Pralesný jaspis – koniec so samotou

jaspis-rainforest.jpgAJ: Rainforest Jasper, niekedy aj Rhyolite, Ocean Jasper alebo Orbicular Jasper , NJ: Rhyolith, Regenwaldjaspis

Pralesný jaspis patrí v skutočnosti medzi ryolity, nie medzi jaspisy. Za meno vďačí farbám, hlavne tmavej machovej zelenej, ktorá pripomína bujný prales. Ryolity sú vulkanického pôvodu a obsahujú quartz, živce a rôzne iné minerály. Pralesný jaspis má vysoký obsah quartzu a preto sa zaraďuje k jaspisom, menovite k „orbikulárnym jaspisom“ (tým s malými krúžkami). Tieto krúžky sú vlastne jaspis uzavretý v ryolite.

Tvrdosť podľa Mohsa je 6 – 7, špecifická hustota je 2,58 – 2,91, farba je rozmanitá, ale najčastejšie prevláda zelená, červená, ružová a žltá. Je polopriesvitný až nepriesvitný a vyskytuje sa v Austrálii.

Mystické vlastnosti: Ochranný kameň. Úžasný podporovateľ, ktorý do všetkého, čo robíme, vnáša radosť. Výborne uzemňuje a vyvažuje. Typický šamanský kameň pre spojenie s Veľkým duchom a prírodou. Skrýva v sebe silu slnečnej energie, ktorú možno využiť na liečenie. Používa sa pri znovuzrodení a na prácu s minulými životmi, pretože nám umožňuje prepojiť našu karmu a to, čo sa okolo nás deje v súčasnosti – a urobiť patričné zásahy, aby sa to neopakovalo. Výborne pomáha pri spracovaní hlbokým emocionálnych rán z minulých životov.

Vyvažuje jinové a jangové energie. Urýchľuje rozhodovanie, zlepšuje komunikáciu (a pomáha pri komunikácii so zosnulými), podporuje počúvanie bez skreslenia počutého, zvyšuje vytrvalosť. Samotárom pomáha pritiahnuť do ich života iných ľudí. Spája sa so znamením Vodnára a so srdcovou čakrou  a pupočnou čakrou  a podľa niektorých zdrojov robí premostenie medzi sakrálnou a srdcovou čakrou.

Typický „kameň rozhodnutí“ – pomáha vyjasniť nedoriešené veci z minulosti a dokončiť rozbabrané a nedokončené veci. Odstraňuje rozptýlenia pozornosti a pôsobí proti odsúvaniu vecí na neskôr. Zlepšuje schopnosti v oblasti architektúry a stavebníctva.

Symbolizuje intenzifikáciu. Zosilňuje existujúci stav bez toho, aby ho menil, a tým nám pomáha akceptovať sa takí, akí sme. Umožňuje nám ľahšie prehliadnuť situáciu a lepšie ju odhadnúť.

Na zvieratá pôsobí ukľudňujúco. Pre ľudí je výborný kameň na meditácie.

Liečiace vlastnosti: Čistí a regeneruje pečeň a ľadviny. Pomáha pri chrípkových ochoreniach a nachladnutiach. Zlepšuje svalový tonus.

ryolit-okruhliaky.jpg

3 thoughts on “Pralesný jaspis – koniec so samotou

 1. Kúpila som si nedávno kameň, ktorý sa farebne podobá tomuto, ale nemá také vzory, je pásikový. Može mať aj pásikový vzor alebo len takýto ako je na fotke? 🙂 Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď,pretože ak by to bol on tak pomáha presne v takých veciach pre aké sa už istý čas trošku trápim 🙂

  Páči sa mi

 2. Potrebovala by som poradiť s jedným svojím kameňom, presnejšie ho určiť teda. Kúpila som si ho, pretože ma neskutočne veľmi priťahoval. A večer, keď som ho už umyla (ale nenabila zatiaľ, preto ho ešte nenosím), som si ho položila pred spaním na hruď a vnímala som v mysli rôzne obrazy, ktoré prebiehali postupne tak, aby som mala možnosť si to v hlave analyzovať, čot o asi tak mohlo byť. Väčšinou sa mi vynáralo také niečo, čo mi vadí, alebo to malo možno trochu aj súvis so strachom. lepšie povedané asi niečím potlačeným… Veľmi silne na mňa pôsobí a mám ho hoci len deň, ale už teraz je jedne z mojich najobľúbenejších a to ich mám teda mnoho.. =D
  Je to donut a podľa mňa jaspis. Má v sebe najmä zelenú a červenú farbu. Vytvára aj také žilky. Mám ho aj odfotený a rada by som vám ho poslala, ale neviem kam. Dalo by sa teda poslať fotku? Budem veľmi vďačná =)))

  Páči sa mi

 3. Skuste ist sem:

  je to vo venezuele a rieka je cela z jaspisu ..

  pri tomto sa mi vynara otazka na odbornika: co si mysli o takomto mieste?

  Bol som tam (pred niekolkymi rokmi), je to krasne miesto .. a Venezuela je celkovo nadherna…

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.