Nesnaž sa meniť svet

“If you have a problem with people or with the state of the world, I invite you to put your stressful thoughts on paper and question them, and to do it for the love of truth, not in order to save the world. Turn it around: save your own world. Isn’t that why you want to save the world in the first place? So that you can be happy? Well, skip the middleman, and be happy from here! You’re it. You’re the one. In this turnaround you remain active, but there’s no fear in it, no int…ernal war. So it ceases to be war trying to teach peace. War can’t teach peace. Only peace can.

I don’t try to change the world — not ever. The world changes by itself, and I’m a part of that change. I’m absolutely, totally, a lover of what is. When people ask me for help, I say yes. We inquire, and they begin to end their suffering, and in that they begin to end the suffering of the world.

Love is the power. I know only one way to be an activist who can really penetrate the human race, and that is to give the facts, to tell your experience honestly, and to love without condition. You can’t convince the world of anything, even if it’s for the world’s own good, because eventually your righteousness will be seen through, and then you’re on a stage debating a corporate polluter, and you start pointing your finger in outrage. That’s what you’ve been hiding when you believe, “I know what’s best for the planet.”

Violence teaches only violence. Stress teaches stress. If you clean up your mental environment, we’ll clean up our physical one much more quickly. That’s how it works. And if you do that genuinely, without violence in your heart, without anger, without pointing at corporations as the enemy, then people begin to notice. We begin to listen and notice that change through peace is possible. It has to begin with one person. If you’re not the one, who is?

The world will test you in every way, so that you can realize that last little piece that’s unfinished inside you. It’s a perfect setup. Checkmate.”
– Byron Katie, A Thousand Names for Joy

2 thoughts on “Nesnaž sa meniť svet

 1. Pesimista si stavia svoj svet.
  A tým ako ho stavia, ho pomáha stavať celému svetu.
  Optimista si stavia svoj svet.
  A tým ako ho stavia, ho pomáha stavať celému svetu.

  Páči sa mi

 2. Pekne napísané , ozaj netreba meniť svet a ani sa pomáhaním vnucovať, ved kto pomoc potrebuje ,ten si ju vie vypýtať. A vtedy ,ked ju aj dostane, vtedy je vdačný a zachránený a naša pomoc mala význam – urobili sme niečo “dobré” alebo niečo “správne” , v niečom čo bolo pre toho druhého “zlé” . Ale okrem tejto vypýtanej pomoci si stačí (za)chrániť ten svoj svet .
  Ale nesúhlasím s tým,že niesú veci “zlé ” alebo “dobré” a veci “správne”. Ked neviem posúdiť svoj svet, neviem či ho meniť a teda ked neviem , radšej nemením nič, bol by stále rovnaký . Posudzovať veci na ” dobré” alebo “zlé” treba, to práve toto nás “núti” zistiť/uvedomiť si ,že niečo v našom živote/svete nieje “správne” a môžme to potom zmeniť na to “dobré” alebo “správne” (ak ide o zákony republiky) 🙂
  Môžno je fajn si priznať ,že to práve ludia nevedia rozlišovať vždy čo je “dobré” a čo “zlé” a čo “správne” .Ak posúdi a rozsúdi v našom živote ” ten hore “, tak sme z našej nevedomosti prekvapený ale len preto lebo zabúdame ,že hoci sme na jeho obraz , on je dokonalosť a vie všetko *-)
  Ak by ludia vedeli rozlišovať “dobro” , “zlo” a to “správne ” , so všetkými ludmi by sme si rozumeli, všetci by robili to čo je “dobré” ,nič by sa nemenilo lebo nič by nebolo “zlé” a všetko by bolo “správne” (a teda dokonalé) a náš svet by nebol ohraničený tými ” s ktorými si mám čo povedať ,alebo ktorý sa okolo mňa mihnú pre nejakú vec aby som dobru a zlu porozumel lepšie ” .Náš svet by bol doslova jedným veeeelkým svetom , oooobrovským ako naša zemegula 🙂 Žili by sme ” v raji” . No ale to je len sladučká predstava . Ako “človek stvorený na obraz Boží” sa k jeho dokonalosti môžme snažiť približovať.A to je pridlhá cesta…..Veď sa sem rodíme už niekoľko tisícročí 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s