Skameneliny (fosílie)

fosilia-trilobit.jpgAJ: fossil(s), Fossil Stone, NJ: Fossilie(n)

Skameneliny, teda fosílie, sú skamenené telá starodávnych živočíchov a rastlín alebo ich odtlačky v kameni. Vychytené sú najmä trilobity (foto), ale predávajú sa aj skamenené dinosaurie výkaly (pod názvom koprolit a anglicky som videla ak copralite 😛 ), skamenené ryby a morské živočíchy, skamenené drevo, rastliny (často ako gagát/lignit), zuby žraloka alebo jaskynných medveďov či hmyz skamenený v jantári.

Bežný typ skamenenej rastliny je skamenené drevo. Dochováva sa ľahšie, pretože má tvrdšiu štruktúru ako listy, pomalšie sa rozkladá a tak má šancu skamenieť. Vtedy sa drevná vláknina nahrádza minerálmi – drevo sa doslova zmení na kameň. Najčastejšie minerály v skamenenom dreve sú achát, chalcedón, opál a quartz (kremeň).

Mystické vlastnosti: O skamenelinách sa hovorí, že majú nadprirodzené sily, dokážu liečiť a prinášajú staré poznatky z dávnej minulosti. Verí sa, že predlžujú život, vyvažujú emócie a dodávajú sebadôveru, vytvárajú štruktúry v chaose, podporujú pozitívny sebaobraz, prinášajú úspech v biznise a vnášajú do života kvalitu a dokonalosť.

Pretože sa v nich ukrýva veľa skamenenej energie, meditácia s fosíliou je veľmi vzpružujúca. Navyše takáto meditácia pomáha prekonať zaužívané vzorce správania a otvoriť sa potrebným zmenám.

Fosílie pomáhajú ľuďom vytvoriť si vzťah k svetu zvierat a rastlín.

Šamani ich používajú na znásobovanie energie. Pomáhajú im cestovať do minulosti.

Spájajú sa s koreňovou čakrou, ukotvujú a navracajú nás k prírode. Zo znamení sa priraďujú Levovi a Panne.

Liečiace vlastnosti: Liečitelia ich používajú na podporu telepatie a na stimulovanie mysle, detoxifikáciu organizmu, znižovanie stresu a napätia, ako pomôcku pri reume, otravách a problémoch s trávením, na zmiernenie únavy a vyčerpania a na stimuláciu štítnej žľazu.

Tradične sa používajú aj na liečenie problémov s kosťami, kostrou, rukami a nohami, ale aj na liečenie hubových a infekčných ochorení.

Jednotlivé druhy skamenelín:

fosilia-sand-dollar.jpgSkamenené morské ježky a belemnity sa nazývali aj „zázračné kamene“ (magic stones) alebo „hromové kamene“ (thunderstones) a verilo sa, že spadli z neba počas búrky. Verilo sa, že odháňajú zlých duchov a chránia mlieko pred skysnutím. Často sa dávali do hrobov a pripisovali sa im magické sily.

fosilie-amonit-na-bielom.jpgAmonity sa nazývali „hadie kamene“ (snakestones) a verilo sa, že sú to stočené hady. Hovorí sa, že pomáhajú konštruktérom a dizajnérom vidieť štruktúry potrebné na to, aby veci fungovali. Takisto pomáhajú nájsť štruktúru vo vlastnom živote. Mne sledovanie závitov až do centra pomáha ísť v myšlienkach až na samotný koreň problému alebo si uvedomiť pôvodnú podstatu.

fosilia-orthoceras.jpgV tradičnej čínskej medicíne sa shiy-yen (skamenené cefalopódy/orthoceras) používajú na liečenie reumatizmu, chudokrvnosti a problémov s trávením.

fosilny-zraloci-zub.jpg„Žabie kamene“ (toad stones), čiže skamenené rybie zuby, sa v Európe používali ako prostriedok proti epilepsii a na zmiernenie otravy.

kopralit-dinokaki.jpgKopralit je skamenený dinosaurí výkal.

fosilia-ryba.jpgSkamemená ryba

fosilie-list.jpgSkamenený list

….

skamenele-drevo.jpgSkamenené drevo

fosilie-turitella-musle.jpgSkamenené turitella mušle

fosilie-medvedi-zub.jpgSkamenený zub jaskynného medveďa

Skamenené ulitky (goniatity):

fosilie-goniates2.jpg

12 thoughts on “Skameneliny (fosílie)

 1. Prajem dobrý deň.
  Chcela by som Vás poprosiť, ri by ste mi nevedeli poradiť, aký polodrahokam si mám kúpiť, nakoľko trpím chorobou svalou /torticollis spastisa/, mávam tras hlavy a vnútornú nervozitu. Ďakujem.

  Páči sa mi

 2. Hanka,

  na poruchy nervového systému pomôžu zafír, kunzit alebo chryzopras. Na bolestivé spazmy výborne aspoň mne zaberá tmavý, skoro čierny sugilit – pritisnúť na miesto a úľava od bolesti príde takmer okamžite.. Na šiju skúste hematit (najlepšie ako úzky náhrdelník) a skladajte len v prípade, že sa budete cítiť vyžmýkaná. A ešte odporúčam azurit pod vankúš pri spánku.

  Z chryzoprasu alebo zeleného aventurínu si môžete urobiť elixír, prípadne doňho ešte vhoďte aj ružový kunzit, ten by mal trochu z tých vzruchov odviesť aj nadol do zvyšku tela.

  A skúste meditovať, najlepšie poležiačky, pri počúvaní nejakej extrémne pomalej harmonickej hudby (napr. Aeoliah).

  Páči sa mi

 3. Ahojte, práve dnes som dostala zvláštny kameň. Pravdepodobne ide o skamenelú hubu, ale nie som si istá. Vyzerá to ako klobúčik s klasickými rebrinami, len je skamenelý. Chcela by som sa spýtať aj skameneliny treba nejako očistiť od negatívnej energie?

  Páči sa mi

 4. Helar, ďakujem, preventívne som to aj urobila, keďže bol práve spln, tak som si nabíjala kamienky a medzi ne som vložila aj túto skamenelinu. Som rada, že som sa tu už niečo naučila, vďaka vašim článkom.

  Páči sa mi

 5. Dobrý deň, chcem Vás poprosiť na opravu Vašich textov: orthocerasy nie sú brachiopody ale cephalopody, správne je koprolit – nie kopralit. Posledný obrázok sú goniatity, patria k cephalopodom veku devónskeho, taktiež aj orthocerasy. Prajem Vám pekný deň

  Páči sa mi

 6. Dobrý deň,našiel som fosíliu amonit s priemerom asi 40cm, z jednej strany je ešte v kameni,akým spôsobom môžem odstrániť kameň a ako ošetriť fosíliu,ďakujem.

  Páči sa mi

 7. dobry den,mohol by som vas poprosit o radu? na plazi na Mallorke som v mori nasiel fosiliu neakeho zvlastneho zivocicha.Vyzerara to ako ulita neakej musle, a vsak s neakym akoby chvostikom?:O) neviete na koho by som sa mohol obratit s radou co som to vlastne nasiel?Alebo mi mozte pomoct vy osone? prosim ozvyte sa mi na mail petkosk@centrum.sk Dakujem

  Páči sa mi

 8. Našla som kameň, vyzerá ako skamenený zemiak, Už dlho rozmýšľam čo to vlastne je. Má také celkom pravidelné rytiny alebo prasklinky. Skúste poradiť čo to je. V ruke sedí ako myška ku PC a drží teplo. ďakujem fotky posielam. Dajte vedieť na meil. Ďakujem ešte raz za všetky ohlasy.

  Tu je foto kameňa.

  Páči sa mi

 9. Chcela by som sa Vás opýtať, či tie čiary okolo trilobita sú človekom tak naschvál vyryté, alebo je to prirodzene vytvorené na tom kameni, na ktorom je. Pretože tiež mám jedného a tiež tam má tie čiary a neviem ako to vlastne je.. =)

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s