Vychutnávanie okamihu nie je mrhanie časom!

522000_439973419449487_1249808084_nZo stránky Spiritual Awakenings a mne to dnes pripomenulo pocit, keď som vyliezla z (pomerne studenej) vody a natiahla sa na kraji bazéna:

Keď vzduch stojí a zdá sa, že aj čas sa zastavil, náš dych sa pred nami vznáša ako obláčik. Naše srdce bije pomaly, svaly sa nám uvoľnia a do tváre sa vkradne úsmev… ale vtom v mysli vyskočí myšlienka. Mali by sme byť niekde inde alebo robiť niečo iné – ako keby sme tým, že sedíme a vychutnávame si daný okamih, mrhali zbytočne časom. Časom, ktorý sme mohli naplniť niečím iným – ale čím?

Ak dovolíte svojej mysli uvažovať o tom, čo všetko treba urobiť miesto tohto vychutnávania daného okamihu, príde so siahodlhým zoznamom a súčasne aj nervozitou a nepokojom, ktorý sa spája s tým, že nič nerobíme. Od útleho detstva sme programovaní, že čas je nedostatkový tovar a len lenivci sedia bez toho, aby niečo robili, že čas sú peniaze… ale všetky tieto poučky nás len odvádzajú od toho, aby sme si udržali kontakt so svojím telom v každom okamihu. Naše telá a duše potrebujú okamihy, kedy sa môžu zhlboka nadýchnuť, kedy sa môžu upokojiť, spojiť so zvyškom univerza a až potom sa pustiť do nejakej úlohy. Ak sa ocitnete v týchto okamihoch, vychutnajte si ich… Vaša duša po nich baží. Ak dostatočne skľudníte svoju myseľ, možno príde riešenie problému, čo vás trápi, alebo sa vám nejasné veci ujasnia.

🙂 Ja som dnes mala presne takýto okamih. Začal vonku, pri bazéne. Keď som sa vrátila do domu, urobila som niečo, čo som už dva-tri roky neurobila – spravila som si alžírsku kávu a natiahla sa na gauč s knižkou. Za chvíľku prišli kožúšky. Hladkala som všetko, čo neutekalo 😉 . Potom som už ani nečítala, len som ležala a vychutnávala pocit mačacej srsti v dlaniach. Odrazu sa mi zachcelo ísť písať knižku, pri ktorej som sa asi pred mesiacom zasekla a pred pár dňami som rozhodla, že ju idem písať znova od začiatku, pretože stratila “dušu”… A tak som sa presunula k počítaču, urobila si rešerš, ktorá rozbehla moje myšlienky, a nakoniec som sa pozrela ešte na fejsbúk.

A tam ma čakal tento citát. 🙂

One thought on “Vychutnávanie okamihu nie je mrhanie časom!

  1. keď som konečne pochopila, že nie je kam sa náhliť a že netreba stíhať všetko naraz, tak sa vynorili úplne nové a oveľa lepšie možnosti ako usmerniť vlastný život…tieto okamihy “nič nerobenia” sú vynikajúce, stále sa mi myseľ snaží nahovoriť ako len pri nich mrhám časom, ale pomaly ju prestávam počúvať…držím palce pri písaní knihy, aby bola presne podľa predstáv 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s