Boji – rastúce kamene, „živé“ kamene

boji-orezane.jpgAJ: Boji Stone, Boji®, Pop Rock, Kansas Pop Rocks NJ: Boji(s), Pop-Rocks

O žiadnom inom kameni sa nepopísalo toľko nezmyslov ako o Boji! Na internete nájdete všetko o tom, ako rastú a množia sa, ako rastú zo zeme na stopkách, ako im treba dávať potravu, ako sa niekedy vezmú a idú na vandrovku… Pritom som čoskoro zistila, že niekedy si autori pletú Boji (číta sa „bodži“ alebo „boudži“) s Moqui a s oolitmi, čo ešte sťažuje priradenie vlastností. Ale predsa len, za pokus to stojí:

bojiboy.gifBoji je obchodná značka spoločnosti Boji Inc. (USA 1990, Nemecko 1996). Pop-Rocks je zas označenie, ktoré používajú americkí bojigirl.gifgeológovia pre povrchovo limonizovaný guľkový pyrit, pretože tento exploduje, keď ho hodia do ohňa. Boji sú teda pyritové zlúčeniny obsahujúce palládium a iné minerály, napr. niekde sa spomína magnetit, inde sa ešte spomína aj fosilizovaný rastlinný materiál a kosti. Náleziská sú v Kansase a v Colorade (USA). Majú dva odlišné výzory: „mužské“ kamene (foto vľavo) majú na povrchu hrubé pyritové kryštalizácie, kým „ženské“ kamene (foto vpravo) sú na povrchu hladkejšie. Niektoré kamene sú kombináciou oboch a vtedy sa im hovorí „androgýnne“ (foto dole vpravo). Všetky majú hnedosivú farbu a sú guľovité až sploštené („ufovité“).

„Pravé“ Boji prichádzajú s osvedčením pôvodu. Pokiaľ vaše kamene takéto osvedčenie nemajú, môže ísť o podobný produkt, ale nie od firmy Boji Inc.boji-androgynny.jpg

Chemický vzorec podľa nemeckých zdrojov je FeS2 + FeOOH · n H2O + Ca, K, Na, P + (As, Ba, Bi, Co, Cu, Pb, Sb, Zn); Americké zdroje pre istotu žiadny vzorec neuvádzajú a aj s udávaním tvrdosti sú skúpe. Nemci uvádzajú tvrdosť podľa Mohsa 5 – 6, Američania 7.4. Špecifická hustota je podľa Nemcov 5,0 – 5,2. Pyritové jadro Boji je kubickej štruktúry, limonitový obal (asi 1% hmoty) je rombický. Podobné minerály sú markazitové guľky z Calais (Francúzsko), pyritové guľky zo Schwäbisch Alb alebo z Hessenu. Pomýliť si ich možno predovšetkým s markazitom a limonitom.

Ako vznikajú?

Vznikajú sekundárne pri uvoľňovaní síry pri rozpade organického materiálu v bahne na morskom dne. Pri vylúčení pôsobenia vzduchu sa síra spája so železom a vytvára hrčovito-guľkovité pyritové zlúčeniny. Po zhustení bahna do hlinitých sedimentov zostávajú tieto hrčky uzavreté v hornine, až kým sa pri erózii nedostanú na povrch (sú totiž tvrdšie ako hlina). Pritom sa povrch guliek mení oxidáciou z pyritu na limonit.

Tak toto berte s úsmevom

„Tento konglomerát rôznych minerálov je premostením medzi svetom minerálov a svetom rastlín. Podvedome pomáha jednotlivcom, ktorí sa chcú spojiť s prírodou, predovšetkým rastlinami.“

„Boji® Stones boli vytvorené, keď bola vytvorená Zem, a preto sú také staré ako Zem sama.“

boji-pyramida-nad-srdcom-ameriky.jpgA mimoriadne nádherný americký patriotický kec: „Boji® Stones sú nachádzané okolo základne prirodzenej zemnej pyramídy, vysokej niekoľko poschodí. Objavujú sa, keď zem okolo nich zvetráva, a nachádzajú ich rásť na stopkách. Geológovia hovoria, že pyramída je nad srdcom Spojených štátov (obrázok).“

A na tom istom mieste: „V Atlantis sa energia z Boji® používala na zjemnenie energie v každej bunke tým, že sa Boji® pokladali na každú čakru.“ (A nikomu pritom nevadí, že Atlantis mala priestorom i časom hodne ďaleko od „srdca Ameriky“ 😕 a že v tom čase asi Boji® neboli chránenou značkou… Atlantis – pokusný predchodca Ameriky… Chápete už, že zem sa točí okolo USA? 😛 )

Toto som neoverovala

„Majú tvrdosť 7.4 na Mohsovej škále. Na rozdiel od všetkých iných kameňov ich pohromade drží ich vnútorná energia. Ak sa táto energia vyčerpá alebo zničí, kameň zmení svoju molekulárnu štruktúru zo 7.4 na prach.“ a „Keď sa nechajú ležať na zemi, ich energia sa vytratí a rozpadnú sa na prach.“

A z článku, ktorý evidentne písali do wikipédie tí, čo Boji predávajú: „Máme pádny dôkaz, že skutočné Boji® Stones sa nerozpadajú ako Kansas Pop Rocks.” Gienger hovorí opak a Gienger je Nemec bez osobného záujmu na tom, aby sa predávalo niečo od špeciálnej firmy.

„Hladšie „ženské“ kamene majú jinovú energiu a drsnejšie „mužské“ kamene majú jangovú energiu. Oba typy kameňov majú oba aj kladný aj záporný náboj.“

A takto vyzerá Boji “vyliezajúci” zo zvetrávajúceho bahna (nejako tam nevidím žiadnu stopku 😛 ):

boji-v-zemi.jpg

 Vlastnosti

Mystické vlastnosti: Boji čistia auru, vyrovnávajú energetické pole tela a sú schopné uzavrieť diery v aure (ktoré vznikajú napríklad operatívnym odstránením orgánov alebo pôrodmi). Prenášajú energiu z éterického tela do fyzického. Pretože sú schopné meniť náboj energetických súčastí aury, dokážu neutralizovať ťažké energie a odviesť ich z tela, pretože súčasne výborne uzemňujú.

Používajú sa na vyrovnávanie polarity každého druhu (teda nielen energetickej, ale aj napríklad mužskej-ženskej).

Keď sa používajú spoločne, navzájom sa priťahujú, podobne ako magnetit. Keď ich oddialime, začnú sa priťahovať späť a medzi sebou vytvárajú energetické pole.

Stimulujú činnosť mozgu a prinášajú duševné jasno a zlepšujú preto analytické schopnosti. Zlepšujú rovnako krátkodobú i dlhodobú pamäť. V niektorých prípadoch pomáhajú rozpamätať sa na minulé životy. Zlepšujú psychické schopnosti, predovšetkým telepatiu, a uľahčujú vstup do tranzu.

Odvádzajú z tela nadbytočnú energiu a uzemňujú „uletených“ ľudí. Vyrovnávajú výkyvy nálad, stabilizujú emócie a prinášajú pokoj do duše. Pôsobia ako ochranný štít proti neželaným energiám.

Zlepšujú náš kontakt s prírodou. Dávajú sa do kvetináčov k rastlinám (alebo k ich koreňom vo voľnej prírode), aby zrýchlili ich rast. (Ale ja by som to nerobila, keďže vlhkosť ich vraj môže poškodiť.)

Rôzne zdroje ich priraďujú k rôznym čakrám. Jeden tvrdí, že sa majú používať so všetkými čakrami, lebo vyvažujú ich energie a dostávajú ich do toku, čím vytvárajú cirkulárne prúdenie energie od korunnej čakry ku koreňovej. Iný zdroj uvádza používanie s koreňovou čakrou a ďalší ich prisudzuje hrdelnej čakre.

Priraďujú sa astrologickým znameniam Vodnára, Škorpióna, Leva a Býka, niekedy aj Blížencom. Ani numerológia nie je jednotná – podľa jedného zdroja vibrujú so všetkými číslami od 1 do 9 a podľa iného rezonujú s číslom 33. Sú vraj nosičom krištáľovo bieleho liečiaceho lúča (a podľa toho by sa mali prisudzovať ôsmej, tzv. transpersonálnej čakre). Noty pri toningu: od A po G (čiže všetky).

Liečiace vlastnosti: Posilňujú auru a zaceľujú diery v nej. Zvyšujú fyzickú energiu. Odstraňujú energetické blokády. Sú výborným zdrojom energie (vytvárajú elektromagnetické pole). Uzemňujú. Zlaďujú energetické telá a vyvažujú čakry.

Keď si do každej ruky vezmete jeden kameň, vyťahujú bolesť z tela. Nepôsobia však u ľudí, ktorí majú v tele kovové platničky, ktoré im zapríčiňujú bolesť. Zato pôsobia napriek plombám v zuboch a zmierňujú bolesti zubov.

Zlepšujú náladu a svojimi vibráciami pôsobia protidepresívne.

Nemecké zdroje ich nespájajú s nijakými špeciálnymi orgánmi alebo ochoreniami. Hovoria o nich, že zmierňujú bolesti a blokády v energetickom systéme tela, podnecujú sebaliečiace schopnosti tela a posilňujú imunitný systém – preto sa používajú na všeobecnú očistu a regeneráciu tkaniva, ako aj preventívne proti ochoreniam.

Americké zdroje spomínajú, že sa používajú pri liečení artritídy, bolestí chrbta, pri vešobecnom energizovaní, pri bunkovej regenerácii (podporujú rast buniek), chronickej únave (tzv. hemisync rozloženie). Pôsobia dobre na močový mechúr, ľadviny, pečeň, nadobličky a slezinu. Pomáhajú pri leukémii, zápchách (aj ciev a nosa) a krvných zrazeninách, pri vyrýžkach a odvádzajú toxíny z tela.

Používajú sa na regeneráciu po zásahoch, ktoré vedú k odumieraniu buniek (chemoterapia, rádioterapia).

Zlepšujú pamäť a zapamätanie.

Nabíjanie a používanie:

 • Najvyšší účinok majú Boji, keď sa používajú v pároch – výnimku tvoria androgýnne Boji, ktoré v sebe spájajú energiu mužských i ženských kameňov.
 • Nabíjajú sa na slnku.
 • Uskladňujú sa oddelene, aby sa ich energetický náboj nevybil.
 • Dobre sa znášajú predovšetkým s horským krištáľom a palládiom, s ametrínom, angelitom alebo argenitom (zvyšujú počet T buniek). Taktiež sa dobre kombinujú s koloidálnym zlatom a s rastlinou “Mačacím pazúrom“ – Cat’s Claw, Uña de Gato, Vilcacora (Uncaria tomentosa)
 • Ak ich nosíme spolu s Tigrím okom alebo inými kameňmi obsahujúcimi azbest (napr. serpentín Strieborné oko), môžu vyvolať pocit nevoľnosti a podráždenia.
 • Pozor! Boji v dúhových odtieňoch (AJ: Rainbow Boji alebo NJ: Regenbogen-Boji) nie sú prírodné kamene, ale obyčajné Boji, ktoré boli umelo zahrievané alebo sa na ne použili oxidačné prostriedky, aby sa u nich vytvoril iridiscentný povlak.
 • Neodporúča sa používať ich na výrobu elixírov.

Pokladanie a gridovanie:

 • Odstraňovanie blokád: Na energetické vyváženie tela sa používa jeden mužský a jeden ženský Boji. Mužský sa používa na ľavej strane tela a ženský sa pokladá na pravú stranu tela. Než ich použijeme, najprv ich priblížme k sebe, akoby sme držali dva magnety. Pozvoľna ich približujeme a odťahujeme. Ak pritom necítime slabé priťahovanie/odpudzovanie, jeden Boji otočíme a skúsime to znova, až kým ten pocit nezískame. Nájdeme ich vzájomnú polohu, v ktorej je pocit najsilnejší – tou stranou ich pokladáme na telo. Boji majú svoju polaritu a najlepšie účinky dosahujú, keď túto polaritu nastavíme správne. Takýmto spôsobom ich môžeme pokladať priamo na meridiány v tele alebo na akupunktúrne body.
 • Vyvažovacie rozloženie 1: Od korunnej čakry nadol ku koreňovej čakre vytvárajú Boji točiace sa energetické pole, ktoré tečie v smere hodinových ručičiek. Aby sme toto dosiahli, položíme jeden Boji tesne ku koreunnej čakre, ale tak, aby sa jej nedotýkal, a druhý Boji položíme ku koreňovej čakre tak, aby sa jej nedotýkal (je jedno, ktorý kde použijeme). Takto zotrváme asi päť minút – to postačí na energetické vyváženie všetkých čakier.
 • Vyvažovacie rozloženie 2: Toto rozloženie je určené na vyváženie pravej a ľavej polovičky mozgu (logickej a intuitívnej). Na to držíme mužský Boji v ľavej a ženský v pravej ruke približne na päť minút. Význam má toto rozloženie, keď chceme mať lepší prístup k našej intuitívnej a „umeleckej“ časti bytosti. Takisto sa tak dá vyvážiť mužská a ženská energia v tele (napr. pri pocitoch prílišného tlaku udalostí alebo pri pocitoch straty orientácie). Toto rozloženie pomáha aj odstrániť blokády v tele, najmä vo vnútorných orgánoch. Pri dennom používaní sa celé telo revitalizuje a trhliny v aure sa začnú zaceľovať.
 • Rozloženie hemisync: Pri tomto rozložení sa jeden z kameňov položí k ľavému spánku (bez priameho kontaktu) a druhý k pravému spánku (takisto bez priameho kontaktu). Takto sa ponechajú po dobu piatich minút. Takto sa vyrovná energetický tok medzi oboma polovičkami mozgu, zlepší sa fungovanie mozgu a vyjasní sa hlava. Nepoužívala by som ho u ľudí, ktorí trpia epilepsiou.
 • Pozor: spomínané rozloženia sa majú robiť maximálne päť minút a maximálne jeden raz denne. Ak ich budete robiť dlhšie alebo častejšie, môžete celý proces zvrátiť do jeho pravého opaku!

Špeciálne upozornenie:

Niektorí vlastníci Boji spozorovali, že Boji sa začali zväčšovať a boli čoraz ťažšie. Merania to doložili – kamene rástli! Tu je príčina:

Boji pozostávajú z pyritu, ktorý je potiahnutý jemným obalom z limonitu. Mnohé pyrity sa pod vplyvom kyslíka a/alebo vody rozpadajú. To nie je veľmi známe, pretože práve z tohto dôvodu sa predávajú väčšinou stabilné pyrity. Pokiaľ máte nestabilný pyrit, čoskoro sa na ňom začnú objavovať sírové kvety a zanedlho sa pyrit rozpadne.

Nie všetky Boji sú však nestabilné, preto k tomuto javu môže, ale nemusí prísť. Vplyv vzdušnej vlhkosti alebo vody (pri čistení kameňov) môže podnietiť premenu pyritu na limonit (ktorý už na povrchu prebehol). Ak tento proces pokročí, môže prísť k zväčšeniu objemu kameňa, teda kameň „narastie“. A pretože limonit dokáže nabrať veľké množstvo vody (vzorec FeOOH x n H2O; n = „neurčené množstvo”), je jasné aj to, prečo kameň oťažie.

Práve táto premena na povrchu Boji im vyniesla pomenovanie „živé kamene“. Tieto chemické reakcie nemožno však porovnávať s rastlinnou alebo živočíšnou látkovou výmenou! Nejde o „príjem potravy“, ale o jednorázový a nezvratný proces, pri ktorom sa kameň môže aj rozpadnúť.

Preto je rozumné uskladňovať Boji v suchu a pri čistení sa treba vzdať vody – postačí dlhšie uloženie na kryštálovom zhluku (Gienger odporúča ametyst).

Stabilita jednotlivých kameňov môže byť dosť rozdielna. Gienger hovorí, že niektoré Boji má už 20 rokov bez najmenšej zmeny, kým iné, uskladňované v tých istých podmienkach, už ukazujú jasné sírové a limonitové kvety. Dopredu sa nedá povedať, ku ktorému druhu vaše Boji patria, preto sa odporúča opatrnosť pri čistení a uskladnení od samého počiatku.

12 thoughts on “Boji – rastúce kamene, „živé“ kamene

 1. Helar
  to znamena, ze ked ich mam na policke vedla seba to je zle? A dokonca su spolu aj s Moqi. Ked ja mam nejaky blby vnutorny pocit, ze ked ich rozdelim, bude im smutno. Mozne je vsak, ze to je len moja vlastna “projekcia”… 🙂 Porad. Vdaka.

  Páči sa mi

 2. Gaby,

  ja som tiež okamžite svoje Boji “rozdelila” – vopchala som medzi ne Moqui a lodolit. Všetky sú v jednej miske, ale teraz sa Boji nedotýkajú. A keď sa chcú “povyprávať”, majú na to ostatné kamene 😛 …

  Páči sa mi

 3. Heli vdaka, ved aj som to pre istotu hned urobila a vzapäti Ti uz pisala Xi. No ale Moqui sa to netyka? Ved i ony su “par” Ja som dala medzi ne Hemimorphit, aby sa pre istotu ani nevideli a dokonca i tie chudatka Moqui som pre istotu odsudila na celibat 🙂

  Páči sa mi

 4. Gaby,

  nejako mám zafixované, že Moqui naopak majú byť spolu, pokiaľ sa len dá. Ale pravda je, že spolu s Boji som ich roky držala tak, že medzi nimi i navzájom bol asi 1 cm priestoru. Moqui to nemali veľmi rady – vždy potrebovali chvíľu v mojej ruke, aby sa “zobudili”. Ale nijako podstatne im to nezaškodilo.

  Ak máš horský krištáľ, dala by som medzi ne ten – je totiž dodatočný zdroj energie a navyše pekne čistí. Alebo ametyst a citrín, rozhodne nie záhnedu. Ten hemimorfit, čo spomínaš, sa mi zdá priveľmi mäkký, ale uškodiť nemôže.

  Páči sa mi

 5. Dobrý deň.Mám taký problém a potrebovala by som poradiť.Sme mladá rodina.Doteraz sme chorobu vôbec nepoznali a posledný mesiac sme v jednom kuse chorí.Máme dve malé detičky a mrzí ma,že sú choré aj ony.Tak som rozmýšlala,či tu nie je nejaká zlá energia alebo niečo také a tak Vás prosím o radu:aký kameň by sme si mali kúpiť,aby sme vyčistili seba aj byt od zlej energie.Beriem to ako totálny amatér,lebo v kameňoch sa vôbec nevyznám,náhodou som natrafila na túto stránku,lebo som si znáňala kryštál.A ak by ste mi mohli poradiť,kde by som si mohla zohnať tie kamene-konkrétne Boji-mužský,ženský.Veľmi som zvedavá,či to naozaj funguje..Ďakujem za každú radu..

  Páči sa mi

 6. Ľubica,

  na čistenie priestoru v dome je výborné dávať do arómalampy pár kvapiek čajovníkového oleja (Tea Tree Oil) alebo citrusového extraktu. Vypudia bacily.

  Dobré je páliť očistné kadidlo (napr. vonné tyčinky) – bielu šalviu alebo škoricu alebo mätu piepornú, palinu alebo túžobník brestový.

  Z kameňov sú výborné ametystové a citrínové geódy alebo kryštálové zhluky.

  K boji si pozrite české obchody vpravo na lište – niekde som tam videla boji páry.

  Páči sa mi

 7. Majú tvrdosť 7.4 na Mohsovej škále = to je pravděpodobně jeden z těch omylů, spíš bych se přiklonil k tvrdosti 5-6, přesně tvrdost 7.4 mají Moqui, takže je to asi jenom jeden z těch omylů

  Páči sa mi

 8. ahojte.
  Mam problem.. Neviem absolutne nikde na sk zohnat boji. Z Olisu mi pisali ze Boji a Moqui je to iste len nemecka firma si moqui dala patentovat pod nazvom boji. ako je to mozne ked vyzeraju rozdielne,??

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s