Reiki a mudry

Mudra (sanskritské slovo pre “pečať” alebo “znak”) je gesto alebo pozícia rúk (obvykle), ktorá uzatvára energiu a vedie jej tok a reflexy do mozgu. Tým, že prsty zohneme, prekrížime, natiahneme alebo spojíme, “hovoríme” s naším telom a duchom, pretože každá oblasť ruky zodpovedá istej časti tela alebo mysle. Od malíčka smerom k palcu každý prst predstavuje nejaký Element: Zem, Kov, Oheň, Drevo a Vodu. Celý vesmír sa spája s našimi desiatimi prstami a hovorí sa, že aj keď tých prstov je len 10, mudier je nespočetné množstvo.

Mudry sa používajú tak pri meditácii ako aj pri liečení.

Ako urobiť mudru

Mudry sú jednoduché a v spojení s reiki obvykle cítime silný prúd energie. Začnime každé cvičenie mudier tým, že si symbolicky “umyjeme” ruky, teda že si ich asi 10x vzájomne pošúchame ako pri umývaní. Pritom ruky držíme pred pupočnou čakrou (solárny plexus). Tým aktivujeme tok energie do našich rúk.

Ak máme reiki II, môžeme si nad rukami nakresliť symbol moci a mentálne-emocionálny symbol. Sedíme s narovnaným chrbtom, s nohamy buď prekríženými, alebo pri sebe opretými o zem, ak sedíme na stoličke s rovným operadlom. Poskladáme prsty, ako je to opísané pri jednotlivých obrázkoch. Prsty zovrieme len natoľko, aby sme cítili tok energie, ale nie natoľko, aby ich končeky zbeleli.

Mudra Óm

Je to asi najznámejšia a veľmi jednoduchá mudra. Je výborná, keď potrebujeme do života vniesť kľud a pokoj mysle.

Začneme “umývaním” rúk a ak chceme, môžeme pridať aj symboly. Sedíme s rovným chrbtom. Mudru vytvoríme tým, že spojíme ukazovák a palec na každej ruke zvlášť. Palec je prechod k Božskej Studnici (ktorú predstavuje korunná čakra) a ukazovák je ego (ktoré predstavuje solárny plexus). Ako robíme túto mudru, môžeme pri nej mrmlať OM (vyslovuje sa ako AUM), alebo môžeme použiť afirmáciu: pri nádychu “Ja som jedno s Univerzom” a pri výdychu “Univerzum je jedno so mnou”.

Mudra Usmievajúci sa Buddha

Túto mudru vídať na kresbách, maľbách a u sôch. Je to gesto i cvičenie šťastia, pretože otvára tok energie do srdcovej čakry.

Sedíme pohodlne buď so skríženými nohami alebo na stoličke s rovným operadlom. Zohneme prsteník a malíček, stlačíme ich nadol palcom, pričom ukazovák a prostredník držíme rovný, ale pohodlne vystretý (nie nasilu). Dlane máme obrátené dopredu.

Lakte prisunieme pohodlne k telu (nakoľko to je pre nás príjemné) a medzi predlaktiami a hornou časťou ruky udržiavame uhol 30 stupňov. Predlaktia sú paralelné. Sústredíme sa na Tretie oko a v duchu v centre tretieho oka mrmleme Sa Ta Na Ma (sa=nekonečno, ta=život, na=smrť, ma=znovuzrodenie/svetlo).

… 

Môžeme to robiť aj bez nápevu, ale aspoň sa potom sústreďujeme ne Tretie oko. Lakte držíme pri tele a hruď vypíname (rovný chrbát). Toto robíme asi 10 minút, potom zhlboka vydýchneme, niekoľkokrát otvoríme a zatvoríme päste a uvoľníme sa.

Proti starostiam, depresii, netrpezlivosti, hnevu, strachu a iným emóciám

Možno to nie je práve mudra, pretože je to cvičenie čchi kung, ale má rozhodne podobné účinky 😛 . Možno ho robiť kdekoľvek, nevyžaduje si prípravu a je to rozhodne diskrétny cvik. Zakladá sa na tom, že naše prsty predstavujú nielen 5 Elementov, ale aj emócie a hlavné orgány. Na vnútornej a vonkajšej bočnej strane prstov (nie na hornej a spodnej strane!) prebiehajú meridiány a je tu umiestnené aj množstvo akupunktúrnych bodov, ako ich ukazuje obrázok s čiernymi bodkami (dole).

Stískaním a hnetením bokov prstov môžeme ovplyvniť tak emóciu, ako aj zodpovedajúci orgán. Priradenie je nasledovné:

Palec predstavuje Zem, žalúdok a starosti.

Ukazovák predstavuje Kov, pľúca, hrubé črevo a depresiu, smútok a zármutok.

Prostredník predstavuje Oheň, srdce, tenké črevo, krvný obeh, dýchacie cesty, netrpezlivosť a zbrklosť.

Prsteník predstavuje Drevo, pečeň, žlčník, nervový systém a hnev.

Malíček predstavuje Vodu, ľadviny a strach.

Viac o mudrách:

Mudry pre liečenie 1

Mudry pre liečenie 2

Mudry pre liečenie 3

10 thoughts on “Reiki a mudry

 1. teraz neviem kde je chyba ale na zaciatku je napisane od malicka smerom k palcu Zem, kov, ohen… a dole je to popisane presne naopak… 🙂 a na minigrimi
  -> palec – Oheň
  -> ukazovák – Vzduch
  -> prostredník – Éter/Akaša
  -> prsteník – Zem
  -> malíček – Voda
  takze som z toho tak trocha jelen… 🙂

  Páči sa mi

 2. hm, možno trafím úúúplne mimo terča, ale mne sa to spája aj s klasickým rozložením prstov a priradením planét k jednotlivým prstom … hm, čo? .. 🙄 …

  inak, je pre mňa nanajvýš zaujímavé, že napr. mudrá proti starostiam, depresii atd, ma pri minimálnej zmene pri uchopení význam a názov ako mudrá najvyššej múdrosti … 🙄 … toto je fakt na večné štúdium, 😕

  Páči sa mi

   • hm, no skúsim teda … každý prst má priradenú planétu, je to merkur, slnko, jupiter, saturn a venuša … hm, prečo ma to napadlo? … no keď náhodou zablúdim do kostola a vidím ako sa ľudia prežehnávajú, .. používajú spojenie prostredníka, ukazováka a palca, ( teda vätšina veriacich 😛 ) prsteník a malíček je spustený nadol, je to z hľadiska planetárnych energii nevhodné, pretože slnko, spáli merkur pretože nie je chránený vlhkosťou venuše ….

    hm, to ma napadlo, totižto správne používaný pozizmus a teda aj mudier je dôležité, keďže vieme ako pôsobí sila univerza … hm, ale je možné že to s reiky nemá nič spoločné totok … doteraz som reiky vnímala s nadhladom a toto je prvá vec ktorá ma v spojistosti s reiky zaujala … hm, no čo už … 😕

    Páči sa mi

   • 🙂 V chiromantii (čítaní z ruky) má tiež každý prst neičo priradené. Len už je to 40 rokov, takže si ich všetky nepamätám… Viem, že prostredník bol moc/ego, prsteník bol múdrosť (mentálna kapacita) a malíček bol cit a umenie. Budem si to musieť niekde vyhrabať.

    Cita/umenie mi ide celkom dobre k Venuši, múdrosť mi ide celkom dobre k Saturnu, hinduistickej “planéte lekcií” a Jupiter je akoby “vládca”, takže mi to ide aj k tomu prostredníku. 🙂

    Páči sa mi

   • jo, jupiter je prostredník … mna to zaujalo v spojitosti s tou vodou, drevom, ohnom atd, no a venuša je vlhká … hi hi hi .. 😀 … preto som to sem pichla … tiež sa musím na to lepšie kuki, možno že trepem takéééé bludy že až no … 😉

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s