Čo škodí drahým kameňom?

Jedna z “kamienkárok”, Elli, nám poslala linku, kde sú informácie o kameňoch a tom, čo im škodí. Informácie sú zo šperkárskej stránky Zlatník (trošku som krátila, ale nie nič podstatné):

Diamant: Chemický čistý uhlík C. Je jedným z najdrahších drahokamov. Znáša teplotu do 720 oC. Zvýšením tepla sa začína spaľovať, tj. začne sa jeho povrch pokrývať mliečnou vrstvou. Takýto diamant (briliant) sa dá ešte obrúsením mliečneho povrchu zachrániť a má potom rovnako krásny lesk ako predtým, na druhej strane však stratí na hmotnosti. Vo väčšej páľave zhorí. Diamant veľmi dobre odoláva kyselinám a lúhom. Ako dobre vieme je veľmi štepný a preto si treba dávať veľký pozor pri jeho zasadzovaní. Často sa i pri náhodnom náraze alebo údere ľahko štiepi.

Korund, rubín, zafír, padparadža: Rubín znesie veľmi vysokú páľavu bez poškodenia. Iné farebné korundy v žiari ohňa menia svoju farbu väčšinou na svetlejšie. Modrý zafír v páľave obelie (záleží to na obsahu farbiacich kysličníkov Fe, V, Ti, v Al2O3). V kyselinách sa neporušujú. Nebezpečenstvo pri zasadzovaní je veľmi malé, pretože korundy sú dostatočne húževnaté. Lom je nepravidelný.

Beryl (smaragd, akvamarín, zlatý beryl, morganit): Všetky beryly sú pri dosiahnutí teploty 750 oC veľmi citlivé, tj. v páľave menia farbu a poškodzujú sa. Kyselinám odolávajú. Dlhodobé slnečné žiarenie ma vplyv na jemné zafarbenie niektorých berylov, napríklad morganitu. Pri zasadzovaní pozor na miestne odštiepenia.

Alexandrit: Patrí do skupiny chryzoberylov. V ohni, kyselinách a pri tlaku sa chová ako rubín a zafír. Dobre znáša spájkovaciu teplotu a v kyselinách sa nemení.

Spinel: Všetky spinely môžu ísť do ohňa a kyselín bez obavy z ich poškodenia. Pravdepodobnosť ich poškodenia pri zasadzovaní je tiež minimálna.

Topás: Tento drahokam obsahuje mimo základnej látky ešte fluór, čo sa prejavuje veľkou citlivosťou voči ohňu. Niektoré brazílske topásy opatrným žíhaním menia farbu do červena, čo iste skúšať nebudeme, pretože všetky topásy strácajú svoju pôvodnú farbu, pokiaľ sa skôr nerozpadnú následkom vnútorného pnutia. Je to najštepnejší drahokam a stačí aj menší náraz, aby sa rozbil. Rozpúšťa ho horúca kyselina sírová.

Zirkón – hyacint: Je chúlostivý a citlivý ako na teplo tak aj na svetlo. Rádioaktívny thorium, alebo hafnium má vplyv na jeho štruktúru. Teplota nad 500 oC spôsobuje zmenu farieb (väčšinou na bielu). Rozpúšťa sa v horúcej kyseline sírovej. Je málo štiepný.

Turmalín: Bezfarebné a svetlo sfarbené turmalíny znesú dosť vysokú teplotu. Tmavé turmalíny sa tavia. Kyseliny na ne nepôsobia. Proti tlaku a nárazu je turmalín dostatočne odolný, Lom je nepravidelný.

Granát: Z tejto skupiny jedine pyrop – český granát znáša teplotu; ostatné granáty sa v žiari poškodia. Mimo demantoidu kyselinám dobre odolávajú. Sú lomové, vydržia tlak i náraz.

Olivín (peridot): Vydrží spájaciu teplotu, v kyselinách sa porušuje. Je ľahko štepný a pri tlaku odpraskáva.

Kremeň (ja na stránke používam pre túto skupinu najčastejšie “quartz”): V podstate nesmie do ohňa žiadna odroda kremeňa, pretože okolo 250 oC ich porušuje. V žiari praskajú alebo menia farby. Slnečné svetlo pôsobí na ametyst, ruženín a chrizopras. Kyseliny na ne (mimo fluorovodíkovej, ktorá porušuje všetky kremene) nepôsobia. Pozor si treba dávať na umelo farbené chalcedóny, ktoré už pri ponorení do moridla strácajú farbu. Kremene sú lomové a znesú dobre tlak aj náraz.

Opál: Je veľmi citlivý na teplo. Pretože obsahuje vodu, už na slnečnom svetle stráca opalizáciu (úbytkom vody). Už pri nízkej teplote praská. Kyseliny ho porušujú. Pri zasadzovaní ľahko oprskáva.

Tyrkys: Je citlivý na slnečné teplo. Už pri nízkej praská, pri vyššej sa spaľuje. Porušuje sa už v moridle.

Lapis lazuli: Je veľmi citlivý na teplo i moridlo.

Vltavín: Tento drahokam sa chová všetkých prípadoch ako sklo.

Živec – amazonit, labradorit: Živce sa v ohni i v kyselinách porušujú.

Jadeit: Tento i ostatné drahokamy skupiny pyroxenov sú citlivé na spájkovaciu teplotu (v žiari sa tavia ako sklo). Sú ľahko štepné. Kyselinám odolávajú.

Nefrit: Vydrží dosť značnú teplotu. V kyselinách sa neporušuje. Je veľmi húževnatý (naši predkovia ho používali ako nástroje).

Malachit: Nesmie do ohňa ani do kyseliny.

Pyrit: Nesmie do ohňa ani do kyseliny.

Krevel: Nesmie do ohňa ani do kyseliny.

Perla: Je veľmi citlivá na teplo a reaguje s kyselinami a moridlom.

Chryzopras: Zahriatím stráca farbu, reaguje s kyselinou fluorovodíkovou.

Achát: Tepelné zmeny môžu spôsobiť zmenu farieb, reaguje s kyselinou fluorovodíkovou.

Lazurit: Chrániť pred prudkými zmenami teploty a pred kyselinami.

Jantár: Nesmie do ohňa ani do kyseliny. Pri zasadzovaní odprskáva.

Koral: Nesmie do ohňa ani do kyseliny.

Je samozrejmé, že aj drahokamy, ktoré znesú spájkovaciu teplotu, chránime aspoň práškovou kyselinou boritou, alebo ešte lepšie – žiaruvzdornou pastou. Pred spájkovaním šperkov s drahými prírodnými kameňmi je nutné, aby bol každý dôkladne prezretý, či nie je poškodený, alebo nemá v sebe časť matičnej horniny alebo trhlinky. Takéto drahokamy radšej zo šperkov pred spájkovaním vyberieme, zabránime tak často nenahraditeľnej strate.

Pred pôsobením moridla chránime drahokamy vrstvou asfaltového laku, prípadne nanesieme vrstvu včelieho vosku. Tieto látky potom ľahko odstránime acetónom, benzínom, alebo terpentínom.
Všetky syntetické drahokamy (sú tým myslené syntetické korundy a spinely) znesú vysokú teplotu a kyseliny ich neporušujú.”

A ešte z diskusie, ktorá prebehla na tejto stránke v poslednom čase: ďalší “kamienkár”, Martin, upozornil na to, že je nebezpečné kamene čistiť v slanom roztoku, pre ktorý použijeme chlórovanú vodu z vodovodu – soľ a chlór môžu zreagovať a tiež vytvoria kyselinovité prostredie (alebo tak nejako, ja tomu moc dobre nerozumiem, ale už som sa s podobným varovaním stretla viackrát).

Reklamy

4 thoughts on “Čo škodí drahým kameňom?

 1. mazalot,
  ak si prinesies domov lapis lazuli, tak nechaj na neho tiect tenky prud vody asi cca 15 min, potom ho daj vybit na hematite a nasledne nabit na krystaly a dnes je SPLN tak ho daj nabit na parapete, kde ti svieti miesiac. A dnes si zlaticka, dajte vsetci nabit vsetky kamene, spln je neskutocny pre kamienky. Vela stastia

  Like

 2. Ahojte.
  Poradte mi prosim
  – ako sa este inak do vybit lapis lazuli? Nemam totiz to ten spominany hematit.
  – ako casto nabijat?
  – ako zistim ze lapis je ozaj pravy? ma sice zlate trblietky ale to kludne moze byt aj zlaty sprej, existuje nieco na otestovanie? (napr. prave zlato je to to co v po namoceny dooctu nescerna) Poznate niekto nieco pre lapis lazuli?
  – objednala som si malu slzicku (privesok na retiazky) ten je ale zaliaty v striebre cize sa nebude pri noseni dotykat tela. Vadi to? Mala by som ho nasit tiez na striebornej retiazke? Dakujem za rady 😉

  Like

 3. Daniela,

  mne postaci, ked ho nosim a cistim pod vodou, nie vzdy je uplne vybity, ale aj ked ho dam potom nabit, nezdalo sa mi, ze by mu to nejako vadilo. Nabijam ho vzdy, ked mam moznost, lebo u nas malokedy vidno mesiac… tak raz do mesiaca. podla toho, ako casto ho budete nosit a kedy budete mat pocit, ze uz slabne.
  No, co sa tyka pravosti lapisu… nemyslim, ze by mohol byt nepravy, sprej by podla mna zisiel dolu s umytim pod vodou… preto si nemyslim, ze by to mohol byt ” falosny ” lapis. Dokonca niekedy na lapise nie je vidno ani len zlate trblietky, aj taky som minule objavila v obchode.
  Myslim, ze nebude vadit, ak tam nebude priamy dotyk s telom, ale najlepsie funguje na krku – posobi totiz na hrdelnu cakru. Mozete ho nosit aj na striebornej retiazke, aj na snurke, tam ide viac menej o to, ako to lepsie vyzera 😀 ucinok kamena to nijako nezmeni.
  Dufam, ze som aspon trochu pomohla 🙂

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.