naše telá dostanú na koniec svojho funkčného obdobia. Rekapitulácia predstavuje “obťah” životnej skúsenosti človeka – obťah, ktorý Orol akceptuje a umožňuje človeku vstúpiť do sveta čistého vedomia a byť voľný.

Celý tento text sa ma dotkol dvakrát. Prvýkrát, keď som čítala to o duši. Druhýkrát, keď som šla na web vygoogliť si fotku Yoganadu. Kohosi mi pripomína. Možno aj niektorým iným z vás… 🙂 Niekedy mám pocit, že mi už fakt šibe. 🙂

One thought on “Duša je naveky slobodná

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.