Reiki symbol Dai Ko Myo – majstrovský symbol

Dai Ko Myo je známy ako “majstrovský symbol” reiki, ktorý sa používa pri vylaďovaní ľudí na energiu reiki. Škola pani Takata ho nepoužíva na nič iné, na žiadne liečenie. Na liečenie uznáva Aliancia reiki len zvyšné tri symboly.

Niekedy v roku 2005 jeden z reiki majstrov s napojením na tajnú organizáciu Gakkai, Hiroši Doi, odhalil “tajné informácie” o Usui reiki a prišiel s tým, že v reiki naozaj existujú len tri symboly a samotný Usui nepoužíval nijaký “majstrovský symbol” – dokonca ani pri vylaďovaní iných ľudí. (Ono to zasa nie je také stopercentné, pretože Doi ešte stále nie je členom Gakkai, ktorá stráži všetky podobné tajné informácie. Jeho predstavy boli validované inými reiki majstrami, ale tí tiež nie sú členovia Gakkai.)

Podľa Doia posledný symbol bol len kaligrafický výtvor, ktorý Mikao Usui ukazoval svojim žiakom, aby im pripomínal ultimatívny cieľ reiki – dosiahnutie osvietenia. No a v priebehu rokov sa táto kaligrafická ukážka stala jedným zo symbolov reiki. Vyzerá to tak, že priami žiaci priameho žiaka Mikao Usuiho, senseia Hajašiho (ktorý sa snažil učiť reiki ako nástroj pre fyzické liečenie, nie spirituálny rozvoj), nedostávali od neho žiaden majstrovský symbol a ani ho neodovzdávali ďalej. Je možné, že ako majstrovský symbol zaviedla Dai Ko Myo pani Takata.

Samotný Doi ho dnes učí – s odôvodnením, že za tie roky ho používalo toľko ľudí a toľko ľudí v tento symbol verilo, že si vyvinul svoj vlastný život a význam. Preňho však najmocnejším reiki symbolom zostáva Hon Ša Ze Šó Nen.

A ešte poznámka na margo: Dai Ko Myo nie je identické s Dai ko Mio, tibetským symbolom, ktorému sa hovorí aj Dumo (ale o tom až inokedy).

Dai Kô Myô

Dai Ko Myo stelesňuje jasnosť, svetlo, úmysel, porozumenie, prítomnosť a ticho. Používa sa pri zasväcovaní ako nástroj na zharmonizovanie jedinca s energiou reiki. Otvára, ochraňuje a nalaďuje na vyššiu inteligenciu. Je to Svetlo, ktoré odvtedy budeme nosiť v sebe.

Mne sa napríklad po zasvätení celkom otvoril kanál na anjelov, začala som ich vnímať a pre nich sa otvoril priamy priechod do môjho života – vedeli sa mi ukázať, prejaviť a mohli ma začať viesť. Súčasne to pre mňa znamenalo neovládaný prístup k akaši – odrazu som dostávala informácie, ktoré som nevedela, odkiaľ prichádzajú, ale ukazovali sa byť pravdivé a veci začínali do seba zapadať. Bolo to hodne drsné obdobie – mala som spústu nespracovaných spomienok z minulosti, ktoré sa odrazu sprístupnili, nechutne otriasli mojím svetonázorom i sebaobrazom a musela som sa nimi zapodievať, hoci ma niekedy príšerne desili… 😕 A do toho ešte celá tá “operená rota” s jej pre mňa nezistiteľnými motívmi… 😕 No, prežili sme. 😛

Každý zo symbolov reiki má sprievodnú japonskú mantru, ktorej sa často hovorí džumon (“kúzlo” alebo “zaklínadlo”), ktorú používame ako jeho meno. Dai Ko Myo (“dai kô myô“) znamená “veľké žiarivé svetlo” alebo aj “veľko osvietenie”:

 • dai/tai je veľký/úžasnýreiki symbol,reiki symbols,
 • kô (číta sa kou) je svetlo/žiara/lúč reiki symbol,reiki symbols,
 • myô (číta sa mijou) značí otvorený/jasný/svetlý/vyžarovanie reiki symbol,reiki symbols,

 

Dai Ko Myo predstavuje bijúce srdce reiki, zjednotenie energie zvyšných troch symbolov. Používa sa na osvietenie našej cesty, na znovuobjavenie svojej skutočnej podstaty, na spojenie sa s našou dušou a na zabezpečenie, že sa vrátime späť tam, odkiaľ sme kedysi vyšli. Zakotvuje energiu reiki v tom, kto dostáva vysvätenie.

Používa sa aj na sebaliečenie a na veľmi opatrné liečenie iných (keďže nevieme, kedy zasahujeme do ich karmy a kedy nie; používanie Dai Ko Myo pri liečení iných totiž znamená, že preberáme zodpovednosť za danú osobu odteraz až po jej koniec života) a na vytvorenie dynamickej rovnováhy medzi obdobiami vnútorného ticha a pokoja a živého záujmu. Používa sa na meditovanie (ako aj zvyšné tri symboly).

 Majstrovský symbol: rôzne formy

 
 

Zdroj kaligrafických symbolov

Môj obľúbený je šiesty v poradí – a aj s rizikom, že “pravoverní” reikisti 😛 ma znenávidia, prezradím vám, ako mu hovorím ja: “spúšťam svetlo na malé prdelky”. 😀 Takto sa mi to dá zapamätať i celkom bez problémov nakresliť.

Použitie

Keď používame Dai Ko Myo, kreslíme ho pred všetkými ostatnými symbolmi a na jeho posilnenie ho môžeme prekryť symbolom Čoku Rei/Šoku Rei.

Kresliť ho môžeme rôznymi spôsobmi – buď rukou položenou naplocho, s prstami tesne pri sebe, alebo z prstov urobíme striešku a tou kreslíme, prípadne použijeme len prostredník (“prst ohňa”) alebo prostredník s ukazovákom (oba sú prsty “studenej” energie). Ak nemôžeme kresliť verejne, môžeme symboly vizualizovať a už som počula aj o tom, že ich niekto kreslí nenápadne špičkou nosa alebo jazyka 🙂 .

Pri zasväcovaní iných si kreslíme Dai Ko Myo do dlaní a prikrývame ho Šoku Rei symbolom. Dai Ko Myo kreslíme potom nad hlavou študenta a zosielame ho do korunnej čakry a dole do mozgu do miesta, kde sa spája s miechou. Potom do študenta vkladáme symboly a medzi jednotlivými symbolmi znova opakujeme vkladanie Dai Ko Myo. Pri zasväcovaní na majstra sa vkladá i do Tretieho oka a dlaní.

10 thoughts on “Reiki symbol Dai Ko Myo – majstrovský symbol

 1. Ahoj Helar,
  v prvom rade ti chcem podakovat za tieto stranky a povedat ti, ze chodim sem uz dlhu dobu, stranky su uzasne, vzdy som v nich nasla co som potrebovala a rovnako mi dopomohli aj ku priamej komunikacii s anjelmi. Dokonca som takto objavila i svoju draciu podstatu. Neviem, ci to mozem sem napisat, ale v niektorej z diskusii sa pisalo, ze poznas dobreho reiki liecitela – ucitela z Kosic. Chcela by som ta poprosit o kontakt, ak je je to mozne. Dakujem.

  Páči sa mi

 2. při absolvování kurzu R 3 nám bylo řečeno že DKMplně nahrazuje SHK , ČKR a HSŠN , mám poznatek že když cítím potřebu použít symbol ta je to zesílující ČKRa je to doslova dělo ,

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s