Poznáte tieto kamene?

Andre nám poslala obrázky kameňov, ktoré práve kúpila v obchode. V obchode jej nevedeli povedať, čo sú kamene zač, takže nás nechá, nech “hádame” my 😛 :

Tuto sú všetky kamene pekne pokope:

andre6.jpg

Očíslovala som ich, aby sme všetci vedeli, ku ktorému kameňu sa vyjadrujeme.

No a môj pokus:

andre1.jpgč.1: Tento kameň môže byť na prvý pohľad achát alebo jaspis. Je tak vysoko lesklý, že by som tipovala skôr na achát, ale tá farebnosť a škvrny mi skôr pripomínajú rozmarný jaspis.

.

.

andre2.jpg

č.2: Priznám sa – neviem… Rozdelením farieb mookait (teda jaspis), ale polopriehľadnosťou skôr achát.

.

.

andre5.jpg  

č. 3: Na prvý pohľad mi pripomenul červené Tigrie oko (teda po česky Býčie oko). Ale mohol by to byť i jaspis. Pokiaľ má povrch akoby z umelej hmoty, potom je to pravdepodobne červené Tigrie oko.

andre3.jpg   

č. 4: Najprv mi pripomínalo tými krúžkami vodný achát alebo takzvané achát “očko”, ale môže ísť i o karneol, hoci som ešte nevidela karneol s krúžkami, ale veď ja som toho ešte nevidela hodne…

andre4.jpg     

č. 5: Tak fčul bucte múdri! Na sodalit to nevyzerá, tá biela je príliš priesvitná. Mohol by to byť dumortierit alebo modrý quartz, ale neviem-neviem… Ak sú v tom akoby trblietky, ešte by to mohol byť aj aventurín.

A čo by ste povedali vy?

29 thoughts on “Poznáte tieto kamene?

 1. 1. je naozaj veľmi lesklý, ale z druhej strany nie až tak škvrnitý, tak možno ten achát skôr.
  2. neviem presne, aké parametre má polopriehľadnosť, ale tento nie je priehľadný. tá čierna časť je celkom tmavaá a tá hnedá tiež, až keď ho dám proti svetlu, trošinku akoby spriehladnie, ale minimálne, skoro až nebadane.
  3. tak toto je jediný kameň čo aj tetuška povedala, že býčie oko. je veľmi tmavohnedý a ostávajú na ňom odtlačky prstov, viac ako na ostatných… 🙂
  5. aj mne sa najviac na internete podobal na ten dumortierit.

  a ďakujem za pomoc 🙂

  Páči sa mi

 2. Andre,

  k č.2: ešte stále mám pocit, že na mookait je to príliš slabé sfarbenie, ale nejaký druh jaspisu. Okrem toho som v poslednom čase videla už predávať aj “jaspagate”, teda “jaspisoachát”, takže zrejme sa viacero ľudí vyhýba presnému priradeniu 😀 …

  Páči sa mi

 3. Perla,

  kalcit býva výraznejšie biely a tá polopriesvitná sivá vrstva hore ma trochu máta… Ale dali ste mi chrobáka do hlavy, či to nebude lapis lazuli na quartzi, otočený quartzom nahor, alebo či to nebude extrémne svetlý sodalit… To posledné by mohlo byť!

  Páči sa mi

 4. Ahojte

  č. 1 a 2 mi nič nehovorí 🙂 ale

  č.3 je buď tigrie alebo sokolie oko

  č.4 je karneol (velmi podobný kus mam doma)

  č.5 je sodalit (taktiez podobne sfarbený kúsok mám doma)

  Páči sa mi

 5. veľmi pekne ďakujem. ak som si to teda správne uložila, tak:
  1. achát
  2. mookait (jaspis?)
  3. tygrie oko
  4. karneol
  5. sodalit

  super. dík za spoluprácu…ešte teraz pozisťovať, ktorý má aké vlastnosti a tešiť sa…

  ešte otázočka. kryštálový zhluk znamená kopu ostrých kamienkov na takom akoby podklade? kúpila som si raz dávno dva v banskej štiavnici, vraj rovno z bane 🙂
  ak áno, dajú sa využiť na nabíjanie? a ostatné kamene treba na ne položiť, alebo stačí ak sú v bezprostrednej blízkosti?

  Páči sa mi

 6. Chichi, tak podobných čo tiež neviem presne určiť a vyzerajú ako keby tam bolo všetko domotané a teda ich ani neponúkam na predaj – mám aj ja doma … takže … môže mať karneol tie očká ?

  Páči sa mi

 7. ta 5 je lapis len ak su tam zlate skvrnky, a lapis nezvykne mat biele plosky, takze to bude sodalit. tie ocka sa nezdaju ani mne, ale keby tam neboli tak je to 100% karneol. Ostre kamienky na podklade moze byt cokolvek, nenapisala si aka farba, ale predpokladam ze si myslela cire priesvitne, takze je to krystal a na nabijanie je ako stvoreny.

  Páči sa mi

 8. Andre,

  nemyslím, že 1. je pralesný jaspis, ten totiž má podklad zelený a v ňom najčastejšie kruhové, niekedy ale aj vírivé oranžové značenie, niekedy býva kombinovaný s bielou a inokedy aj s priesvitným quartzom.

  Ale teraz ma ešte napadol jaspis Mozarkit, ktorý by to mohol byť aj čo do farby, aj čo do štruktúry, ak by bol naleštený.

  Kamienka,

  stopro pravda – ide o lapis lazuli, pokiaľ má v sebe zlatisté pyritové plôšky. Niektorý lapis býva aj s bielou, má aj svoj špeciálny anglický názov, len si teraz nespomínam, aký.

  Adinka,

  karneol, ktorý som videla, NIKDY nemal očká. Preto je to skôr achát oranžovej farby, niekedy sa mu hovorí aj “broskyňový achát”

  Páči sa mi

 9. Ahoj,ja som hladala na internete ten karneol,pretoze v jednom obchode Maldalbale,co je v Kosiaciach predavaju take orandzove karneoly s bielymi kruzkami…podobne tomu co je na obr.4 a nakoniec som nasla na jednej stranke take kruzkovane karneoly http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://www.hexe-ashira.net/images/karneol.gif&imgrefurl=http://www.hexe-ashira.net/stein.htm&h=123&w=193&sz=24&hl=sk&start=87&um=1&tbnid=QhcITSvg_QCduM:&tbnh=66&tbnw=103&prev=/images%3Fq%3Dkarneol%26start%3D80%26ndsp%3D20%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dsk%26sa%3DN

  Páči sa mi

 10. Vďaka :o) takých mám pár aj ja , len som si nebola istá, najmä na tých malinkých kamienkoch. Ale predpokladala som. Pekný názov – broskyňový. Aj tá farby je taká príjemná.Má nejaké špeciálne vaužitie na niečo ?

  Páči sa mi

 11. Adinka,

  je na stabilitu, pokoj mysle a ochranu a pomáha nám vysporiadať sa efektívne s ťažkými úlohami. V liečení pomáha proti zápalom, zlepšuje absorpciu živín v tráviacom trakte, podporuje metabolizmus a krvný obeh.

  Páči sa mi

 12. Perla,

  vyzerá to skôr ako lapis lazuli, ale ak sú kamene fotografované pri umelom svetle, môžu mať na fotke sýtejšiu farbu. Môže to byť teda pokojne aj ten sodalit. Ak by to malo pyritové vločky, je to lapis; bez vločiek je to sodalit. Aspoň tak si to myslím.

  Páči sa mi

 13. Ahojte, prepáčte, ale minerály či horniny majú svoj postup určovania. Makroskopicky síce odhadujete čo je to, ale odpoveď dáva iba exaktná veda
  či už mineralógia, alebo petrografia. Podľa fotky sa minerály určujú iba laicky. Fotoaparáty menia skutočné farby, leštenie mení povrch. Kamene sa určujú na čerstvom lome! Prichádza doba, keď na šperkoch kvôli móde sa stále častejšie vyyžívajú maľované sklá….Každé je iné. Iba roentgen ukáže, či ide o kryštálickú látku, alebo mineralogický výbrus minerálu a preskúmanie v mineralogickom mikroskope, pri polarizovanom svetle.

  Po prvé, vyskúšaj prosím vryp voči sklu, či majú tvrdosť vyššiu ako cca 6.
  Veľmi veľa chalcedónov a achátov prefarbujú už priamo spracovatelia v Afrike či Brazílii. Najčastejšie farby sú zelená, fialová, ružová a oranžová. Brazílsky achát je často nudne sivý a tak ho farbia.

  Ak kameň rýpe do skla, môže ísť o kremennú hmotu..podľa farby označovanú… jaspis, chalcedón, opál, limnokvarcit…závisí od genézy, paragenézy..ale to je už o inom..o vedomostiach nie hádaniach.

  Ak nerýpu….

  Kamene je potrebné pokvapkať roztokom kyseliny citrónovej (alebo octom, ale ten smrdí :-(…) a sledovať, či nejde o vápence..resp. uhličitan vápenatý…pozor dolomity reagujú so zriedenou HCl iba za tepla!

  Farebný zjav je iba jediný znak z množstva potrebných skúšok.

  Niečo napovie vryp, lom, štiepatelnosť…. prosím naštudujte si fyzikálne vlastnosti minerálov, ak to chcete robiť naozaj seriózne….

  Držím palce. Miro L. http://www.milishop.eu

  Páči sa mi

 14. 1 – dentrický opál 2 – sardonyx 3 – býčie oko 4 – karneol 5 – modré: kyanit, sodalit, avanturín žlté: beryl, kremeň. Všetko na 100%.
  Poznámka:mám 12 rokov B)

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s