Mailom mi prišiel článok od Sarah Cordinerovej, o ktorý sa napriek tomu, že už pomaly utlmujem, nedokážem nepodeliť 😉 . A prečo? Pretože sa volá How talentless people become so successful, teda prečo sa ľudia bez akéhokoľvek talentu stávajú takí úspešní – vec, čo ma v posledných 10 rokoch čoraz viac zaujíma, pretože sa s ňou čoraz častejšie stretávam. (A tu prestanem hovoriť svoj názor, pretože by ma všetci ľudia pod 50 najskôr zlynčovali 😛 . Už som to zažila a neprosím si opakovať. 🙂 )
Takže pasáž zo Sary Cordinerovej:
Tento týždeň, ako sme kempovali v austrálskom buši, čítala som si knihu ‘Mastery’ od Roberta Greena, v ktorej dokonale vykresľuje, ako sa aj ten najpriemernejší jedinec celkom bez talentu dokáže stať výnimočným, zámožným a vyhľadávaným majstrom v svojej oblasti.
Jednoducho študovaním, praktizovaním a opakovaním niečoho dostatočne často po dlhú dobu. To vás urobí v danej veci majstrom.
Priemerne aby ste sa stali majstrom v niečom, potrebujete to intenzívne robiť asi 10.000 hodín (čo je približne 7 až 10 rokov).
Sústredené praktizovanie počas takto dlhej doby jednoducho zákonite musí produkovať potrebný výsledok.
Všetci by sme vďaka tomuto faktu mali začať cítiť MASÍVNU útechu – a to hlavne v prvopočiatkoch nášho podnikania, kedy sa snažíme presadiť na trhu.
Sarah potom prechádza do marketovania svojho vlastného kurzu, takže tým som sa už neunúvala. Ale môj postreh berie jej zistenie ešte o kúsok ďalej: aby vás začali považovať za majstra v niečom, potrebujete sa dosť často mihnúť na ich sietnici v danej oblasti a potrebujete presvedčivo a zápalisto hlásať čokoľvek (aj kraviny). Dnešní ľudia sú takí zmagorení zo záplavy najprotichodnejších informácií, že jediné, čo im ako-tak pomáha orientovať sa, je miera presvedčivosti daného hovoriaceho, teda čistá emócia. Fakty nevieme overiť, ale emócia sa na nás prenáša 1:1 a stupňuje naše vlastné emócie, vyplývajúce najčastejšie z neošetrených predsudkov a strachov.
Alebo potom… vek a výzor. 🙂
Ale má to jednu nevýhodu – potrebujete sa sústrediť na niečo, čo vydrží 7-10 rokov robenia. To značí, že vám spoločnosť bude v kuse hádzať polienka pod nohy. Spoločnosť bude chcieť, aby ste nasledovali “trendy”, aby ste boli “in” – a trendy, ako vieme, sa menia najmenej dvakrát ročne.
Čiže potrebujete niečo nadčasové a potom to robiť vždy v zmysle daného trendu.
🙂 Nemáte to ľahké. Hlavne nie dnes, kedy sa do vás hustí “zážitok, zážitok a zážitok”… A skúsili ste už toto? Hej? A hento? Nie? Ale to ste divní! Ste v nevýhode oproti ostatným! Ste babráci! Tak rýchlo niečo nové, aby ste nič nepremeškali a zažili to všetko…
A takto vznikli dobre platené cestovné blogy pre čitateľov, čo potom tíško závidia alebo sa masovo hrnú na spomínané miesto a robia tam fotky pre svoj vlastný instagram, aby ukázali svetu, že tento “zážitok” už majú odškrtnutý! 🙂
Keď raz poznáte mechanizmus, máte odrazový mostík pre úspech. 🙂
Máte už predstavu, čo by mohlo byť vaše nadčasové “majstrovstvo”?