Ryolit – jeden názov, štyri kamene

ryolit-rozne-kamene.jpg

Včera som si počas čakrovej meditácie dala na solárny plexus ryolitovú paličku hrotom nahor. Odrazu mi začal vypadávať sluch v pravom uchu. Keď som kameň odložila, okamžite som počula na obe uši rovnako. To ma donútilo pohrabať sa v svojich zápiskoch o ryolite, aby som zistila, čo bolo na príčine. No a pretože ryolit je jeden z najzašmodrchanejších kameňov, tak tu prichádza – jeden názov a dva odlišné druhy kameňa, ryolit a jaspis. No a aby to nebolo až také jednoduché, tak to na internete i v knihách pletú jedno cez druhé a do „ryolitov“ jaspisov začleňujú tak pralesný jaspis ako aj oceánsky jaspis či jaspis Leopardiu kožku. A keď si k tomu priberieme ešte marium, ktorého fľakatú formu ani pri najlepšej vôli neviem odlíšiť od pralesného jaspisu, tak z toho vyjde guláš na entú… No nazdar!

Ryolit ryolit

ryolit-ryolit.jpgAJ: rhyolite, Dr. Liesegang stone, Aztec stone, NJ: Rhyolith

Tento ezoterický ryolit je ryolitom aj podľa mineralógov – kameň s obsahom SiO2 aspoň 69% a s prímesami sodíka a draslíka. Je to jemnozrnitý vulkanický kameň, chemicky zhodný s granitom a pozostáca hlavne zo živca, biotitu a quartzu (kremeňa). Vyviera pri teplotách 700 to 850° C.

Ak vychádzame z toho, že je chemicky zhodný s granitom, tak asi má aj špecifickú hustotu granitu, teda 2.75. O tvrdosti som sa dočítala len, že je to niečo medzi 7.0-9.0 – aj som si myslela, že to bude hodne tvrdý kamenisko, keďže Nemci miesto nášho “vylámať si zuby” používajú “zahryznúť do granitu”… Kryštálová štruktúra je vraj anhedrálna. Jedno, čo je pre ryolit ryolit (používam dvojmo naschvál, aby som ho odlíšila od jaspisu “ryolitu”) typické, sú vrstvy – vznikajú tým, ako jednotlivé rozpustené minerály po sebe “tečú”. Obvykle máva farbu hnedú a sivú, s vrstvami ružovej až purpurovej a pieskovohnedej. Niekedy však býva aj v nevrstvenej, jednofarebnej podobe. Vtedy veľmi ťažko odhadneme, o čo ide. ryolit-top-stone-is-obsidian-below-that-is-pumice-and-in-lower-right-corner-is-rhyolite-light-color.jpgBublinky vzduchu, zachytené v ryolite, totiž niekedy pri vyvieraní vybuchujú a vytvárajú špongiovito vyzerajúcu bielu pemzu. Naopak, keď ryolit vyvrie príliš rýchlo, mení sa na čierny a bezbublinkový obsidián. (Foto vpravo ukazuje hore obsidián, vľavo dole pemzu a vpravo dole svetlý ryolit. Myslím, že je z wikipédie, ale nie som si tým celkom istá.) Ale meno mu dali spomínané prúžky bublinkových a kryštalických vrstiev, ktoré sa tvoria pri vyvieraní na povrch a posúvaná lávy po povrchu; v gréčtine “rhyax” znamená prúd a “lithos” je kameň.

Mystické vlastnosti: O ryolite ryolite sa toho nepíše veľa. Dáva človeku výdrž a silu postupne sa dopracovávať k cieľom. Neumožňuje nám vzdať sa na polceste – ani životných cieľov, ani snov. Bude nás nútiť znova a znova sa pokúšať, a to aj napriek problémom a občasným prehrám. Ak budeme kvôli tomu musieť meniť veci v našom živote, ryolit nám ukáže, kde naše zmeny prinesú najrýchlejšie a najvýraznejšie výsledky.

Keď sa používa počas meditácie, pomáha nám porozumieť, čo je naša rola v tomto živote. Podporuje mentálne telo. Pomáha nám doriešiť resty z minulosti, sústrediť sa na súčasnosť a vyjasniť si predstavu o budúcnosti. Buduje našu sebahodnotu a učí nás vážiť si seba samých, pretože nám umožňuje akceptovať sa takých, ako v skutočnosti sme.

Emocionálne vyvažujúci kameň, ktorý nás učí v ťažkých životných situáciách reagovať s jasnou hlavou a uvážlivosťou. Pomáha zložiť z pliec záťaž, ktorú nesieme zbytočne, prekonáva tendenciu odkladať veci na neskôr a potláča trieštenie pozornosti.

Výborne sa hodí, keď predpokladáme konflikty alebo konfrontácie – utíši emóciu a pozdvihne rozum nad city, čím nám umožní vyriešiť problém.

Pomáha nastoliť kontakt s drahými ľuďmi, ktorí už vzostúpili na vyššiu rovinu. Rovnako pomáha komunikovať so zvieratami.

Spája sa so solárnym plexom a Tretím okom, kde podporuje zmenu a pokrok. Jeho znamením je Strelec. Numerologicky vibruje s číslom 4 – číslom štruktúry a tvrdej práce.

Liečiace vlastnosti: Pomáha pri kožných chorobách, pri stvrdnutých zrastoch tkaniva a pri ekzémoch. Pomáha aj vypudiť z tela žlčníkové alebo ľadvinové kamene. Čistí pečeň a regeneruje naše telo a posilňuje jeho celkovú odolnosť. Stimuluje činnosť tenkého i hrubého čreva.

„Kameň zázrakov“

AJ: wonderstone

Je tu ešte jedna forma ryolitu, a to wonderstone, „kameň zázrakov“. Ten je mnohofarebný a niekedy nielen pruhovaný, ale škvrnitý, takže celkom dobre už nemusí ísť o ryolit, ale o pralesný jaspis. Vnáša do duše pokoj a jasno mysle. Tento sa spája so sakrálnou a srdcovou čakrou, čo tiež poukazuje skôr na jaspis. „Kameň zázrakov“ pomáha pri bolestiach brucha a chrbta.

Jaspis ryolit

AJ: rhyolite, rainforest rhyolite, rhyolite jasper, leopardskin rhyolite

Najkvalitnejší pochádza z Austrálie a má tvrdosť 6.0 – 7.0 na Mohsovej stupnici.

Predstavuje zmenu, rôznorodosť a pochopenie, ktoré vedie k napredovaniu. Posilňuje telo a myseľ. Používa sa pri liečení problémov so žilami, pokožkou a zlepšuje asimiláciu B-vitamínov.

ryolit-leopardia-kozka.jpgLeopardia kožka

Veľmi ochraňujúci a pomáhajúci kameň, ktorý nám prináša to, čo potrebujeme, aj keď nie nutne to, čo chceme 😛 … Tmavšie sfarbené Leopardie kožky uzemňujú lepšie ako svetlé, hoci svetlé zas majú vyššiu liečiacu silu.

ryolit4.jpgPralesný jaspis

Kameň rozhodnosti a vytrvalosti. Podporuje všetky druhy komunikácie a zlepšuje počúvanie bez toho, aby sme skresľovali to, čo počujeme. Čistí pečeň, regeneruje telo. Viaže sa na primárne solárny plexus a tiež na hrdelnú čakru.

jaspis-oceanskyd.jpgOceánsky jaspis (aj orbikulárny jaspis)

Pomáha pri ochoreniach ciev, zaháňa prechladnutie a odstraňuje ekzémy a problémy s kožou. Dobrý pre meditácie.

Vylúštenie hádanky (teda, aspoň podľa mňa):

ryolit-schema.jpg

  1. jaspis, pravdepodobne pralesný
  2. Leopardia kožka
  3. ryolit
  4. pralesný jaspis
  5. oceánsky jaspis
Reklamy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.