Šamanské pomôcky: šamanský bubon

V šamanizme sa používajú rôzne pomôcky. Patria sem bubny, hrkálky a palice (v andskom a mezoamerickom šamanizme aj kryštály a kadidlo).  V sibírskom šamanizme sa im hovorí tonog, teda “nástroje”.

Použitie týchto nástrojov je čiastočne zhodné a čiastočne silne individualizované. Treba sa otvoriť komunikácii so svojimi spirituálnymi pomocníkmi, pretože nás oboznámia s určitým spôsobom použitia pomôcok, ktorý bude vlastný len nám a nikomu inému. Takto má každý šaman svoju vlastnú obmenu šamanských techník, ketorá je výlučne jeho spirituálnym dedičstvom.

Tonog, teda “skrinka s nástrojmi šamana” 😛 , má dve zložky – fyzickú a spirituálnu. V sibírskom šamanizme čas, kedy bol šamanský predmet vytvorený, a čas, kedy ho šaman začne používať, sú neoddeliteľne späté. Každá časť šamanského vybavenia je amitai, teda “živá”, alebo ezetei, teda “má svojho ducha”, ktorý do nej vošiel v dobe jej vytvorenia. Tomuto duchovi sa hovorí ezen. Keď šaman začína používať nejaký svoj nástroj, potrebuje sa skontaktovať s jeho duchom, aby ho vedel používať čo najúčinnejšie. Ezen šamanskej pomôcky vtedy spája svoju vlastnú silu so šamanovou silou a tým zvyšuje úspešnosť toho, čo šaman robí, a rozširuje jeho schopnosti.

Keď sa raz šaman spojil s duchom svojho nástroja, už obvykle nedovolí iným ľuďom, aby sa nástroja dotýkali. Obvykle ho odloží alebo zabalí do látky, aby zabránil neúctivému kontaktu s duchmi pomôcok zo strany ostatných ľudí.

Šamanské nástroje však možno podarovať niekomu inému, pokiaľ ezen nástroja dá šamanovi dovolenie.

Jednotlivé pomôcky sibírskeho šamanizmu bližšie:

 • bubon
 • palica
 • hrkálka
 • oblek
 • klobúk
 • koruna
 • bič
 • zrkadlá
 • hudobné nástroje
 • nože, meče a iné magické zbrane
 • fajka
 • oltár

Šamanský bubon

Šamanský bubon sa nazýva v sibírskom šamanizme hese alebo hengereg a je najznámejšou pomôckou šamanov. Jeho zvuk nesie šamana na šamanskej ceste a jeho rytmus predstavuje údery kopýt jeho magického koňa, na chrbáte ktorého putuje. (Nemôžem si pomôcť, mne sa tieto obrazy nesmierne páčia. 🙂 Hneď si všetko lepšie zapamätám.) Vnútro i vonkajšok bubna si šaman zdobí podľa vlastného uváženia tým, čo má preňho spirituálny význam – môže nakresliť nejakých dychov, božstvá alebo zvieratá. Tu sú ukážky rôznych zdobení bubnov:

Prvý je laponský šamanský bubon; jeho stredom vedie “strom života”, ktorý spája tri šamanské svety – dolný, stredný a horný; tento motív je častý na šamanských bubnoch:

Ďalšie ukážky bubnov (klikateľné pre zväčšenie):

Ešte nákresy rôzneho zdobenia:

A ešte jeden “ručný” bubon s držadlom:

Mongolskí a sibírski šamani pripevňujú na vnútornú stranu bubna hrkálky, takže bubnom možno rovnako dobre potriasať, ako aj bubnovať naň. Šamani rozdeľujú bubon na hornú časť, dolnú časť, pravú a ľavú časť. Na vrchnú a bočné strany sa pripevňujú stužky, ktoré tvoria “korunu” a “uši” bubna.

Bubon nie je len hudobný nástroj. Má aj iné schopnosti. Môže držať spirituálnu energiu a v svojom vnútre prenáša duše počas navrátenia stratených kúskov duší. Bubon sa otrie o hruď šamana, aby doňho vošiel “veterný kôň”, a potom sa položí na inú osobu, kde energiu odovzdá. Vovnútri bubna sa počas návratu stratených kúskov duše prenášajú duše (buď do iného tela alebo do Dolného Sveta) alebo sa rovnakým spôsobom vracia energia spirituálneho pomocníka na miesto, odkiaľ bola vyzdvihnutá.

Palička sa v sibírskom šamanizme nazýva orba a má použitia, ktoré sú nezávislé od bubna. Obvykle je lyžicovitého tvaru, 20-30 cm dlhá a predná a zadná strana sú rozdielne. Údernú stranu pokrýva koža alebo kožušina, na zadnej strane bývajú pripevnené krúžky alebo hrkálky, takže funguje aj ako šamanská hrkálka a šaman ju môže použiť aj bez bubna. Obvykle je ozdobená stužkami, ktoré sú podobnej farby ako stužky bubna.

Ako si vyrobiť šamanský bubon

A tu pre jazykovo nezdatných 🙂 :

Zvuky šamanského bubna

Ukážka šamanského bubnovania na stiahnutie (mp3)

Typické šamanské bubnovanie:

Ďalšie rytmické bubnovanie:

A ešte jedno, veľmi kratučké 🙂 :

Šamanské bubnovanie kombinované so zvukmi prírody (tieto zvuky majú schopnosť zastaviť náš vnútorný monológ):

Šamanské bubnovanie so zabudovanými theta vlnami na urýchlený prechod do tranzu:

A komu vadí bubnovanie ako mne 🙂 , môže použiť túto hudbu (tu na stiahnutie ako mp3; len to nepozerajte, pretože sa nesústredíte nikdy 😀 ):

A ukážka zabudovaného šamanského bubnovania do modernej hudby:

Doplnkové články: Veštenie pomocou šamanského bubna

3 thoughts on “Šamanské pomôcky: šamanský bubon

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s