Serpentín – kameň vernosti, kameň snov

serpentin2.jpgAJ: serpentine, serpentine jade, NJ: Serpentin, Silberauge, ČesJ: serpentin, hadí kámen, hadinec

Je to olivovozelený, žltý, zlatistý, hnedý, tmavosivý alebo čierny kameň s voskovým alebo hodvábnym leskom, ale niekedy aj s tupým leskom. Kryštály sú priesvitné, masa je nepriesvitná. Vzor sa mení v závislosti od náleziska, ale farba zostáva väčšinou olivová. Serpentín v kvalite drahokamu sa nazýva bowenit. Svetlúčkozelený druh serpentínu sa nazýva infinit.

Využíval sa ako náhrada nefritu a jadeitu a niekedy ho len ťažko rozoznať od jadeitu. Meno pochádza z roho, že jeho farba a vzorka pripomína kožu hada (=serpent) a z toho, že sa používa na podnietenie toku kundalíní (hadej energie). Je bohatý na magnézium.

serpentin-gula2.jpgSerpentín je v skutočnosti súborný názov pre viacero kameňov s približne rovnakým zložením, ale s rôznou štruktúrou: antigorit (Mg,Fe)3Si2O5(OH))4 s monoklinickou štruktúrou, klinochryzotil Mg3Si2O5(OH)4 s monoklinickou štruktúrou, lizardit Mg3Si2O5(OH)4 s trigonálnou a hexagonálnou štruktúrou, ortochryzotil Mg3Si2O5(OH)4 s ortokombickou štruktúrou a parachryzotil (Mg,Fe)3Si2O5(OH)4. Chemický vzorec: Mg6[(OH))8|Si)4O)10], inde (Mg,Fe)3Si2O5(OH)4. Tvrdosť podľa Mohsa 2,5-4, inde 3 – 4.5. Špecifická hustota 2,0-2,6. Náleziská sú v Rusku, Kanade, Južnej Afrike, Taliansku, Rodézii, Anglicku, na Novom Zélande a v USA.

Zmes serpentínu a mramoru je connemarský mramor.

serpentin-atlantisit.jpg Zmes serpentínu a stichtitu je atlantisit.

serpentin-chitah.jpg Zmes serpentínu a chromitu sa nazýva Chitah (“číta”).

serpentin-silberauge.jpg Zmes serpentínu s azbestom je Strieborné oko (AJ: Silver Eye – ale takmer sa nepoužíva, NJ: Silberauge, DánJ: Sølvsserpentin; na výstave som ho videla označené ako “serpentinit”). Pozor, azbest je zdraviu škodlivý; nevdychovať a nepožiť!

Mystické vlastnosti: Hovorí sa, že podporuje šťastie a pomáha ľuďom dosiahnuť ich obchodné i osobné sny a želania. Je známy ako kameň vernosti a kameň snov.

Posilňuje odolnosť a podnikavosť. Zlepšuje náš duševný výkon. Strieborné oko zmenšuje stres a zlepšuje koncentráciu. Číta podporuje sebaurčenie.

Používa sa zosilňovanie energie iných kameňov, pretože sám má veľmi mocnú energiu, hlavne jeho tmavšie odtiene. Stimuluje meditáciu, ale mal by sa pri meditácii používať len v chránenom prostredí, pretože veľmi rýchlo človeka “vytiahne z tela” a umŕtvi ho voči vnemom zvonku a fyzickým pocitom.

V mágii sa používa proti psychickému útoku.

Pomáha pri styku s jedovatými tvormi. Dobrý pre stopárov.

Uvoľňuje (najmä strnulých ľudí) a zvyšuje pocit bezpečia.

Serpentín je mocný liečiaci kameň, ktorý pomáha vyčistiť blokované oblasti a vyrovnať tok energie medzi čakrami, pričom sa viaže predovšetkým k srdcovej čakre – hĺbkovo lieči srdce a možno ho použiť vo všetkých srdcových záležitostiach. Jeho astrologickými znameniami sú Baran, Blíženci, Býk a Váhy. Vibruje so superčíslom 11, inde s číslom 8. Jeho energia je projektívna.

Liečiace vlastnosti: Serpentín stimuluje schopnosť ľudského tela vzlínať energiu kundalíní a obvykle sa používa ako magnet, aby ju “vytiahol” do vyšších čakier – najčastejšie tým, že sa drží nad korunnou čakrou. Intenzita serpentínu sa mení podľa jeho farby a hustoty. Niektoré serpentíny, tie husté s množstvom tmavozelenej a čiernej, majú takú silnú energiu, že vás dokáže roztriasť. Svetlejšie, priesvitnejšie serpentíny majú jemnejšiu energiu a sú fyzicky i psychicky príjemnejšie.

Aktivuje regeneráciu na bunkovej úrovni. Pracuje na srdci a pľúcach – vyťahuje z tela toxíny, zlepšuje absorpciu výživných látok a kyslíka. Priaznivo pôsobí aj na obličky a oči.

Ochraňuje pred uštipnutiami a uhryznutiami jedovatých tvorov.

Odporúča sa na cesty do tropických krajín, pretože aktivuje imunitný systém a tak chráni pred maláriou, hnačkami a inými tropickými potešeniami.

Používa sa pri liečení cukrovky, chorobách pankreasu a pri hypoglykémii. Lieči tupé, búšivé bolesti hlavy (hlavne oblasť čela). Pomáha pri svalových kŕčoch.

Pomáha dojčiacim ženám mať dostatok mlieka.

Upozornenia:

 • Mnohí ľudia neznesú mať na sebe čo len malý kúsok serpentínu dlhšie ako pár hodín, pretože im spôsobuje “motáka” a zlý pocit v uzavretých čakrách.
 • Nosí sa v kontakte s kožou, alebo sa pokladá priamo na pokožku.

6 thoughts on “Serpentín – kameň vernosti, kameň snov

 1. Helar,Vdaka za kamenné tipy k autoaktivácii reiky 🙂
  Tento serpentín a lá Strieborné oko (ten pruhovaný) som videla ako obyčajný prívesok v obchode. Musí byť pravý, lebo je drahý. Bude tento “poddruh” na to reiki vhodný? Ak áno, stačí taká miniprívesková veľkosť- teda malosť 😀 ?
  Dá sa skombinovať s tým lapisom? Lapis ( náhrdelník) pre nezávislosť a odstup a serpentín pre cit, pre vpustenie toku reiki do tela a jej šírenie na iných ludí, zvieratá a rastliny. A posledná otázka (víri mi ich v hlave milión 😀 – nemám takéto veci s kým konzultovať)- dúfam, že ma z toho serpentínu nad hlavou počas “reiki meditácie” neporazí (ked tam figuruje hlava a kamen je silný)?

  Páči sa mi

 2. Ozaj azbest je karcinogénny? nomôže ten prívesok spôsobiť viac škody ako osohu? Ja neviem- oplatí sa to strieborné oko(dobré meno 🙂 ) vôbec kupovat, ked sa takmer nepoužíva?

  Páči sa mi

 3. Mimoza,

  serpentín možno kombinovať s lapisom, len to nie je najkrajšia kombinácia 😛 … Strieborné oko je najlepšie na odstránenie sexuálnych blokád (prejavujú sa neschopnosťou orgazmu alebo problémami pri orgazme) a pomáha pri búšení srdca, svalových kŕčoch a menštruačných bolestiach. Zjavne pôsobí najviac na sakrálnu čakru. Na zdvíhanie energie až do horných čakier je skôr lepší infinit, teda svetlozelený serpentín (obrázok tu zatiaľ nemám, musím ho konečne nafotiť).

  Čo sa týka azbestu, je karcinogénny – myslím, že pri nadýchaní sa. Nemyslím, že by okrúhliaky Strieborného oka vydávali zo seba nejaký prášok, takže je kameň asi bezpečný, ale elixíry by som z neho pre istotu robila len nepriamou metódou a nešnupala by som ho 🙂 .

  Páči sa mi

 4. Helar,dnes som si kúpila serpentinit,s tým,že som si myslela,že je to serpentín 😦 Blbosť rastie v každom veku 😀 No čo už,len sa chcem opýtať,či má rovnaké vlastnosti ako serpentín,keďže sa skladá aj z magnetitu,granátu a ja neviem čoho ešte.Ja sa bojím,že nie,ale v kútiku srdca dúfam,že mi napíšeš opak.Chcela som ho na kundalíni.Ďakujem.

  Páči sa mi

 5. Nina,

  nie som si istá, ale mám pocit, že serpentinit je vlastne Strieborné oko, ako sa popisuje hore (je tiež s azbestom, aspoň podľa Wikipédie).

  Podľa Giengera sa používa na ochranu, podporuje vnútorný pokoj a izolovanie sa od problémov iných ľudí, pomáha odstrániť blokády, ktoré pri sexe zabraňujú orgazmu, znižuje hádavosť a robí človeka náchylnejším voči kompromisom a používa sa pri poruchách srdečného rytmu, pri svalových kŕčoch a PMS.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s