Smrť prichádza so zabúdaním

Minule som dostala zoznam vtipov, z ktorých jeden mi prichodil veľmi, veľmi zábavný (asi som sa v ňom zhliadla 🙂 ):

“Čo je absolútna staroba? Keď vychádzate z múzea a spustí sa alarm.”

No a potom som sa potkla o list Gabriela Garcíu Márquesa, ktorý poslal známym, keď sa stiahol z verejného života, pretože zistil, že má terminálne štádium choroby. V tom liste popisoval, čo by urobil, keby dostal ešte jednu šancu žiť. A stálo tam: “Starým ľuďom by som ukázal, ako smrť prichádza nie s procesom starnutia, ale so zabúdaním.”

Ja zabúdam priebežne, takže som si musela nutne položiť otázku, či to je signál staroby a zomierania… a zistila som niečo iné:

Keď sa obyčajný človek rozhodne stať najprv “bojovníkom” a potom “bosorákom” (liečitelia a šamani nespadajú nutne do žiadnej z týchto dvoch kategórií), začína svoju novú cestu práve tým, že spracováva svoje spomienky, vyberá z nich zaviaznuté kúsky duše/energie a nakoniec spomienky odovzdáva Univerzu (napr. pálením na symbolickom ohníčku, ako to učil Villolda don Antonio). Hovorí sa tomu “rekapitulácia“.

Podľa Castanedu a jeho bosoráckej línie ak chceme svoje plné vedomie preniesť do mimofyzickej reality, potrebujeme sa zbaviť spomienok. To, čo nás stvorilo, nás totiž stvorilo, aby sa dopracovalo k našim zážitkom a poznaniam – a to si vyťahuje z našich spomienok. Preto musíme medzi jednotlivými inkarnačnými cyklami zomierať a naše vedomie sa “nuluje” – odovzdávame spomienky do obrovskej univerzálnej “databázy”, ktorej Castaneda hovorí Orol. Takže Orol získava naše spomienky v okamihu našej smrti.

A ak sa naučíme rekapituláciou alebo iným spôsobom tieto spomienky priebežne odovzdávať Univerzu, nemá Orol dôvod pri prechode medzi realitami vymazať naše vedomie, pretože to, čo od nás potrebuje – naše spomienky – už dávno má…

Takže to vyzerá tak, že kým život človeka nástupom zabúdania končí, život bosoráka nástupom “zabúdania” začína.

Reklamy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.