Chryzantémový kameň – kameň cti a blahobytu

chryzantemovy-kamen6.jpgAJ: Chrysanthemum stone, NJ: Chrysanthemenstein

Chryzantémový kameň má svoje meno podľa jedinečnej vzorky, ktorá sa podobá na kvet chryzantémy. Býva v sivej alebo hnedastej farbe.

Zloženie kameňa sa ešte stále diskutuje. Niektorí mineralógovia hovoria, že obsahuje vyše desať stopových prvkov (napr. selén, stroncium, zlato, striebro a bizmut). Iní hovoria, že ide o andaluzit, kým ďalšia teória zas hovorí, že ide o kalcitové a celestitové vrasty v sivom vápenci. Veľmi sa mu podobá andezit, „kameň s čínskymi znakmi“.

Náleziská sú v Číne, v provincii Hunan.

Chryzantéma má sama o sebe symboliku: je to kvet jesene, jedna zo štyroch uctievaných kvetín (ešte slivka, orchidea a bambus) a symbol vznešenosti. V Číne sa spája skôr s mužskými vlastnosťami. Navyše je chryzantéma symbol pravdy.

Mystické vlastnosti: V čínskej kultúre stelesňuje chryzantéma dlhovekosť. Okrem toho sa o chryzantémovom kameni hovorí, že je kameňom harmónie. Nalaďuje nás na to, aby sme si urobili čas a pomaly plávali kvetmi života.

Chryzantémový kameň zobúdza naše životné poslanie a dáva nám potrebnú odvahu a výdrž na to, aby sme išli za svojím snom. Prináša nečakané príležitosti (šťastie), keď sa už pustíme po našej životnej cestičke k naplneniu poslania. Pomáha rozvíjať naše vnútorné „ja“. Inšpiruje, dodáva silu a prináša výsledky nášho snaženia.

Umožňuje cestovanie v čase. Pomáha nám fokusovať sa na daný okamih. Odstraňuje vyrušenia, dodáva stabilitu a dôveru a odstraňuje nepriateľstvo a pocity ublíženia.

Vyžaruje pokoj a sebadôveru do prostredia. Ako kameň harmónie spája zmenu s rovnováhou a ukazuje nám, ako môžeme dosiahnuť oboje súčasne. Zbavuje nás bigotnosti, ignorancie, úzkoprsosti, megalománie, posudzovačnosti a nafúkanosti.

Chryzantémový kameň treba nosiť, keď potrebujeme prekonávať prekážky na ceste za radosťou, šťastím, láskou a blahobytom. Vytvára rovnováhu medzi spirituálnymi a fyzickými aspektmi nášho bytia.

Výborne sa hodí pre obnovovanie vzťahov a pomáha nám dopracovať sa k spoločným záujmom. Pôsobí proti žiarlivosti. Vhodný ako dar aj pre ľudí, ktorí stoja na začiatku nejakej novej cesty (narodenie dieťaťa, zmena kariéry a podobne), alebo pre dvoch ľudí, ktorí si plánujú stráviť zvyšok života spoločne. Pomáha začať a pokračovať.

Meditovanie s chryzantémovým kameňom pomáha prekonávať prekážky a dopracovať sa k blahobytu.

Spája sa s koreňovou čakrou a Tretím okom. Jeho znamenia sú Býk a Vodnár.

Liečiace vlastnosti: Pomáha pri problémoch s kožou, očami a skeletom.

Upozornenia:

 • Matičný kameň okolo kvetu býva obvykle sivý a na zvýraznenie kontrastu sa farbieva na čierno.
 • Nevystavovať kyselinám ani čistiacim prostriedkom!

14 thoughts on “Chryzantémový kameň – kameň cti a blahobytu

 1. No teda!!! Páni!!!! To je sila!!!!! Kde sa dá zohnať? Ešte som ho nikde nevidela. Je drahý? Používa sa ako šperk? Zdá sa, že je to presne to, čo dlhodobo potrebujem ako základ. A ten vzor…Super. Nie je to nejaká skamenelina? S akým živlom a s akou planétou sa spája? To je nádhera. A o tom popise ani nehovorím. Dík, Helar, že ste ho sem zaradili. Vždy viete “vyhrabať” šutríky, o ktorých nemám ani šajnu, že existujú (v čajovniach tiež krútia hlavou, že nevedia, čo od nich chcem 😀
  To naše geo je také pestré…

  Páči sa mi

 2. Mona,

  chryzantémový kameň majú na nemeckom i anglickom webe, u nás som ho nevidela. Ako šperk sa veľmi nedá použiť, je to proste kus šutru a poriadne ťažký, a navyše ho väčšinou povrchovo upravujú, aby nebol taký drobivý – napustia tmavé časti niečím čiernym a biele nechajú také, ako sú. Ja som si z neho kúpila sošku “stromček”. Myslím, že to bolo v Emily Gems. Majú (alebo mali) ho aj na http://www.rubinland.de, aj odtiaľ mám pekný kúsok “do dlane”, skoro taký ako na obrázku. Nenašla som nikde priradenie k planéte, ale element by mal byť podľa môjho Zem. Nejde o skamenelinu, ale o vrastlice jedného minerálu v druhom.

  Páči sa mi

 3. Kameň majú v Prahe na Celetnej ul. v kníhkupectve Dobrá kniha. Včera som bola v Prahe a som si ho kúpila lebo sa mi veľmi páčil. Neviem ako si ho mám vyčistiť. Bude stačiť iba dymom z mythy? http://www.knihydobra.cz/ možno Vám ho aj pošlú. Ja som zaplatila 250.-Čk a pohybujú sa v cene tak do 300.-Čk.

  Páči sa mi

 4. Videl som taký kamen na anglickej stránke a stál 500 korún neviem ich miery može mi niekto povedat kolko to je asi v centimetroch priložim fotku i velkost moment ???

  Páči sa mi

 5. Tie uvodzovky sú “palce”. Jeden palec je asi 2,5 aj niečo cm. Ja to robím tak, že meriam podľa vlastného palca 😛 . Palec má dva články a každý článok je jeden “palec” 🙂 .

  Páči sa mi

 6. Celkom dosť ich majú v Bonsai- centre v Nitre, kde som si aj ja jeden teraz, práve dnes kúpila =) … Majú akurát také malé guľaté do dlane, priemerom približne 3cm a stoja 3, niečo =D Proste len 3eurá. Ale majú tam aj dosť dlho taký neskutočne kráásny, stojí na takom podstavci a stojí až skoro necelých 300eur! Má možno pritom asi len takých 20cm na výšku a krásne na ňom vidieť tú kresbu.. =) Hľadala som ich na ich stránke, ale nebol tam. Asi už dávno to neaktualizovali. Takže, ak náhodou máte blízko a neveríte zahraničným workšopom.. tak navštívte Nitru. Je to skutočne čajovňa dobrých ľudí.. 😉 Ja osobne tam strašne rada chodím a majú tam celkom dosť veľký výber kameňov. Najčastejšie z Brazílie =))

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.