Morganit je ružový beryl pre srdcovú čakru

morganit.jpgAJ: morganite, pink beryl, NJ: Morganit, NórJ: Morganitt

Popri smaragde (zelený), akvamaríne (belasý), pezzotaite (červený) a heliodore (zlatožltý) je ružový morganit možno najznámejším členom rodiny berylov.Hoci existuje odpradávna, svoje meno má len asi 100 rokov. V roku 1911 ho pomenovali po bankárovi a zberateľovi minerálov Johnovi Pierportovi Morganovi. Dovtedy s ním narábali len ako s ružovou verziou berylu.

Za ružovú farbu morganitu zodpovedá podiel mangánu a lítia v inak bezfarebnom beryle. Dnes sa morganit ťaží hlavne v Brazílii, na Madagaskare, v Afganistane a v Kalifornii. Má tvrdosť  7.5 až 8 na Mohsovej škále a preto sa hodí na nosenie ako šperk. Farba sa niekedy pohybuje od ružovej cez fialovkastú až do oranžova. Niekedy sa morganit zohrieva, aby sa žltý nádych odstránil. Chemický vzorec: Be3 Al2 Si6 O18 . Index lomu: 1.57 – 1.60. Hexagonálny kryštálový systém. Slabo pleiochroický.

Mystické vlastnosti: Morganit má dar aj v časoch obrovského stresu nám ukazovať peknejšie a veselšie stránky života. Preto ho liečitelia používajú ako protiliek na nešváry dnešnej doby: proti stresu a zmätku a preťaženiu organizmu vnemami. Morganit dodáva mier, pohodu a pokoj duše.

Pomáha odviesť emócie po vizualizácii a niekedy vedie k slzám uvoľnenia. Má jednu z najvyšších frekvencií medzi kameňmi. Meditácia s morganitom prináša do duše pokoj, utlmuje stres a zanecháva nás vyrovnanými. Pri meditácii si ho možno položiť na srdcovú čakru. Pomáha nám rozpoznať, kedy padáme do pasce vlastnej dôležitosti, a pomáha nám naladiť sa na spirituálnejšie vnímanie sveta.

Nazýva sa kameňom srdca alebo anjelským kameňom. Vnáša do života lásku alebo ju nechá znova rozhorieť a pomáha ju udržať pri živote, ako láska narastá. Ako anjelský kameň pomáha v komunikácii s anjelmi. Prináša empatiu, sebakontrolu a trpezlivosť. Stavia nás naroveň s inými ľuďmi. Zmierňuje tlak na výsledky, ktorému sami seba často vystavujeme, a učí nás vychutnávať aj bez ambície dosahovať.

Vyvažuje emócie a zmierňuje bolesť z odlúčenia. Aktivuje a očisťuje srdcovú čakru tým, že zvyšuje vibráciu na emocionálnej a astrálnej rovine, aby vyliečil astrálne a emocionálne srdce. Lieči a navracia stratené kúsky duší a zlaďuje astrálne a éterické telo. Lieči karmickú emocionálnu bolesť a bolesť z tráum z minulých životov.

Pri diskusiách sa nosieva na to, aby nositeľovi prepožičal dobré a uhladené vystupovanie a pomohol mu presadiť svoje elegantným spôsobom. Podporuje hovorenie i počúvanie srdcom a ukazuje nám rovnocennosť vzťahu.

Podobne ako rodochrozit a ruženín priťahuje lásku a milenci si ho vymieňajú, aby posilnili svoj vzťah.

Viaže sa so srdcovou čakrou, a to hlavne s vyššou (spirituálnou) srdcovou čakrou. Pôsobí aj na korunnú čakru. Otvára, vyvažuje a čistí srdcovú čakru. Viaže sa so znamením Váh. Jeho energia je receptívna, jeho planéta je Mesiac a jeho Element je Voda.

Liečiace vlastnosti: Používa sa na potláčanie nemocí zapríčinených stresom: problémov so srdcom, nervozity či impotencie. Podporuje činnosť pľúc a posilňuje svalstvo a nervy hrdelnej oblasti. Prináša úľavu pri tuberkulóze, astme, emfyzéme a iných problémoch s dýchaním. Zlepšuje okysličenie organizmu a obnovuje a omladzuje poškodené bunkové štruktúry.

Upozornenia:

 • Možno si ho pomýliť s ruženínom alebo ružovým kalcitom (mangánokalcitom), ale obvykle má svetlejšiu farbu a je priehľadnejší.
Reklamy

10 thoughts on “Morganit je ružový beryl pre srdcovú čakru

 1. Uzasny kamen,
  mne je jedno pre ake znamenie je vhodny, lebo by som ho chcela pre jeho vlastnosti a preto ako vyzera, nie preto, ze ho niekto priradil z neviem akych dovodov k znameniu, ktore trva mesiac.
  Asi ho bezne nepredavaju vsak?

  Like

 2. Miška a Eva,

  moje zdroje uvádzajú Váhy (je to hore) a to je jediná nominácia, ktorú som zohnala. Ale Eva má pravdu, ak vás priťahuje, tak je jedno, aké znamenie ste. Proste ho potrebujete.

  A Eva má pravdu aj v druhom – u nás ho ťažko zohnať, ale na nemeckých stránkach Steinkraft (lišta vpravo) ho ponúkajú ako prívesok i ako kameň do vrecka.

  Like

 3. Morganit sa da zohnat napr. na vystave mineralov vo Viedni (ja som si odtial doniesla jeden, je nadherny), avsak aj dost drahy a vo forme sperku sa zhana velmi tazko.

  Like

 4. Morganit sa da zohnat, samozrejme! Je to jeden z mojich najoblubenejsich. Odporucam najblizsiu burzu mineralov (trebars v Bratislave bude v marci). Sperky z morganitu tiez, aj ked prevazne len na internete! Minule som nahodou natrafila na par nemeckych online shopov kde ich dostat (neviem, ci mozem robit reklamu?), ak by mal niekto zaujem mozem poslat linky.

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.