Čo som sa naučila o učení sa :-)

Už som spomínala, že som sa zapísala paralelne do toľkých kurzov, koľko má deň hodín… 😉 Nie, fakt sú len štyri – ale to stačí. Pokračujem, ako to ide, s odrenými ušami – a mám prvé postrehy z reakcií iných spoluštudentov…

Kurzy sú rozhodené väčšinou na nejakých 30-40 dní, kde každý deň príde nový kus “vzdelávania” – vysvetlenia nejakého javu a cvičenia k nemu. A druhý deň sa ide ďalej. Dynamika vysoká, máte pocit, že napredujete.

Lenže…  Všetko je to o sebarozvoji. A každý máme témy, kde to potrebujeme spracovávať hlbšie. A potrebujeme viac času, ako ostatní. Ak odrazu vypadneme z tempa, ostatní sú pred nami – a nás to demotivuje.

V dvanástom dni jedného z kurzov vytvorila skupinka študentov podskupinku a začali znova. Mne sa k nim pridať nechcelo, ešte som bola v pohode, ale pri dni 15 som narazila ja na svoje úzke hrdlo… a dnes je deň 19 a ja ešte stále stojím, pretože sa mi ho podarilo prelomiť až včera a odvtedy som nedobehla.

(Inak, aby ste si nemysleli, že čo za ťažká vec to bola – bolo len treba napísať rúžom na zrkadlo “som dobrá”. Nekonečný problém a niekoľkodňový vnútorný boj – ale už som to dala. So slovami “neprišla som do tohto kurzu, aby som omúdrela, ale aby som začala konať po novom!” 😛 )

Na jednej strane som znechutená zo seba, na druhej strane som taká nesmierne pyšná sama na seba… Keď som zostavovala Rok pre seba, intuitívne som použila vhodnejšiu metódu: na každú tému bol aspoň týždeň (niekedy sme sa k témam neskôr vracali z iných uhlov pohľadu). Na začiatku týždňa “poznatkový/osvecovací 😉 ” prínos, cvičenie – a zvyšok týždňa frčali podporné citáty, články a cvičenia, ktoré boli krátke a len fixovali postoj z prvého dňa. (Myslím, že iba jeden týždeň bol “naopak” – najprv cvičenia a potom sumarizácia a poznanie.) Už vtedy mi  ľudia postonkávali, že nestíhajú, ale predsa len to nebol taký zaberák!

(Medzičasom som projekt trochu “zahustila” 😛 , takže možno dnes už vrčia.)

Ešte jedna vec sa mi osvedčila – rekapitulácie. Možnosť za seba si zhrnúť, ako k danej téme stojím.

Pôvodne som sa chcela podľa vzoru západniarov posunúť k dynamickejšiemu modelu projektov, ale po terajšej vlastnej skúsenosti asi zmením názor a aj projekt Krok vpred prerobím na menej “hutný”.

🙂 Na staré kolená musela baba do učenia, aby zistila, ako dobre/zle učí iných. 🙂 Učíme sa učiť (sa).

Jedna vec, čo sa mi na stránke Belangelo nepodarila, sú komentáre. V pôvodnom projekte boli najcennejšie diskusie. Tie teraz viaznu, pretože nastavenie systému s vysokou ochranou proti kopírovaniu ma núti každý jeden komentár uvoľňovať manuálne – a to dosť brzdí. Tak už medzičasom rozmýšľam, či diskusiu k témam nevysuniem do samostatnej skupiny na fejsbúku… alebo neurobím pre projekt samostatnú uzavretú, ale nemoderovanú  WP stránku… Ak to čítate niekto z projektových, čo by vám vyhovovalo lepšie?

 

5 thoughts on “Čo som sa naučila o učení sa :-)

  1. Musim povedať že v RPS som presne s tým čo opisujes bojovala aj ja, ze niektore veci som proste nestihla spracovat ale zase krok vpred sa mne zdal menej “hustý” bolo to akurát a RPS kludne by som mala čo robiť aj na pár rokov keby idem úplne do hĺbky. A komentáre aj mne chýbali v Kroku, takže verim, že to ci si vymyslela teraz velmi pomôže. Dúfam 🧘👍

    Liked by 2 people

  2. Väčšina ľudí sa na svojej ceste uzavrie vo “vlastnom svete” a prestane reálnejšie spoznávať skutočný svet vonku – mimo ich okuliare. Vlastný svet je kvázi “komfortný” a plný ilúzií, ale neprináša praktický prínos na ceste sebarealizácie. Človek môže tvrdiť veľa vecí, ale až naše skutky ukazujú kto skutočne sme.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s