Modrý, modrozelený a fialový apatit

apatit-modry-hruby.jpgAJ: blue apatite, NJ: Apatit, blau

U modrého apatitu je rozumné rozlišovať ešte medzo tmavomodým, svetlomodrým, modrozeleným a modrofialovým (fialovoružovým) apatitom. To len preto, aby nebolo všetko také jednoduché.

Najprv čakry, lebo tie sú podobné: tmavomodrý apatit je výborný pre Tretie oko, svetlomodrý a tyrkysový apatit je kameň hrdelnej čakry a fialový apatit je kameň pre korunnú čakru.

Celkove sa modrý apatit spája s humanitárnym prístupom, službou iným, sebavyjadrením, komunikáciou a kreativitou. Pomáha človeku zbaviť sa pocitu viny, žiaľu a precitlivelosti voči problémom iných ľudí. V mágii sa používa v rituáloch na zmiernenie bolesti a na otvorenie sa radosti a kráse.

Zmierňuje stres. Podporuje fungovanie imunitného systému. Zvyšuje silu a pružnosť svalov, prekonáva únavu a pomáha pri problémoch s kožou.

Vyjasňuje vraj zmätok v hlave. Je výborný pre ľudí, ktorí musia vystupovať na verejnosti: zlepšuje ich schopnosť jasne komunikovať, znižuje nervozitu, pomáha koncentrovať sa na správu a zmierňuje strach z publika.

Pri práci na projektoch pomáha udržať pozornosť na podstatných veciach a vypustiť všetky vedľajšie zmätky.

Čistenie: Najlepšie je čistiť a nabíjať ho na purpurovej doske. Čistí sa niekoľkokrát mesačne, buď na 2 hodiny alebo cez noc.

Tmavomodrý apatit, aj kráľovský modrý apatit

apatit-modry-okruhliaky.jpg(AJ: deep blue apatite, FraJ: apatite bleu roi)

Kedysi sa považoval za kameň navádzajúci vízie a odovzdával sa od šamana k šamanovi. Je dôležitý pre Tretie oko, pretože umožňuje intuíciu, psychické schopnosti, mimozmyslové vnímanie a porozumenie. Takisto zvyšuje sebadôveru.

Vytvára okolo nás pole pokoja, v ktorom rozpúšťa nesúlad. Pomáha nám spojiť sa so svojím vnútrom a spomaliť životné tempo do tej miery, že budeme počuť svoj vlastný dych. Tmavomodrý apatit prirodzene fokusuje naše vnímanie na dych, čím nám pomáha vykĺznuť na cestičky ďaleko od triviálnosti každodenného života. Vďaka nemu získavame vnútorný pokoj a berieme život ľahko a bez ľútosti.

Tmavomodrý apatit prináša so sebou hlbokú relaxáciu a koncentráciu. Tým sa zlepšuje naša schopnosť vnímať dovtedy nevnímané veci. Obnovuje sa naše spojenie so silami prírody.

Tmavomodrý apatit veľmi dobre účinkuje na bolesti a napätie v hlave a šiji. Uvoľňuje napätie v nich a tým nám prepožičiava mladistvejší výzor. Okrem hlavy a šije pôsobí aj na tvár (aj na kosti tváre), zátylok a mozog. Prináša pokojný spánok.

Energia modrého apatitu vstupuje hrdelnou čakrou a u tmavomodrého apatitu aj Tretím okom. V tele sa akumuluje a vytvára silné modré pole okolo hlavy. Apatit výborne vedie modrý liečiaci lúč. Čím tmavšia je modrá farba apatitu, tým silnejšie obracia pozornosť a myseľ dovnútra.

Je vynikajúci pre hlbokú a tichú meditáciu. V tichu, ktoré nastoľuje, pomáha prechodu do iných rovín vedomia. Spája našu korunnú čakru s energetickou sieťou zvyšného sveta (texemuyo).

Čistí a vyvažuje hrdelnú čakru a mandle, ústa, hrdlo a štítnu žľazu.

Svetlomodrý apatit

apatit-svetlomodry.jpg(AJ: light blue apatite) 

Otvára hrdelnú čakru, zmierňuje napätie a stres a zmierňuje koktanie. Zobúdza Vnútorné dieťa a Vyššie ja a je vhodný pre pedagógov a vychovávateľov. Vytvára súlad medzi naším vnútrom a tým, ako sa prezentujeme navonok. Dosahuje to energetickým poľom, ktoré siaha od srdcovej čakry až nad korunnú. Toto pole spája srdce a rozum a umožňuje nám zvnútra vyžarovať vyššiu vibráciu. Tým navonok pôsobíme pokojnejšie, sebavedomejšie a dôveryhodnejšie.

Pomáha nám okrem rozumu do našej komunikácie integrovať aj city a intuíciu.

Upokojuje myseľ, vďaka čomu vidíme veci jasnejšie a zreteľnejšie. Keď sa niekedy „zacyklíme“ svetlomodrý apatit tento cyklus prelomí a ukáže nám, čo je podstatné. Výborne pomáha vystresovaným ľuďom.

Vďaka tomu, že uberá z hlavy a pliec napätie, pôsobíme mladšie, bolesti hlavy ustupujú, zlepšuje sa nám zrak a naše hrdlo vydrží väčšiu záťaž.

Je to výborný kameň pre deti a dospievajúcich, pretože im umožňuje udržať si spojenie so srdcom bez toho, aby ho precenili. Ale aj dospelým pomáha vystupovať v nových roliach a odhadnúť na nich to podstatné.

Podobne ako u tmavomodrého apatitu vchádza vibrácia do tela cez hrdelnú čakru. Je ľahká a veľmi povzbudivá, akoby človek stál uprostred energetického víru. Táto energia pôsobí upokojujúco na myseľ a na vôľu človeka. Fyzicky posilňuje hrdlo a oči, čistí ich od ťažkých energií a aktivuje detskú žľazu (tymus), čím spôsobuje omladenie tela.

Pomáha hornej časti tráviaceho traktu. V anjelskom svete navodzuje spojenie s archanjelom Michaelom.

Modrozelený/tyrkysový apatit – moroxit

apatit-slza.jpg(FraJ: Apatite vert turquoise alebo apatite bleu turquoise alebo apatite bleu-vert, DánJ: Apatit Blågrøn)

Má aj iný názov: moroxit. Náleziská sú v Nórsku. (Moroxit máva niekedy aj hnedú farbu.)

Vyvažuje vyššie srdce („spirituálne“ srdce) a rozum. Vytvára v nás vnútorný mier a prečisťuje rozum. Spája mentálne, emocionálne a spirituálne telo. Prebúdza psychické schopnosti a rozvíja tvorivosť.

Spája sa s hrdelnou čakrou. Pôsobí blahodárne na čeľusť, endokrínny systém, na nadobličky, hornú časť chrbta a hruď. Potláča hlad.

Fialovoružový apatit

apatit-purpurovy2.jpg(AJ: purple apatite, violet apatite, FraJ: Apatite violet)

Fialovoružový apatit je pomerne vzácny. Náleziská sú v Nemecku a USA (Maine).

Podobne ako modrý apatit stimuluje komunikáciu a sebavyjadrenie, zlepšuje komunikáciu pri učení, pôsobí proti koktaniu. Používa sa pri problémoch s ústnou dutinou a zubami, hrdlom, štítnou žľazou a vysokým krvným tlakom.

Spája sa s Tretím okom a korunnou čakrou.

Reklamy

8 thoughts on “Modrý, modrozelený a fialový apatit

 1. Ahoj!
  Je mozne, ze som mohla najst zelenomodry apatit pri Hrone pri Slovenskej Lubci? Taky isty ako na prvom obrazku.
  Mam podobny kamen a nevedela som zistit, o aky druh ide.

  Like

 2. Monika,

  na webe som našla tieto výskyty apatitu na Slovensku: Hnúšťa-Likier (pri Tisovec, Rimavská Sobota okres), Maglovec (pri Vyšná Šebastová, Prešov okres), Rožňava (Rožňava okres).

  Like

 3. “Najlepšie je čistiť a nabíjať ho na purpurovej doske”
  Ja si myslim ze ide o slávnu”purpurovu platničku”o ktorej píše svetoznáma astrologička Linda Goodmanová. Docitala som sa o nej v jej knihe Hviezdne znamenia. Dlhy cas som ju hladala a nakoniec som natrafila na predajcu ktory ju predava aj u nas. Purpurova platnicka je vyrobena podla vynalezu Nikola Teslu.
  Je to univerzálny prostriedok dennej harmonizácie. Pri úrazoch, zlomeninách, po operácii, pri strese, zmierňuje bolesti, pri meditácii. Ideálne na energetizovanie potravín (napríklad pod džbánom s vodou), pod vankúš, alebo na nosenie vo vrecku. Vhodny aj na nabijanie kamenov. Vyuzivam ju na vsetko vyssie popisane. Niekde som sa docitala ze dokonca dobija aj zosiluje auru cloveka. Jednoznacne neviem povedat ci ma vsetky ucinky tak ako su popisane no som spokojna ze ju mam.
  Blizsie info sa da ziskat aj na strankach http://www.purpleplates.com/

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.